MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec konsultacji społecznych przebiegu Kolei Dużych Prędkości w rejonie Łodzi!

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Poseł Włodzimierz Tomaszewski przedstawia mapę z możliwymi wariantami przebiegu KDP.
Poseł Włodzimierz Tomaszewski przedstawia mapę z możliwymi wariantami przebiegu KDP. Mirosław Malinowski
Jeszcze tylko dziś, 10 marca można na stronie internetowej dotyczącej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego zgłaszać uwagi do przebiegu korytarzy nowych linii kolejowych. Wśród propozycji jest i ta wywołująca najwięcej kontrowersji, która przewiduje poprowadzenie linii kolejowej przez Konstantynów Łódzki i Złotno. Przeciwko temu protestują mieszkańcy obawiający się wyburzeń swoich budynków i dewastacji terenów cennych przyrodniczo m.in. parku na Zdrowiu i Brusa.

– Z informacji jakie uzyskałem, wynika, że linia kolejowa zostanie poprowadzona tunelem, który będzie rozpoczynał się jeszcze przed terenami Brusa więc nie naruszy terenów parkowych, tunel będzie bowiem biegł pod ziemią pod ul. Konstantynowską – mówi Włodzimierz Tomaszewski, łódzki poseł PiS. – Mieszkańcy Konstantynowa Łódzkiego przy tej wersji przebiegu trasy zyskać mogą przystanek kolejowy w centrum miasta, co oznacza dla nich skok cywilizacyjny. Pytanie tylko, czy tego chcą.
Z kolei politycy opozycji chcą by wyniki konsultacji na temat przebiegu KDP zostały ogłoszone jeszcze przed majowymi wyborami na prezydenta RP.
– Południowy wariant przebiegu KDP, ustalony w 2013 r. jest jedynym wpisanym do dokumentów unijnych, posiada ważną do 2023 r. decyzję środowiskową i jako taki może liczyć na dofinansowanie z funduszy unijnych – uważają posłowie KO Dariusz Joński, Cezary Grabarczyk i senator Krzysztof Kwiatkowski. – Pytanie czy obecnie rządzący chcą w ogóle budować KDP w Polsce. Pojawienie się nowych wersji trasy KDP może mieć bowiem tylko taki efekt, że doprowadzi do wrzenia społecznego, by potem można było powiedzieć, że w ogóle się nie da zrealizować tej inwestycji.
Przeciwko zmianom w ustalonych już planach KDP zaprotestował Związek Miast Polskich, który uważa, że ograniczą one możliwości rozwojowe wielu miast i gmin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany