Kompleks Monopolis w Łodzi wkroczył w kolejną fazę...

  Kompleks Monopolis w Łodzi wkroczył w kolejną fazę inwestycji [ZDJĘCIA FILM]

  Zdjęcie autora materiału
  Marcin Bereszczynski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Kompleks Monopolis jest na półmetku. Inwestycja wchodzi w kolejny etap prac. Z tej okazji wmurowano kamień węgielny na placu budowy.
  1/33
  przejdź do galerii

  Kompleks Monopolis jest na półmetku. Inwestycja wchodzi w kolejny etap prac. Z tej okazji wmurowano kamień węgielny na placu budowy. ©Krzysztof Szymczak

  Na budowie centrum kulturalno-biurowego Monopolis zakończył się etap związany z oczyszczaniem cegieł i wzmacnianiem fundamentów. Wykonawca rozpoczyna budowę docelowego kształtu obiektu. Z tego powodu odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego.
  Kompleks Monopolis to trzeci pod względem wielkości łódzki kompleks fabryczny po zakładach Karola Scheiblera oraz Izraela Poznańskiego. Dawna fabryka alkoholu zostanie poddana rewitalizacji. Znajdą się w niej biura, usługi, liczne punkty gastronomiczne, teatr, basen, przedszkole i świetlica dla dzieci oraz galeria wystawiennicza z muzeum poświęconemu historii dawnego Monopolu Wódczanego. Specyfika inwestycji firmy Virako polega na tym, że kompleks Monopolis będzie otwarty dla wszystkich i ma tętnić życiem, a nie tylko pracą w biurach.

  Inwestorem projektu Monopolis jest Virako, wykonawcą Budimex. Rewitalizacja to pierwszy etap prac, który ma zakończyć się w połowie przyszłego roku. W kolejnych zbudowane zostaną dwa nowe budynki. Łącznie powstanie 23,4 tys. mkw. powierzchni biurowej i ponad 5,4 tys. mkw. usługowej. Do pofabrycznego budynku na pewno wprowadzi się Clariant, wiodący szwajcarski koncern chemiczny, który utworzy tam centrum usług wspólnych.

  Budimex rozpoczął prace w Monopolis w lutym. Codziennie na placu budowy było od 150 do 200 pracowników.

  - Wykonano ogrom prac oczyszczających, w tym również wyburzeniowych, które miały na celu wyrugowanie naleciałości i elementów wbudowanych tutaj w latach 70. i 80., które tę architekturę zniszczyły - powiedział Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Virako.

  Pierwszy etap prac polegał na wzmocnieniu konstrukcji fundamentów, stropów i ścian. Oczyszczano elewację i wymieniono zniszczone cegły.

  Wzmocnienie konstrukcji dawnej fabryki wykonano skomplikowaną technologią polegającą na wwierceniu się pod fundamenty i zastąpieniu ziemi mieszkanką betonową.

  - Dzięki temu będziemy mogli zrealizować bardzo istotne zamierzenie tego projektu, czyli odkrycie pięknych, zabytkowych piwnic głównego gmachu rozlewni wódek. To piwnice z ceglanymi sklepieniami i łukowymi stropami - powiedział Krzysztof Witkowski.

  Łódź stała się miastem, w którym błyskawicznie rozwija się rynek inwestycji biurowych. Od kilku lat nie było miesiąca, w którym nie ogłaszano otwarcia biurowca, rozpoczęcia inwestycji lub podpisania umów najmu. Ta tendencja ma utrzymywać się w kolejnych latach. Pod względem powierzchni biurowych Łódź nie prześcignie Warszawy, Krakowa i Wrocławia, bo tam od dawna inwestuje się w biurowce. Ale w ciągu ostatniego roku Łodzi udało się wyprzedzić Katowice i Poznań oraz zbliżyć się do Trójmiasta. W 2009 roku Łódź miała 150 tys. mkw. powierzchni biurowej. Obecnie zbliża się do 500 mkw. Kolejnych 100 tys. mkw. jest w budowie.  Polska - Portugalia w Lidze Narodów!

  Życzenia dla nauczycieli[b]

  [b]Wiersze na dzień nauczyciela

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rządy PO i Zdanowskiej to było DNO

  OKIN (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  wszędzie złodziejstwo,oszustwo i wyrzucenia kasy w błoto już pobudowali ,dworzec PKP na ktorym niema podróżnych i Lotnisko na które nie przylatują samoloty rocznie kilkadziesiąt milionów strat,a...rozwiń całość

  wszędzie złodziejstwo,oszustwo i wyrzucenia kasy w błoto już pobudowali ,dworzec PKP na ktorym niema podróżnych i Lotnisko na które nie przylatują samoloty rocznie kilkadziesiąt milionów strat,a ulice dziurawe jak sito?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekaw jestem, które centrum będzie wyciągać więcej kasy z kieszeni Łodzian

  obserwator życia miejskiego (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  Manufaktura czy Monopolis. Bo Galeria, Sukcesja i Port Łódź raczej będą zdychać.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pierd..lę takie życie !!!!

  solidarne bandyctwo porozdawało kraj gangsterom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  by robili interesy a zwykłym ludziom poskąpiono nawet wiedzy jak zacząć , jak zostać "deweloperem". Zabrano im wszystko co wytworzyli w PRL by w super wolnej Polsce jako niewolnicy tyrali na...rozwiń całość

  by robili interesy a zwykłym ludziom poskąpiono nawet wiedzy jak zacząć , jak zostać "deweloperem". Zabrano im wszystko co wytworzyli w PRL by w super wolnej Polsce jako niewolnicy tyrali na takich budowniczych monosrolo w całej Polsce. HAŃBA I ZDRADA !!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szukasz ojca pajacu

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Znowu budują!

  kataklizm !!! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Uśmiechamy się


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mądryś inaczej!

  Trzeźwy do bólu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  I nic tego nie zmieni.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pleciesz, a Łódź się rozwija

  Rządy PiS = kataklizm !!! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  I nic tego nie zmieni

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo