Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisarz Alex znów w akcji. Od września nowe odcinki

Agnieszka Jedlińska
W pierwszym odcinku zbrodnia dokona się w środowisku handlarzy antykami.
W pierwszym odcinku zbrodnia dokona się w środowisku handlarzy antykami.
Jeśli tylko przed kamerą staje pies, do tego piękny i bystry owczarek niemiecki, sukces filmu jest gwarantowany. Przekonali się o tym twórcy realizowanego w Łodzi serialu „Komisarz Alex”. Tytułowy bohater błyskawicznie podbił serca widzów. A oglądalność każdego odcinka sięgała pięciu milionów widzów.

* Ulubiony serial Polaków wróci na antenę już 3 września w sobotni wieczór
* Po klapie ,,Strażaków”, Telewizja Polska postanowiła kontynuować produkcję serialu „Komisarz Alex”.

Kryminalne miasto

Pierwszy odcinek TVP 1 wyemitowała 3 marca 2012 roku. Nosił tytuł „Pozdrowienia z Łodzi”. Złośliwi od początku wróżyli mu kiepski żywot. Jednak drużyna policjantów rozwiązujących zagadki kryminalne okazała się na tyle sympatyczna, że siedem sezonów obejrzało w sumie kilka milionów widzów. Niestety po rekordowych początkach, każda kolejna odsłona miała ich przed telewizorami mniej. Żeby więc podnieść oglądalność zdjęto serial z anteny, a na jego miejsce wstawiono „Strażaków” w gwiazdorskiej obsadzie. Szybko okazało się, że sympatyczni ratownicy nie mogą się mierzyć ani z psem, ani z policjantami z Łodzi. Władze TVP uznały więc, że pora odwołać z urlopu ekipę wraz z czworonogiem i zakasać rękawy. Ósma seria „Komisarza Aleksa” ma być hitem jesieni. Czy widzowie znów pokochają jego bohaterów, przekonamy się wkrótce, bo pierwszy odcinek już za miesiąc - 3 września.

- Nikt z nas się tego nie spodziewał, ale Rocky jest zachwycony powrotem na plan, bo on uwielbia tę pracę - powiedział Andrzej Krzemiński, opiekun i trener psa. - On się doskonale sprawdza w charakterze gwiazdy filmowej.

Przymusowe wakacje

Z równie dużym entuzjazmem na planie stawił się serialowy partner Aleksa, komisarz Michał Orlicz, którego gra Antoni Pawlicki. Aktor w drugiej serii zastąpił Jakuba Wesołowskiego, który jako komisarz Bromski zginął w czasie jednej z akcji (prywatnie aktor sam poprosił o taki rozwój wypadków, bo chciał wziąć udział w innym dużym projekcie filmowym).

- Trzeba przyznać, że praca na planie to prawdziwa harówka i takie wakacje bardzo nam wszystkim się przydały - mówi serialowy komisarz Orlicz. - Ale powrót na plan jest fantastyczny, szczególnie, że pracujemy niemal w niezmienionym składzie.

Antoniemu Pawlickiemu partneruje oczywiście owczarek niemiecki Rocky, który w rolę komisarza wciela się od samego początku. Poza pierwszą serią, gdy jego dublerami byli Ramzes i Matador, od kilku serii jego zmiennikiem jest Wafel, pies o rok młodszy Rocky ma osiem lat, a Wafel siedem.

- Jeszcze rok, dwa i będziemy musieli zastąpić go innym psem, bo robi się coraz starszy i z wiekiem nie będzie już miał sił, żeby tyle godzin spędzać na planie - dodaje Andrzej Krzemiński. - Póki co jednak jest w swoim żywiole.

Tym razem jednak na ekranie zabraknie uroczej Lucyny Szmidt, bo policjantka awansowała i musiała opuścić przyjaciół z Łodzi, przenosząc się do innego miasta. Do ekipy dołączyły w zamian dwie nowe aktorki - Agnieszka Więdłocha i Beata Fido. Pierwsza zagra podkomisarz Ewę Krassowską, która została oddelegowana z Trójmiasta. Druga to komisarz Marta Grabska, która jest policyjnym psychologiem i profilerem.

Niezmiennie zobaczymy Ireneusza Czopa w roli Ryszarda Puchały (możemy zdradzić, że nowe odcinki zaczną się od tego, że Rysiek przejdzie na ścisłą dietę, co będzie generować wiele zabawnych sytuacji). W roli jego żony znana już widzom serialu Katarzyna Cynke, czyli Klaudusia, sekretarka komedanta. W jego roli po raz pierwszy zobaczymy Zbigniewa Lesienia (komendant Stanisław Mędrzak).

Alex pokazuje Łódź

Tylko w jednej, trzynastoodcinkowej serii przygód „Komisarza Aleksa” mniej lub bardziej rozpoznawalne łódzkie obiekty pojawiają się aż 130 razy. W jednym odcinku jest ich ok. dziesięciu - od plenerów, po pomieszczenia mieszkalne, biurowe i hale fabryczne. Sam komisariat policji już trzy razy zmieniał swoją lokalizację, ponownie jest usytuowany w Instytucie Europejskim przy ul. Piotrkowskiej 262/264. Wcześniej mieścił się w zabytkowej remizie strażackiej przy ul. Tymienieckiego 30a, potem w nowym gmachu Akademii Sztuk Pięknych, w Centrum Promocji Mody.

Zdjęcia były realizowane także w zabytkowej willi Richtera (która spłonęła w lipcu) przy ul. ks. Skorupki, w Manufakturze, na ulicy Piotrkowskiej, na Księżym Młynie, w Akademii Muzycznej, parku im. Poniatowskiego, w parku Źródliska i tysiącu innych miejsc.

- To jest moje rodzinne miasto i cieszę się, że ono tak bardzo się zmienia, pięknieje - mówi Agnieszka Więdłocha (prywatnie narzeczona Antoniego Pawlickiego), aktorka, która dołączyła do obsady ósmej serii przygód Komisarza Aleksa.

- Jestem zachwycona urodą Łodzi - dodaje Beata Fido, także nowa aktorka w obsadzie. - Kręcimy się po zakamarkach i widzę jaki to miasto ma ogromny potencjał. To mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło.

Tym razem obok znanych już plenerów pojawią się te, których dwa lata temu jeszcze w mieście nie było. Przez ostatnich kilka dni ekipa realizowała zdjęcia do odcinka, którego akcja rozgrywa się we wnętrzach EC1, będzie też pokazana trasa WZ i nowy dworzec Łódź-Fabryczna.

Miasto wspiera filmową ekipę Aleksa

Filmowcy pracujący na planie „Komisarza Aleksa” uwielbiają nasze miasto.

- Jestem zachwycony tym, jak przebiega współpraca z Łodzią - cieszy się Sławomir Jóźwik, producent serialu. - Chętnie tu wróciliśmy, bo Warszawa już się widzom nieco opatrzyła. Tutaj z każdej strony spotykamy się z życzliwością.

Chociaż tym razem miasto nawet w niewielkiej części nie finansuje realizacji kolejnych dwóch serii produkcji (równocześnie będą trwały prace nad dwoma kolejnymi seriami, a zdjęcia w Łodzi potrwają do stycznia 2017 r.), ale wspiera ekipę, ułatwiając wynajęcie obiektów, dając zniżki na zajęcie pasa drogi i inne opłaty związane z wynajęciem plenerów i obiektów.

Dzięki temu w jaki sposób nasze miasto jest pokazane na małym ekranie, mamy szansę na turystyczny rozwój nie tylko Łodzi, ale i całego regionu. Wiele zdjęć powstaje w plenerach - nad Zalewem Sulejowskim lub na przykład w Bełchatowie. To reklama, na którą trzeba by było wyłożyć miliony złotych. Pierwsza seria przyniosła miastu ekwiwalent reklamowy w wysokości 11 milionów złotych, a Łódź pojawiła się w ogólnopolskich mediach w kontekście serialu ponad 650 razy. Niewiele mniej niż serialowy Sandomierz, czy Warszawa.

Sukces i popularność

Swoją popularność serial zawdzięcza nie tylko czworonożnemu policjantowi. To produkcja oparta na austriackim formacie „Komisarz Rex”, który jest realizowany już ponad 20 lat. Każdy odcinek to zamknięta całość, której trzon stanowi śledztwo w sprawie morderstwa. Sprawy zawodowe przenikają się z prywatnym życiem policjantów, a dialogi i zabawne scenki z gagami składają się na kino familijne, w którym nie epatuje się krwią i przemocą. Każdy odcinek dobrze się kończy, a zbrodniarz zostaje ukarany.

STARTY POLAKÓW NA OLIMPIADZIE W RIO 2016. KIEDY WYSTĘPY POLAKÓW, KIEDY STARTUJĄ POLACY
O której godzinie CEREMONIA OTWARCIA Igrzysk w Rio 2016
Olimpiada w Rio. Kiedy grają Polacy. Harmonogram
RIO 2016 SIATKÓWKA: POLSKA EGIPT GODZINA O KTÓREJ POLSCY SIATKARZE GRAJĄ Z EGIPTEM

[ZOBACZ TEŻ FILM Rewolucja w dziedzinie automatów z przekąskami. Na uczelni w Cincinnati stanie PIZZOMAT! [x.news/US CBS]

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Rewolucja w dziedzinie automatów z przekąskami. Na uczelni w Cincinnati stanie PIZZOMAT! [x.news/US CBS]