Spis treści
Co przyciąga komary? To sprawia, że jesteś dla nich smakowitym kąskiem
Świat dzieli się na dwa rodzaje ludzi: tych, którzy po wyjściu na świeże powietrze wracają pokryci swędzącymi ukąszeniami komarów i tych, którzy nie są atrakcyjni dla bzyczących bestii. Czy wydaje ci się, że należysz do tej pierwszej grupy i przyciągasz komary bardziej niż inne osoby w twoim otoczeniu? Może tak być.
Okazuje się, że komary „lecą” na kilka rzeczy. Na niektóre z nich nie masz wpływu, inne możesz zmienić. Zwróć uwagę na to, co pijesz podczas grillowania, w co się ubierasz i... w jakim jesteś stanie.
Sprawdź, co sprawia, że przyciągasz komary.
Czy ludzie z jedną grupą krwi są bardziej narażeni na ugryzienia komarów niż inni?
Badacze przyglądają się czynnikom, które mogą wpływać na to, że ktoś jest bardziej atrakcyjnym obiektem dla komarów. Jednym z nich jest grupa krwi.
Na powierzchni czerwonych krwinek osoby z różnymi grupami krwi mają różne antygeny. Grupę krwi dziedziczy się po rodzicach. Wyróżniamy cztery różne grupy krwi:
- A – gdzie na powierzchni czerwonych krwinek jest tylko antygen A,
- B – tylko antygen B na powierzchni czerwonych krwinek,
- AB – na powierzchni czerwonych krwinek jest zarówno antygen A, jak i B,
- 0 – brak antygenu A lub B na powierzchni czerwonych krwinek.
U niektórych osób te antygeny mogą też występować w płynach ustrojowych (np. w ślinie lub łzach).
Jak się okazuje, komary wydają się być bardziej przyciągane przez osoby z grupą krwi 0. Już w 1974 roku po wykonaniu badania na 104 osobach naukowcy odkryli, że komary preferencyjnie żywiły się osobami z grupą krwi 0. W kolejnych badaniach z 2004 i 2019 wybór grupy krwi żywiciela komarów również padał na 0 – to na tych osobach komary najchętniej lądowały i wbijały się w ich skórę. Grupa krwi A jest też przez nie chętniej wybierana niż B.
Z dostępnych badań wynika, że komary mogą preferować osoby z grupą krwi O, jednak na ich wybór mogą również wpływać inne czynniki.
Źródła:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?