Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolonie i obozy 2020: Limit osób, dystans społeczny i podział na grupy. Tak będą wyglądały wakacje 2020 spędzone na koloniach

Sandra Rybińska
Sandra Rybińska
Kolonie i obozy 2020: Uczestnicy będą musieli przestrzegać szczegółowo określonych zasad także na stołówce oraz na plażach i kąpieliskach. Sprawdźcie jak będą wyglądały kolonie i obozy w dobie koronawirusa.
Kolonie i obozy 2020: Uczestnicy będą musieli przestrzegać szczegółowo określonych zasad także na stołówce oraz na plażach i kąpieliskach. Sprawdźcie jak będą wyglądały kolonie i obozy w dobie koronawirusa. https://www.istockphoto.com/Bicho_raro
Wakacje 2020: Znane są już wytyczne, które będą regulować organizację i przebieg tegorocznych kolonii i obozów młodzieżowych. Wśród zasad pojawia się m.in. utrzymywanie dystansu społecznego, podział na grupy czy ograniczenie odwiedzin z zewnątrz. Uczestnicy będą musieli przestrzegać wytycznych także na stołówce oraz plażach i kąpieliskach. Sprawdźcie jak będą wyglądały kolonie i obozy w dobie koronawirusa.

Wakacje 2020: Jak będą wyglądały kolonie i obozy w dobie koronawirusa? Są szczegółowe wytyczne

Mimo że rzeczywistość powoli wraca do tzw. normy, wiele kwestii będzie wyglądało zupełnie inaczej niż jeszcze kilka miesięcy czy rok temu. Mowa m.in. o tegorocznych wakacjach, wyjazdach za granicę, a także obozach i koloniach dla dzieci i młodzieży, podczas których będzie trzeba przestrzegać szczegółowych wytycznych sanitarnych.

Obozy młodzieżowe 2020: Dystans społeczny, ograniczona liczba uczestników i pisemne zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka

Ministerstwo Edukacji Narodowej, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia przygotowały szczegółowe wytyczne sanitarne dla organizatorów wypoczynku dzieci oraz młodzieży.

Obecna sytuacja epidemiczna w kraju pozwala na potwierdzenie, że wypoczynek letni dzieci i młodzieży w 2020 r. będzie mógł się odbyć, przy uwzględnieniu określonych ograniczeń sanitarnych. Należy jednak zaznaczyć, że sytuacja nadal jest dynamiczna i może ulec zmianie. - czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wspomniane wytyczne regulują m.in.:

  • liczbę uczestników wypoczynku,
  • wymagania i procedury dotyczące przygotowania wypoczynku, w tym kwestie związane z wyżywieniem czy bazą noclegową,
  • organizację odwiedzin i przebywanie osób z zewnątrz,
  • postępowanie na wypadek podejrzenia zakażenia wśród uczestników czy kadry.

Wakacje 2020: Dzieci na koloniach będą podzielone na grupy, odwiedziny z zewnątrz mają być ograniczone do minimum

Jedną z najistotniejszych kwestii jest ta, dotycząca liczby uczestników. Z zaleceń wynika, że dzieci i młodzież zostaną podzielone na grupy, które będą liczyć do 12 osób, w przypadku dzieci do 10. roku życia i do 14 osób, w przypadku dzieci powyżej 10. roku życia. Zakwaterowanie, spożywanie posiłków czy aktywności zazwyczaj powinny się odbywać właśnie w obrębie jednej grupy. Na terenie ośrodków, gdzie dzieci będą spędzać wakacje pojawi się znacznie więcej środków higienicznych. Co ważne, dzieci i młodzież będą musiały przestrzegać dystansu społecznego (2 metry odległości od innej osoby).

Gdzie na wakacje 2020? Najlepsze miejsca na wakacje [LISTA]

Wakacje 2020. Gdzie można wyjechać za granicę? Do tych krajó...

Nie można również zapominać o tym, że dziecko w dniu wyjazdu musi być zdrowe. Co więcej, rodzice będą musieli w pisemnym oświadczeniu poświadczyć, że u pociechy nie występują infekcje czy objawy sugerujące chorobę zakaźną. Odrobinę zmieni się również niezbędny bagaż uczestnika obozu czy koloni - obok ubrań, kosmetyków czy leków musi się znaleźć maseczka czy chustka, którą dziecko będzie mogło zakryć nosa i usta podczas pobytu na zorganizowanych wakacjach.

Kolonie i obozy 2020 w dobie koronawirusa: Dystans społeczny na stołówce, szczegółowe zasady przebywania na plaży i kąpielisku

Przygotowane m.in. przez Ministerstwo Zdrowia i Edukacji Narodowej zalecenia określają m.in. zasady, które powinny panować podczas spożywania posiłków, regulują także kwestię zakwaterowania. Jak czytamy w dokumencie opublikowanym przez resort Edukacji Narodowej:

  • W jednym pokoju czy namiocie powinni być zakwaterowani uczestnicy z tej samej grupy, w której prowadzi się zajęcia. Liczba osób zakwaterowanych w jednym pokoju nie może przekraczać 4 osób przy zachowaniu powierzchni 4 m2 na 1 osobę. Minimalna przestrzeń przy prowadzeniu zajęć w pomieszczeniu nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę.
  • Podczas jedzenia powinien być zachowany dystans pomiędzy uczestnikami. Jeżeli jest to możliwe, przy stoliku powinni siedzieć uczestnicy z tej samej grupy wychowawczej. Rekomendowane jest zmianowe wydawanie posiłków, a po każdej grupie należy dokładnie wyczyścić blaty stołów i poręcze krzeseł.
  • Przebywanie na ogólnodostępnych plażach i kąpieliskach powinno być zorganizowane tak, aby ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi, przez wyznaczenie przestrzeni dla konkretnej grupy. Organizacja zajęć musi uniemożliwiać bezpośrednie kontaktowanie się grup.
  • Należy zapewnić stałą obecność lub możliwość natychmiastowej interwencji pielęgniarki lub ratownika medycznego lub lekarza
  • Organizator zapewnia stałą dostępność mydła, płynu dezynfekcyjnego oraz ciepłej wody do użytkowania na terenie obiektu
  • Należy ograniczyć odwiedziny uczestników przez osoby z zewnątrz (rodziców, dziadków).

Pełna lista wytycznych znajduje się na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

20240421_Dawid_Wygas_otwarcie_sezonu_motocyklowego_na_jasnej_gorze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolonie i obozy 2020: Limit osób, dystans społeczny i podział na grupy. Tak będą wyglądały wakacje 2020 spędzone na koloniach - Głos Wielkopolski

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany