MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejni kandydaci wstąpili do "Terytorialsów"

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Kolejni kandydaci na żołnierzy wstąpili do Wojsk Obrony Terytorialnej. Przed bramą 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu już wczesnym rankiem ustawiła się kolejka ochotników zainteresowanych służbą w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Kandydaci mają od 18 do 45 lat i jest wśród nich 8 kobiet. W gronie ochotników są osoby o różnym wykształceniu i wykonujące rozmaite zawody, często zupełnie niezwiązane z obronnością. Wspólnym mianownikiem kandydatów jest zainteresowanie wojskiem, militariami i chęć przeżycia przygody w szeregach armii.
– Wśród kandydatów i kandydatek są m.in. księgowe, uczniowie i studenci, pracownicy banków, ratownicy medyczni, informatycy i spore grono nauczycieli, w tym m.in. nauczyciel religii i historii – informuje Małgorzata Glińska z Sekcji Komunikacji Społecznej 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Wszyscy przez następnych 16 dni odbywać będą szkolenie podstawowe, podczas którego będą zdobywać wiedzę i umiejętności z zakresu terenoznawstwa, strzelectwa i taktyki wojskowej. Szkolenie zakończy się egzaminem tzw. pętlą taktyczną. Po pomyślnie zdanym egzaminie żołnierze Obrony Terytorialnej złożą uroczystą przysięgę wojskową i zasilą szeregi 92 batalionu lekkiej piechoty w Kutnie. W trakcie służby co miesiąc będą powoływani na szkolenia rotacyjne odbywające się w jednostkach WOT, a raz w roku czeka ich dwutygodniowe szkolenie poligonowe.
Zadaniem żołnierzy WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności, przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. Łódzcy Terytorialsi od marca tego roku nieprzerwanie czynnie angażują się w działania związane ze zwalczaniem skutków epidemii koronawirusa.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany