Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne odkrycie na placu budowy torowiska. Tym razem przy Muzeum Miasta Pabianic ZDJĘCIA

Anna Janiszewska
Anna Janiszewska
Podczas remontu pabianickiego torowiska archeolodzy mają pełne ręce roboty. Właśnie natrafili na wąskie wykop z kamiennym brukiem. Co to może być? Muzeum sięgnęło do archiwów

Na placu budowy pabianickiego torowiska robotnicy natrafili na kolejne znalezisko. Tym razem u zbiegu ulic Zamkowej i Gdańskiej, obok Muzeum Miasta Pabianic, odkryli pochodzące z XVI wieku zabudowania, a dokładnie wąski wykop z kamiennym brukiem. Mieszkańcy znający legendę o Pabiance mogli pomyśleć, że to tunel, którym znana ze swej brzydoty księżniczka chodziła z zamku do kościoła na nabożeństwa. Dokładną analizę tego, co odkryto, przeprowadzili pracownicy pabianickiego muzeum.

- Na odwzorowaniu Pabianic ujętym na mapie Wincentego Pieniążka z 1796 r. wrysowany jest tu ciąg zabudowań w kształcie odwróconej litery L, sąsiadujący z rowem wypełnionym wodą. Jest to strefa bramy wjazdowej prowadzącej z miasta na podwórze dworskie oraz przylegających do niej budynków - twierdzą pracownicy muzeum.

Według nich brama była murowana i miała dębowe wrota. Po prawej stronie była m.in. psiarnia.

- Obok psiarni były 3 starsze piwnice, o których w połowie XVII w. pisano, że są po pogorzeli: dwie z nich puste, trzecia zaś nakryta, naprawiona – w niej znajdowały się ketnary do stawiania piwa, a górę wykorzystywano jako spichlerz. Wydaje się, że puste piwnice nie zostały już później zagospodarowane, natomiast nad trzecią lub obok niej zbudowano wozownię. W późniejszych latach odnotowano również, że trzecia piwnica miała ona kamienną posadzkę - czytamy na Fb Muzeum Miasta Pabianic.

Ślady spalenizny z kolei, na które natrafiono, mogą dotyczyć pożaru z 1639 roku, w którym spłonęło prawie całe miasto.

Podziemne niespodzianki to już standard podczas tramwajowej inwestycji. Zaczęło się w wakacje, kiedy przy kościele św. Floriana odkryto 200-letni cmentarz. Potem na odcinku ul. Zamkowej od ul. Kaplicznej do ul. Konstantynowskiej natrafiono na ceramikę i relikty kolein drogi z XVII/XVIII wieku, zaś w okolicy ul. Piłsudskiego odsłonięto moszczenie drogi dranicami i monety z XIX wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany