Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna pszczela rodzina wprowadziła się na dach EC1! Jednak od teraz będzie można je obserwować nawet zimą!

Angelika Korlaga
Angelika Korlaga
Kolejna pszczela rodzina wprowadziła się na dach EC1! Jednak od teraz będzie można je obserwować nawet zimą!
Kolejna pszczela rodzina wprowadziła się na dach EC1! Jednak od teraz będzie można je obserwować nawet zimą! UML
Pod koniec września ubiegłego roku we współpracy ze Stowarzyszeniem Pszczelarzy Ziemi Łódzkie, na dachu EC1 stanęło pięć uli, a pod koniec maja b.r. pasieka rozrosła się o kolejnych pięć. Działania te mają pomóc pszczołom i zwiększyć ich populację w mieście. Jednak teraz pszczoły będzie można podglądać przy pomocy specjalnego monitoringu.

Kamery przy ulach

Od teraz pszczoły będzie można podglądać za pomocą specjalnego monitoringu, a składają się na niego trzy minikameryjedna obserwująca wylotek, druga - pszczoły zbliżające się do ula i trzecia - umieszczoną wewnątrz ula, na jego dennicy. Wnętrze ula oświetlamy czerwonym światłem niewidocznym dla pszczół.

Monitoring pozwoli na zaobserwowanie ciekawych sytuacji we wnętrzu ula, ale i nie tylko. Kilka dni temu, dzięki zamontowanym kamerom można było zobaczyć m.in. jak królowa wylatuje z ula wylatuje na lot godowy, czy również współpracę pszczół z mrówkami.

- Te mrówki nie do końca są nam tutaj potrzebne, ale nie będziemy ich tępić. Na kamerach widzieliśmy, jak mrówki zabierały do siebie martwe larwy, które wcześniej zostały wyrzucone z komórek przez pszczoły. Jest to przykład współpracy między owadami. - Andrzej Kołuda, prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej.

Łódzka rodzina pszczół

Obecnie na dachu mieszka ok. 20 000 pszczół, jednak jak podkreśla Piotr Kociołek ze Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej, przy pełnym rozwoju rodziny w jednym ulu może się znajdować nawet do 70 000 pszczół. W tym roku opiekunowie pasieki stawiają na rozwój rodziny, odpowiednie przygotowanie pszczół do zimy, wyleczenie. W przyszłym roku natomiast będzie można mówić o produkcji jakiegokolwiek miodu, a jak twierdzi Kociołek, z jednego ula można będzie się spodziewać nawet do ok. 15 kg miodu.

- Pszczoły z dachu EC1 nektar i pyłki będą pozyskiwały ze Śródmieścia. Jest tutaj dużo parków, nasadzeń przy ulicach, a za chwilę będzie kwitła lipa, której w Łodzi jest bardzo dużo. - mówi Piotr Kociołek.

Miejsce Pasieki w Łodzi

Ule można spotkać także na dachach łódzkiego hotelu DoubleTree by Hilton, centrum handlowego Sukcesja oraz Biblioteki UŁ. Miejskie pasieki stawiane są również na terenach zielonych, tak jak w przypadku Bionanoparku czy Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Jednak to nie koniec, bo już wkrótce na dachu budynku ASP, w pobliżu kwietnych łąk okalających uczelnię, również zamieszkają trzy pszczele rodziny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany