Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejki do kardiologów mają się skrócić do kilku tygodni Dziś pacjent w poradni przy ul. Pomorskiej 251 jest zapisywany na luty 2024!

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Mieszkańcy województwa łódzkiego skorzystają z leczenia w ramach pilotażowego programu Krajowej Sieci Kardiologicznej. Ma to służyć skróceniu kolejek do specjalistów, a z drugiej strony zapewnić chorym opiekę na najwyższym światowym poziomie. Choroby układu krążenia każdego roku zabijają więcej Polaków niż rak. Tak też jest w naszym województwie.

- W Łodzi do realizacji programu został włączony szpital im. Biegańskiego oraz szpital im. WAM, a w w regionie placówki w Sieradzu, Zgierzu, Piotrkowie i Radomsku - mówił Tobiasz Bocheński, wojewoda Łódzki, na konferencji prasowej poświęconej Krajowej Sieci Kardiologicznej w województwie łódzkim. Program rok temu został wprowadzony w woj. mazowieckim. W Łódzkiem jego realizacja planowana jest do końca przyszłego roku.

Chodzi o szpital im. WAM przy ul. Żeromskiego. Koordynatorem wszystkich wymienionych placówek w naszym województwie będzie Centralny Szpital Kliniczny przy ul. Pomorskiej 251.

Sieć kardiologiczna ma skrócić drogę pacjenta u którego lekarz rodzinny podejrzewa chorobę serca od lekarza rodzinnego do specjalisty kardiologa. Ten drugi stawia rozpoznanie, proponuje leczenie farmakologiczne oraz zabieg, o ile jest taka potrzeba w najlepszym ośrodku w województwie, a następnie tak zaopiekowany i ustawiony lekowo pacjent wraca pod skrzydła swojego lekarza rodzinnego, który dalej czuwa nad jego zdrowiem. Jeśli doktor miałby jakiekolwiek wątpliwości co do stosowanej terapii ma możliwość kontaktu ze specjalistą, który „ustawił” jego pacjenta.

- Bez tego mechanizmu powrotu pacjenta do lekarza rodzinnego sytuacja byłaby taka jak dotychczas – pacjenci pozostawaliby pod opiekę kardiologa i chociaż mamy ich sporo, to kolejki by się nie skracały – wyjaśnia prof. Tomasz Hryniewiecki, pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii. - Teraz kardiolog będzie występował w roli konsultanta. Pacjentom dajemy możliwość leczenia na najwyższym światom poziomie, bez limitów i ograniczeń, z wykorzystaniem najnowszych technik (przez cewnikową implantację zastawki, plastykę zastawki mitralnej, ablację).

Do tego programu kierowani będą pacjenci, którzy mają podejrzenie jednej z czterech jednostek chorobowych: zaburzenia rytmu serca i przewodzenia, z wadami zastawkowymi serca, niewydolnością serca oraz nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym. Po zgłoszeniu pacjenta do programu przeprowadzana będzie kwalifikacja w poradni kardiologicznej. Pierwsza wizyta w poradni powinna być zrealizowana w ciągu 30 dni od zgłoszenia.
Celem pilotażu jest ocena organizacji, jakości i opieki kardiologicznej. Efektem ma być także lepsze wykorzystanie możliwości ośrodków kardiologicznych i odciążenie najwyższej klasy ekspertów, którzy będą mogli się skupić na wykonywaniu najtrudniejszych procedur. Korzyści dla pacjenta diagnostyka i leczenie zgodne z wytycznymi przygotowanymi przez grono ekspertów. Pacjent ma rozpocząć diagnostykę w ciągu 30 dni, a wiele badań ma być wykonywanych w ramach pobytów jednodniowych aby pacjentowi ograniczyć stres.

Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ przeznaczył w ubiegłym roku na hospitalizacje kardiologiczne 250 mln zł, a na konsultacje w poradniach 50 mln zł. Na terenie naszego województwa znajdują się 22 oddziały kardiologiczne oraz 70 poradni kardiologicznych.

Wczoraj poradniach kardiologicznych w Łodzi pacjent zapisując się na wizytę w ramach NFZ czekał od 7 tygodni, poradnia przy ul. Aleksandrowskiej 61/63 do roku w Centralnym Szpitalu Klinicznym.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany