Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolarstwo. Katarzyna Niewiadoma - walka o przetrwanie, na granicy ludzkich możliwości. Jaskuła i Majka w spódnicy

Paweł Wiśniewski
Paweł Wiśniewski
Katarzyna Niewiadoma zajęła trzecie miejsce w kolarskim wyścigu Tour de France - to historyczny wyczyn naszej cyklistki
Katarzyna Niewiadoma zajęła trzecie miejsce w kolarskim wyścigu Tour de France - to historyczny wyczyn naszej cyklistki PAP/EPA
Skromna, ładna, ale i niezwykle waleczna dziewczyna z Ochotnicy Górnej - malowniczej miejscowości u podnóży Gorców - przechodzi do historii polskiego kolarstwa. Katarzyna Niewiadoma jest pierwszą Polką, która staje na podium wyścigu kolarskiego Tour de France. Tym samym powtarza wyczyn Zenona Jaskuły, który także jest trzeci podczas „Wielkiej Pętli”, ale prawie 30 lat temu…

- Nie miałam wystarczająco dużo czasu, by się nad tym zastanowić, ale podium w Tour de France to coś, o czym marzyłam, odkąd dowiedziałam się, że będziemy mieć taki wyścig - mówi po spektakularnym sukcesie, Katarzyna Niewiadoma.

W czerwcu 2021 roku, „Amaury Sport Organisation” oficjalnie obwieszcza, że rok później zorganizuje pierwszą edycję nowego wieloetapowego wyścigu dla kobiet, który znajdzie się w cyklu UCI Women’s World Tour, będący odpowiednikiem męskiego Tour de France. Oczywiście z mniejszą liczbą etapów i inną trasą.
Pierwszą triumfatorką żeńskiego wydania Tour de France Femmes zostaje legendarna Holenderka Annemiek van Vleuten, która na trasie bardziej przypominała kosmitkę niż cyklistkę… Dwukrotna medalistka olimpijska z Tokio (złoto i srebro), triumfatorka kobiecego Giro d’Italia z 2018 i 2019 roku, skończy w tym roku 40 lat…
Druga w klasyfikacji generalnej wyścigu jest inna Holenderka, Demi Vollering.

Zakręceni rodzice

Od początku przygody z kolarstwem, Kasia Niewiadoma pokazuje, że ma wyjątkowe predyspozycje fizyczne. W połączeniu z ciężką pracą i walecznością, które zaszczepili w niej rodzice pochodzący z Ochotnicy - mama z Dolnej, a tata z Górnej, przekłada się to na sukcesy sportowe.
Ogromny wpływ na rozwój Kasi jako sportowca, ma położenie miejscowości Ochotnica, która znajduje się w pięknej, a jednocześnie jednej z najdłuższych dolin w Polsce, gdzie jest mnóstwo stromych podjazdów i panuje ostry górski mikroklimat.
- Rodzice są tak zakręceni na punkcie kolarstwa, że kiedyś przejechali 320 km z Krakowa do Warszawy – wyjaśnia czołowa cyklistka świata. - Swoim hobby zarazili znajomych i w mojej rodzinnej Ochotnicy Górnej założyli mały klubik rowerowy. Ale nie zawsze było tak słodko. Kiedy rozpoczynałam treningi, mama strasznie się bała, że może mnie potrącić samochód.

Karierę rozpoczyna w krakowskim klubie WLKS Krakus Swoszowice. Pierwszy trener zawodniczki - Zbigniew Klęk twierdzi wówczas, że Kasia jest Rafałem Majką w spódnicy… oboje mają taki dar od Boga, że im wyższa górka, tym jeżdżą szybciej, jakby wbrew fizyce.
I jeszcze jedno ważne podobieństwo - przeciętne warunki fizyczne sprawiają, że zawsze lepiej czują się w swoim naturalnym środowisku, na wzniesieniach, niż na płaskich, sprinterskich odcinkach.

Gotowa do walki

Z czasem przychodzą pierwsze sukcesy juniorskie, a przełomowym sezonem dla Niewiadomej jest rok 2013. Podpisuje pierwszy kontrakt zawodowy, z jedną z najlepszych ekip świata - holenderskim Rabobankiem. Zostaje młodzieżową mistrzynią Europy w wyścigu ze startu wspólnego i brązową medalistka mistrzostw świata w wyścigu ze startu wspólnego. Wygrywa etapy w wyścigach etapowych.
Od samego początku Tour de France, daje się odczuć, że niespełna 28-letnia Niewiadoma jest gotowa do walki o czołowe miejsca. Próbowała ataków, brała na siebie ciężar rozrywania peletonu. Wszystko po to, by zyskiwać cenne sekundy w klasyfikacji generalnej.

O losach całego wyścigu decydować miały jednak ostatnie etapy, prowadzące po górach. Tam Polka niemal w pojedynkę goniła uciekające rywalki z Holandii - Annemiek van Vleuten i Demi Vollering - obydwie okazały się jednak za mocne...
- Bawiłam się pierwszymi dniami z podjazdami - twierdzi Katarzyna Niewiadoma. - Na tym skupiałam się przez większą część mojej kariery, na klasykach. Ostatnie etapy była walką o przetrwanie i pracą do granic możliwości. To jeden z najtrudniejszych wyścigów, jaki kiedykolwiek mieliśmy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany