Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze atakują psy i koty. Jak zabezpieczyć pupila przed kleszczami? Preparaty przeciwko kleszczom

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Kleszcze to bardzo niebezpieczne pajęczaki.
Kleszcze to bardzo niebezpieczne pajęczaki. Archiwum Polskapress
Wiosna sprzyja długim spacerom, a te niechcianym pasażerom na gapę. Łodzianie obserwują, że uaktywniły się kleszcze. Zwiększone zainteresowanie preparatami przeciw kleszczowymi obserwują weterynarze. Zgłaszają się do nich pokąsani pacjenci.

Najwięcej psów z wbitym w skórę kleszczem zjawia się w gabinetach weterynaryjnych po weekendzie. To dlatego, że w sobotę i niedzielę mamy więcej czasu i chętniej zabieramy psa na spacer do lasu, czy parku. Buszowanie czworonogach po gęstych krzakach to gwarancja, że wróci z kleszczem. Zresztą nie trzeba dalekich wypraw. Wystarczy spacer po osiedlowych skwerach, by narazić się na ukąszenie kleszcza. Bardziej narażone są jednak zwierzęta, bo nadal chodzimy w grubych ubraniach i kleszcz nie ma szans dotrzeć do naszej skóry.

Dlaczego kleszcze są groźne?

Istnieje 11 chorób odkleszczowych, ale najpowszechniejsza i najgroźniejsza dla psa jest babeszjoza. Nie każdy kleszcz roznosi choroby, ale wystarczy jedno ukąszenie, by skończyło się ono źle dla psa - mówi dr Bogdan Korczak z lecznicy Pod koniem w Łodzi.

Kiedy w Polsce pory roku zdecydowanie różniły się od siebie, kleszcze pojawiały się późną wiosną i były groźne do jesieni. Zimą wchodziły w stan hibernacji, by obudzić się na wiosenny żer, bo krew ssaków jest im potrzebna do rozmnażania. Z powodu zmian klimatycznych kleszcze właściwie nie znikają z naszego krajobrazu. Spacerując z psem na smyczy w zimie ryzyko złapania kleszcza zmniejsza się, ale jeśli pies biega wolno lub wypuszczamy na dwór kota to ryzyko, że pajęczak wbije się w skórę pupila rośnie.

Wbrew obiegowej opinii kleszcze nie rzucają się na ofiarę, ale siedzą na wysokich trawach, gałęziach niskich krzaków i przechodzą na czworonoga, gdy ten znajduje się w sąsiedztwie lub trąci stanowisko kleszcza. Pasożyt nie wbija się od razu w skórę, może po niej spacerować przez jakiś czas szukając dogodnego, ciepłego miejsca, z mniejszą ilością sierści. Najchętniej wbija się w szyję, w pachwiny, na brzuchu.

Sprawdź psa i kota po spacerze

  • Po każdym, nawet krótkim spacerze warto psa lub kota dokładnie obejrzeć.
  • Kleszcz nie od razu wbija się w skórę, więc czesanie może go z sierści wyrzucić.
  • Warto psa obejrzeć przed snem, bo kleszcz pije kilka godzin nim napełni się do syta i odpadnie.
  • Im szybciej znajdziemy pasożyta tym mniejsze ryzyko zachorowania na groźną chorobę.
  • Znalezionego kleszcza warto oddać do laboratorium, by sprawdzić, czy pupil jest bezpieczny.
  • Warto pupila dokładnie obserwować, jeśli wiemy, że został ukąszony, każda zmiana zachowania może być sygnałem, że może być chory.

Objawy babeszjozy:

  1. pies staje się osowiały
  2. apatyczny
  3. traci apetyt
  4. ma wyższą temperaturę ciała
  5. jego mocz ma ciemną barwę, im ciemniejsza, tym stan jest poważniejszy.

Weterynarze przekonują, by zapobiegać ukąszeniom kleszcza. Do wyboru są krople na kark, które odstraszają intruza, krople, które zabijają go po wbiciu w skórę, specjalne obroże oraz tabletki, które podaje się bezpośrednio do psiego pyska. Ich działanie zależy od rodzaju preparatu i jest skuteczne od miesiąca do ośmiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany