MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kilkadziesiąt młodych ptaków leczą i chowają leśnicy z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Łodzi. Nie wszystkie powinny tam się znaleźć

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Wiosną w okresie lęgowym pracownicy Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt zajmują się kilkudziesięcioma młodymi ptakami.
Wiosną w okresie lęgowym pracownicy Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt zajmują się kilkudziesięcioma młodymi ptakami. Archiwum
Wiosną, w okresie lęgowym, gdy młode ptaki opuszczają gniazda, by uczyć się latać, klatki, woliery w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt przy ul. Wycieczkowej zapełniają się takimi właśnie pacjentami. Obecnie leśnicy matkują kilkudziesięciu szpakom, sikorom, kosom, kwiczołom, drozdom, gołębiom, srokom.

Ranne podloty kurują się u łódzkich leśników

Podloty ruchliwe, bardziej skaczące niż latające mogą rzeczywiście wpaść w tarapaty. Część przebywających w szpitaliku w Łagiewnikach wyrośniętych piskląt, to właśnie ranne osobniki, które należy ratować. Jak na przykład podlot z oberwanym skrzydłem znaleziony na ul. Kusocińskiego. Na środku parkingu na ul. Natalii siedział mały kwiczoł, miał uszkodzone oko. Do mieszkania w bloku na ul. Traktorowej wpadł "mały ptaszek i skakał sobie po pokoju", jak opisał go funkcjonariuszom Animal Patrolu lokator. Intruzem okazał się pełzacz leśny, któremu na szczęście nic się nie stało.

Więcej

Bobby lubi przynoszone przez pana Jana smakołyki.

Biała nutria z Aleksandrowa Łódzkiego. Mieszkańcy nadali jej...

Leśnicy apelują: Nie kradnij potomstwa rodzicom

Jednak niektóre młode ptaki, zupełnie zdrowe, są przynoszone do ośrodka przy ul. Wycieczkowej przez łodzian, a raczej jak mówią pracownicy ośrodka, zabierane, a wręcz kradzione rodzicom.

- Młode uczą się dopiero fruwać, są pod opieką rodziców, którzy są w pobliżu, dokarmiają, uczą je zdobywać pokarm - mówi Kamil Polański, kierownik łódzkiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt.

- Ptasi rodzice nie pozbawiają swego potomstwa instynktów. Wychowanie przez człowieka młodych ptaków jest obarczone ryzykiem. Zmienia się środowisko, zapachy, pokarm. Potem trzeba umiejętnie zerwać kontakt, by ptak nie kojarzył człowieka z czymś dobrym, a od którego powinien stronić - dodaje.

I niestety, nie wszystkie przeżywają. Dlatego jeśli podlot nie jest ranny, nie wygląda na chorego, należy go zostawić w spokoju - apelują leśnicy.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany