1/7
Kierowco, tego nie rób. Najbardziej absurdalne samodzielne naprawy samochodów! Sprawdź listę grzeszków polskich kierowców
2/7
Zasłanianie chłodnicy kartonem jest nie tylko absurdalne,...
fot. Canva

Zasłanianie chłodnicy kartonem

Zasłanianie chłodnicy kartonem jest nie tylko absurdalne, ale również niebezpieczne. Najprawdopodobniej zwyczaj ten pochodzi jeszcze z epoki słusznie minionej. Za PRL-u jednym z większych problemów kierowców był mało wydolny układ chłodzenia. Silniki trudno się nagrzewały, dlatego wnętrze pojazdu przez dłuższy czas było chłodne. Kierowcy, przykrywając tekturą chłodnicę, szybciej uzyskiwali odpowiednią temperaturę.

Należy podkreślić, że współcześnie takie zabiegi nie mają najmniejszego sensu, o czym przypomina Adam Lehnort, ekspert ProfiAuto:

"Układy chłodzenia są obecnie tak skonstruowane, że radzą sobie zarówno w trakcie upałów, jak i mrozów. Jeśli jest inaczej i samochód po dłuższym czasie nie osiąga optymalnej temperatury, to prawdopodobnie jest to wina uszkodzonego termostatu. Zasłonięcie chłodnicy we współczesnym samochodzie zaburzy tylko prawidłową pracę układu. Podczas jazdy z wyższą prędkością, nawet przy ujemnych temperaturach, może dojść do przegrzania silnika. To z kolei doprowadzić może do wypalenia uszczelki pod głowicą, a ewentualne koszty naprawy mogą być naprawdę wysokie."

3/7
Istnieją elementy samochodu, których po prostu nie da się...

Domowa instalacja

Istnieją elementy samochodu, których po prostu nie da się naprawić. Należą do nich przełączniki zespolone. Jednym z rozwiązań jest ich wymiana – w przypadku awarii któregokolwiek przełącznika, jedyne, co można zrobić, to wymienić cały podzespół na nowy.

O skutkach takich pomysłów opowiedzieli eksperci ProfiAuto:

"Jeden z kierowców, który odwiedził ProfiAuto Serwis, postanowił podejść do tego zadania kreatywnie i zastąpił przełącznik spryskiwacza szyb… domowym wyłącznikiem schodowym. Takie rozwiązanie nie wygląda dobrze, nie jest praktyczne, a co najważniejsze – to nielegalny i niebezpieczny pomysł. W razie wypadku dodatkowy element na desce rozdzielczej może spowodować uraz. Z kolei w trakcie przeglądu taka pomysłowość raczej nie spotka się z uznaniem diagnosty… "

4/7
Naprawdę niebezpiecznym pomysłem jest próba samodzielnej...

Nie grzeb przy układzie hamulcowym!

Naprawdę niebezpiecznym pomysłem jest próba samodzielnej naprawy układu hamulcowego. Mechanicy ProfiAuto donoszą, że zdarzyło im się przyjąć do naprawy samochód z obciętym i zaciśniętym przewodem tylnego koła. Tego typu próba usunięcia usterek związanych z hamowaniem mogłaby się skończyć nie tylko wypadkiem, ale też sprawą karną.

Dlaczego nie można samemu naprawiać układu hamulcowego?

"Układ hamulcowy składa się z ciągu szczelnych przewodów, w których krąży płyn hamulcowy. Gdy kierowca naciska na pedał hamulca, w układzie powstaje ciśnienie wywołujące nacisk na tłoczki hamulcowe. Tak dochodzi do hamowania. Samodzielna ingerencja zaburza pracę układu hamulcowego, a wyciek płynu doprowadza do zmniejszenia ciśnienia w układzie. W efekcie niemożliwe jest skuteczne zatrzymanie pojazdu, bo pedał hamulca zapadł się już tak głęboko, że nie udaje się wytworzyć odpowiedniego ciśnienia."

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Po Rakowie piłkarze Widzewa zagrają z Wartą Poznań

Po Rakowie piłkarze Widzewa zagrają z Wartą Poznań

„Najpiękniejsza dziewczyna, jaką kiedykolwiek widziałeś”. Szczęściarz Chiesa ZDJĘCIA

„Najpiękniejsza dziewczyna, jaką kiedykolwiek widziałeś”. Szczęściarz Chiesa ZDJĘCIA

Najbrutalniejsza gra świata. Tu nie ma żadnych zasad! Dzisiejsi gladiatorzy futbolu

HIT DNIA
Najbrutalniejsza gra świata. Tu nie ma żadnych zasad! Dzisiejsi gladiatorzy futbolu

Zobacz również

Central Poland Open. Kolejne sukcesy karateków łódzkiego Olimpu

Central Poland Open. Kolejne sukcesy karateków łódzkiego Olimpu

Po Rakowie piłkarze Widzewa zagrają z Wartą Poznań

Po Rakowie piłkarze Widzewa zagrają z Wartą Poznań