Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy powrót do szkół? Kiedy wracamy do szkoły? Premier przekaże decyzje na początku przyszłego tygodnia (9.01.2021)

Magdalena Jach
Większość nauczycieli i dyrektorów, a także rodzice chcieliby, by dzieci mogły już normalnie chodzić na lekcje. Zdalna nauka jest dla uczniów już bardzo przytłaczająca, są nią znużeni i zmęczeni. Nie daje ona też takich efektów jak nauczanie w bezpośrednim kontakcie z nauczycielami w szkole. Jest to ważne nie tylko dla najmłodszych dzieci, ale też dla starszych.  - Klasy IV weszły w nowy etap nauki – zwraca uwagę Małgorzata Tomaszewska, dyrektor SP 111 w Łodzi. – Z nauczania zintegrowanego uczniowie przeszli do nauki poszczególnych przedmiotów. Nie zdążyli nie tylko się do tego przystosować, wdrożyć, ale nawet poznać swoich nauczycieli. Dobrze by było, gdyby mogli wrócić na lekcje w szkole.
Większość nauczycieli i dyrektorów, a także rodzice chcieliby, by dzieci mogły już normalnie chodzić na lekcje. Zdalna nauka jest dla uczniów już bardzo przytłaczająca, są nią znużeni i zmęczeni. Nie daje ona też takich efektów jak nauczanie w bezpośrednim kontakcie z nauczycielami w szkole. Jest to ważne nie tylko dla najmłodszych dzieci, ale też dla starszych. - Klasy IV weszły w nowy etap nauki – zwraca uwagę Małgorzata Tomaszewska, dyrektor SP 111 w Łodzi. – Z nauczania zintegrowanego uczniowie przeszli do nauki poszczególnych przedmiotów. Nie zdążyli nie tylko się do tego przystosować, wdrożyć, ale nawet poznać swoich nauczycieli. Dobrze by było, gdyby mogli wrócić na lekcje w szkole. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Kiedy powrót do szkół? Kiedy wracamy do szkoły? W piątek 8 stycznia br., miała zapaść decyzja, czy i kiedy uczniowie wrócą do szkół - miał ją przekazać minister edukacji Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej, zapowiedzianej na godz. 14. Jednak ok. godz.13.25. rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że decyzja w sprawie szkół zostanie ogłoszona prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia. A to oznacza, że trzeba się uzbroić w cierpliwość... Konferencja ministra Czarnka odbyła się dopiero wieczorem i wtedy zapowiedział, że decyzję czy, kiedy i którzy uczniowie będa mogli wrócić do nauki stacjonarnej podejmie premier i przekaże ją po weekendzie, czyli najwcześniej w poniedziałek 11 stycznia.

Po piątkowych naradach na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego minister edukacji i nauki jedynie potwierdził, że szkoły wchodzą w fazę praktycznego przygotowania się do przyjęcia uczniów. Jednak wiele też będzie zależeć od sytuacji epidemicznej i kolejne kroki muszą być konsultowane na bieżąco z medykami.

***
- Będziemy ostatecznie decydować na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego, jakie wydajemy rekomendacje dla dyrektorów szkół i kiedy myślimy o powrocie dzieci z klas I-III do szkół - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek 7 stycznia zapowiadając ogłoszenie terminu na dzień następny.

Zwrócił uwagę, że w czwartek nastąpił wzrost zachorowań - zanotowano w całym kraju ponad 12 tysięcy nowych potwierdzonych przypadków.

- Więc nie mówimy o stabilnej sytuacji, dlatego musimy mieć na to wzgląd. I dlatego piątkowe dane dotyczące zachorowań będą również decydowały o tym, jakie będą te warunkowe rekomendacje dla dyrektorów szkół - zaznaczył.

***
Kiedy dzieci wrócą do szkoły? – decyzję w tej sprawie ma ogłosić jutro, tj. w piątek 8 stycznia minister edukacji Przemysław Czarnek. Zapowiedział to w czwartek, 7 stycznia podczas wideokonferencji z kuratorami oświaty - jak nas poinformowała rzeczniczka łódzkiego kuratorium Anna Skopińska.

Dyrektorzy szkół poznają termin powrotu dzieci do szkół
Czy będzie to 18 stycznia – jak wiele osób przypuszcza? Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej – jeśli będzie się ona pogarszać, decyzje będą na bieżąco korygowane.

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Decyzja w piątek, 8 stycznia

Na ten moment jest największe prawdopodobieństwo, że od 18 stycznia, czyli po feriach zimowych, do nauki stacjonarnej mogą wrócić uczniowie najmłodsi – z klas I-III. Dla nich nauka online jest największym wyzwaniem. Minister stwierdził też, że jeśli epidemia zostanie opanowana, do szkół stopniowo będą wracać starsi uczniowie, choć ich nauczanie będzie się najprawdopodobniej odbywać hybrydowo – część młodzieży będzie się uczyć zdalnie, część – w szkole. Na pewno jednak nie stanie się to zaraz po feriach zimowych, czyli od 18 stycznia br.

Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Decyzja w piątek, 8 stycznia

Najpierw testy
W ostatnim tygodniu ferii – czyli od 11 stycznia do 15 stycznia - będą testowani nauczyciele klas 1-3 i pracownicy administracji. Zgłosiło się ich w całym kraju 190 tysięcy, a wyniki muszą poznać przed 18 stycznia, dniem prawdopodobnego powrotu do pracy. W województwie łódzkim na te bezpłatne badania zgłosiło się dwie trzecie z pracujących z najmłodszymi uczniami. Możliwość zgłoszenia miała także w niepedagogiczna kadra podstawówek (czyli administracja, np. sekretarki, oraz obsługa, m.in. sprzątaczki) – w tej grupie zgłosiła się ponad połowa uprawnionych z naszego regionu.

- Większość naszych nauczycieli zdecydowała się na testy – mówi Aneta Stankiewicz, dyrektor SP 152. – Nie wszyscy – niektórzy np. już przebyli zakażenie koronawirusem.

- Na testy zgłosili się nauczyciele pracujący w klasach I-III – nauczania wczesnoszkolnego, języka angielskiego, religii, świetlicy, bibliotekarz, a także dyrekcja – łącznie 18 osób, dwie odmówiły – wylicza Krzysztof Durnaś, dyrektor SP 35.
Poddanie się testom jest dobrowolne.

„Testy na obecność koronawirusa będą dla nauczycieli odbywały się na zasadzie dobrowolności. Jeśli nauczyciel nie ma niepokojących objawów choroby i nie zdecyduje się na test, będzie mógł wrócić do nauczania” – głosi komunikat Ministerstwa Zdrowia. – „Warto zaznaczyć, że powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli, lecz od dalszego przebiegu epidemii”.

Kuratorium oświaty w Łodzi przekazało do ministerstwa liczbę pracowników szkół, także niepedagogicznych, którzy będą mieli styczność z klasami I-III. - Przed powrotem do pracy bezpłatnie przetestują się oni na obecność koronawirusa, jeśli tylko tego zechcą. Następny etap to już szczepienia nauczycieli. Jestem umiarkowanym optymistą – mówił w wywiadzie dla „Dziennika Łódzkiego” Waldemar Flajszer, kurator oświaty. – Wierzę, że po edukacji wczesnoszkolnej dość szybko uda się przywrócić do stacjonarności uczniów ostatnich klas szkół podstawowych oraz maturzystów. Już w marcu czekają ich przecież egzaminy próbne”.

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Decyzja w piątek, 8 stycznia

Większość nauczycieli i dyrektorów, a także rodzice chcieliby, by dzieci mogły już normalnie chodzić na lekcje. Zdalna nauka jest dla uczniów już bardzo przytłaczająca, są nią znużeni i zmęczeni. Nie daje ona też takich efektów jak nauczanie w bezpośrednim kontakcie z nauczycielami w szkole. Jest to ważne nie tylko dla najmłodszych dzieci, ale też dla starszych.
- Klasy IV weszły w nowy etap nauki – zwraca uwagę Małgorzata Tomaszewska, dyrektor SP 111 w Łodzi. – Z nauczania zintegrowanego uczniowie przeszli do nauki poszczególnych przedmiotów. Nie zdążyli nie tylko się do tego przystosować, wdrożyć, ale nawet poznać swoich nauczycieli. Dobrze by było, gdyby mogli wrócić na lekcje w szkole.

Powrót byłby wskazany też dla klas VIII – głównie ze względu na egzaminy. Uczniowie mogliby mieć zajęcia w pracowniach specjalistycznych – chemicznej, fizycznej, biologicznej. Wielu zagadnień nie da się omówić tylko teoretycznie, potrzebne są doświadczenia, bezpośredni kontakt z nauczycielem.

Kiedy powrót do szkół

Podobnie powrót do szkół jest niezbędny dla maturzystów. To wyjątkowo poszkodowany edukacyjnie rocznik uczniów. Gdy licealiści byli w klasie pierwszej systematyczną naukę zakłócił im strajk nauczycieli wiosną, w klasie II i III natomiast – pandemia koronawirusa. W ten sam sposób naukę zakłóconą mieli uczniowie techników, którzy dodatkowo jeszcze zdają egzaminy zawodowe.
- Liczymy, że stacjonarnie będą mogły być prowadzone zajęcia praktyczne tak jak to było przed przerwą świąteczną – mówią nauczyciele przedmiotów zawodowych z łódzkich techników.

- To szczególnie ważne dla tych, których czekają egzaminy zawodowe – podkreśla Jolanta Krześlak, kierownik warsztatu szkolnego w Gastronomiku. – Bez praktyki pod okiem nauczycieli, bez konsultacji naprawdę trudno będzie się uczniom do nich przygotować.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany