Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy koniec noszenia maseczek? Zaczynamy odliczanie! 12.05.21 Do kiedy nosimy maseczki? Do kiedy maseczki są obowiązkowe?

Lila Sayed
Lila Sayed
Do kiedy nosimy maseczki? Kiedy koniec zakrywania ust i nosa?
Do kiedy nosimy maseczki? Kiedy koniec zakrywania ust i nosa? Polska Press
Kiedy koniec noszenia maseczek? Do kiedy nosimy maseczki? - pytają osoby, którym szczególnie obowiązek zakrywania ust i nosa daje się we znaki. Jeszcze za ministra Szumowskiego, w pierwszej fali pandemii, mówiono o obowiązku zakrywania ust i nosa do momentu odkrycia szczepionki. Szczepionka już jest, a my nadal chodzimy w maseczkach, co jest uciążliwe szczególnie na powietrzu. Do kiedy maseczki są obowiązkowe?

Kiedy koniec noszenia maseczek?

Na środowej konferencji minister zdrowia zapowiedział, że w połowie maja obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu zostanie zniesiony!

Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia od 15 maja zniknie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. W Dzienniku Ustaw 6 maja pojawiło się odpowiednie rozporządzenie.

Rozporządzenie znoszące obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu w sytuacji, w której możliwe jest zachowanie dystansu 1,5 metra od innych osób, pojawiło się w Dzienniku Ustaw. Nowe zasady zaczną obowiązywać od 15 maja 2021 r.

We wtorek 20 kwietnia minister Niedzielski zapytany o to kiedy będzie zniesiony obowiązek noszenia maseczek na dworze, odpowiedział, że "bliżej końca maja"

Do kiedy maseczki obowiązkowe?

W kwietniu 2020 r. po raz pierwszy wprowadzono w Polsce obowiązek zasłaniania ust i nosa. Od tego czasu maseczki stały się trwałym elementem garderoby. Polacy najczęściej korzystają z nich w punktach usługowych (67 proc.) i komunikacji publicznej (58 proc.). Najrzadziej do zakrywania ust i nosa dochodzi podczas uprawiania sportu (21 proc.) i spotkań towarzyskich – w takiej sytuacji nieco ponad 10 proc. badanych korzysta z maseczki.

Co mówiono o maseczkach w lutym 2021?

Do kiedy maseczki będą obowiązkowe?

- Należy faktycznie wyrzucić te wszystkie pseudoochrony do kosza, zapomnieć o nich- stwierdził główny doradca premiera do spraw COVID-19 profesor Andrzej Horban i przyznał, że "ma nadzieję, że dzisiaj (19 lutego-przyp.red.) minister zdrowia wyda rozporządzenie dotyczące maseczek"

Na razie nie ma decyzji w tej kwestii.

Do kiedy maseczki są obowiązkowe? Gdzie nosić maseczkę? Czy szczepionka zniesie obowiązek zakrywania ust i nosa?

W jednym z telewizyjnych wywiadów wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, zdradził, do kiedy mogą obowiązywać takie obostrzenia jak obowiązek zakrywania ust i nosa czy utrzymywania dystansu. Jak stwierdził, obowiązkowe maseczki zostaną z nami do lata 2021 r., podobnie jak właśnie konieczność utrzymywania dystansu czy dezynfekcja.

To dość optymistyczna prognoza, która zakłada błyskawiczne szczepienia lub osłabienie wirusa.

Inna, bardziej pesymistyczna teoria

"Być może dopiero w 2022 roku świat zacznie realnie myśleć o powrocie do życia sprzed pandemii COVID-19" - twierdzi dyrektor naukowa Światowej Organizacji Zdrowia, dr Soumya Swaminathan. To oznacza, że przez cały ten czas obowiązywać nas będzie noszenie maseczek, dystans i inne środki ochrony przed SARS-CoV-2.

Gdzie nosić maseczkę

Od 10 października na terenie całego kraju jest obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki, przyłbicy lub części odzieży:

 • w środkach publicznego transportu zbiorowego: autobusie, tramwaju, pociągu, samolocie
 • w samochodzie, jeśli jedzie z Tobą osoba, z którą nie mieszkasz
 • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej np. na poczcie, w urzędzie
 • w obiektach handlowych lub usługowych, np. w sklepach, galeriach handlowych, aptekach, na targu, w kinie, teatrze, w przychodni, salonie kosmetycznym czy salonie masażu
 • w kościele, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu
 • w przestrzeni publicznej, w tym także na wolnym powietrzu, na ulicy, na spacerze
 • na uczelni
 • w miejscu pracy przy obsłudze klienta.

Z obowiązku zwolnione są jedynie dzieci do 5. roku życia i osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza:

 • całościowe zaburzenia rozwoju
 • zaburzenia psychiczne
 • niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim
 • trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.

Maseczki nie trzeba nosić w lasach, parkach i ogrodach botanicznych lub zabytkowych, zieleńcach, na terenie rodzinnych ogródków działkowych i na plaży, ale pod warunkiem zachowania dystansu 1,5 m.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa nie dotyczy też:

 • kierowców (taksówek, autobusów), motorniczych i maszynistów, jeśli są odgrodzeni od pasażerów
 • kierujących statkami, jeśli są odgrodzeni od pasażerów
 • kierowców samochodów osobowych, jeśli jadą sami lub z osobami wspólnie zamieszkującymi lub z dzieckiem do lat 5.
 • kierowców wiozących towary, jeśli jadą ze zmiennikami
 • żołnierzy i funkcjonariuszy wykonujących zadania służbowe
 • duchownych podczas czynności lub obrzędów religijnych
 • osób uprawiających sport, sędziów oraz ich trenerów na terenie obiektów sportowych (gdzie obowiązują nadal ograniczenia dotyczące liczb osób)
 • osób siedzących przy stoliku w restauracji, a także jedzących po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc oraz osób jedzących w miejscu pracy.

W pracy musisz zasłaniać usta i nos, jeśli Twój pracodawca o tym zdecyduje. Dotyczyć to może sytuacji, gdy nie jesteś sam/a w pomieszczeniu. Stanowiska pracy muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra. Pracownicy mają mieć zapewnione rękawiczki lub dostęp do płynów dezynfekujących. Pamiętaj o tym, że przepisy dotyczące przeciwdziałania zakażeniom dla każdej branży oraz uzgodnienia mogą być bardziej szczegółowe.

Do kiedy nosimy maseczki?

Przypominamy, że noszenie maseczek, a właściwie zakrywanie ust i nosa, w Polsce jest obowiązkowe od 16 kwietnia. Przed wakacjami zniesiono ten obowiązek, ale wrócono do nakazu zakrywania ust i nosa podczas drugiej fali pandemii - w połowie października.

Należy jednak pamiętać, że noszenie maseczki nie gwarantuje ochrony przed zakażeniem koronawirusem. Maseczka bardziej zapobiega roznoszeniu wirusa. To skuteczne działanie zwłaszcza w przypadku osób, które nie wiedzą, że są chore.

ŻEBY NIE ROZWIJAĆ PANDEMII, OSOBY, KTÓRE NIE MOGĄ NOSIĆ MASECZEK (NP. ZE WZGLĘDU NA ASTMĘ I CHOROBY SERCA), NIE POWINNY WYCHODZIĆ NA ZEWNĄTRZ, CHODZIĆ PO SKLEPACH ITP.

Bardzo dużo osób zdejmuje maseczki i trzyma je na brodzie. Inni mają odkryte nosy. Takie zachowanie jest niedopuszczalne w skutecznej walce z epidemią.

Jak zakładać maseczkę - radzi WHO

 • Przed założeniem maski umyj dokładnie ręce środkiem na bazie alkoholu lub wodą z mydłem.
 • Zasłoń maską starannie usta i nos i przymocuj maskę tak, żeby szczeliny między twarzą a maską ochronną były jak najmniejsze.
 • Unikaj dotykania maski podczas jej noszenia. Jeśli przypadkiem dotkniesz maskę, umyj dokładnie ręce środkiem na bazie alkoholu lub wodą z mydłem.

Jak prawidłowo zdejmować maseczkę ochronną?

Oto instrukcja WHO:

 • Przede wszystkim bez dotykania przedniej części chwyć za wiązanie z tyłu i je rozwiąż (jeśli maska zaczepiana jest na uszy, to zacznij po kolei zdejmować każde łączenie).
 • Po zdjęciu jednorazowej maseczki od razu umieść ją w koszu na śmieci z zamykaną klapą.
 • Na koniec zadbaj o higienę rąk, umyj je i zdezynfekuj.

Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. - poinformowało ministerstwo zdrowia.

- Kiedy to się wszystko skończy- pytają Polacy. - I co będzie dalej?

Epidemiolodzy ostrzegają, że szczyt zachorowań w Polsce będzie pod koniec kwietnia - na koronawirusa będzie umierać nawet 70 osób dziennie, w maju - około 40, w lipcu - będzie już kilka zgonów na dobę.

Jak zakładać i zdejmować maseczkę? Jak nosić maseczkę, żeby ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany