Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdego dnia psy zostawiają 20 ton kup na ulicach Łodzi. Czy łodzianie sprzątają po pupilach?

Bohdan Dmochowski
Tę scenę sfilmował kamerzysta łódzkiej tv, sfotografowali dziennikarze prasowi... Prezydent Łodzi przemawia do zebranych przed gmachem magistratu, a obok pies uczestnika manifki załatwia swą fizjologiczną potrzebę. Ponoć tuż po tym, miejska władza ogłosiła w 2004 roku uświadamiającą niestosowność takich zdarzeń akcję pod nazwą: Posprzątaj po mnie.To nie jest kupa roboty!

Z wyliczeń urzędników łódzkiego magistratu wynika, że każdego dnia w naszym mieście około 100 tys. psów i około 200 tys. dzikich i domowych kotów pozostawia pospołu na ulicach, podwórkach, klatkach schodowych, skwerach i w parkach, górę odchodów o wadze 20 ton!

Psia kupa waży ok 30 g., a kocia 10 g. i ma do 5 cm wysokości. Stos z 20 ton kup ułożonych jedna na drugiej przewyższyłby Pałac Kultury.

Po 15 latach akcja zmurszała jak pozimowy liść. Z większości parków miejskich zniknęła większość z 3000 koszy z przywieszonymi torebkami na zwierzęce odchody. Masowo padały pod glanami parkowych graserów. Takie coś uchowało się jeszcze na osiedlach mieszkaniowych. Ale dostęp do nich dla psiarzy „z innego podwórka” jest strzeżony niepisanymi zakazami. Coraz częściej zarządy spółdzielni wprowadzają nowy, świecki obyczaj i odgradzają enklawy swych blokowisk parkanami. Żaden nieproszony kundel z opiekunem na smyczy się tam nie uchowa. Efekt jest taki, że lokatorzy tych niezafajdanych oaz, także swoje psy wyprowadzają poza ogrodzenie, żeby „zrobiły kupkę” naglebie należącej do gminy Łódź.

A gmina to rozległa, bo liczy aż 2 mln m kw., więc posłuszny zwierzak zostawia odchody tam, gdzie pan go zaprowadzi na poranny i wieczorny spacer. A jak Brysia przyprze w drodze do parku, to trudno. Ulży sobie w bramie, pod murem - wszędzie, gdzie zaciągnie go litościwy opiekun.

Niektóre rasy psów zmieniły się na przestrzeli lat nie do poznania

Tak zmieniły się rasy psów. Z niektórych zwierząt ludzie zro...

Zobacz też: Potężny łoś w Zgierzu

Jeśli cię problem gniecie...

O tym, że nie sprzątnięta przez opiekuna kupa to problem, przekonał się ten, kto przez przypadek lub nieuwagę w nią wdepnął. Czyli właściwie każdy z ponad 600 tys. łodzian, bobasów jeżdżących wózkami nie licząc. Nieczystości mogłoby być mniej, gdyby tylko właściciele czworonogów zaczęli po nich sumiennie sprzątać. Niestety, większość nadal tego nie robi. To do nich łódzka piosenkarka Daniela Zabłocka zaadresowała własnoręcznie napisaną fraszkę:

„Jeżeli cię problem psich gówien gniecie, naucz psa siadać na toalecie”.

Mandat dla... Puzona

Niegdysiejsza akcja „Posprzątaj po mnie. To nie jest kupa roboty” co prawda sprawiła, że z milionów bezpłatnych torebek znajdujących się „na stanie” centrów kontaktów z mieszkańcami, co roku ubywa po 500 tys. sztuk, ale jej efekt wychowawczy jest prawie żaden.

- Żadna akcja nie trwa przecież całymi latami, więc i tej formalnie już nie prowadzimy - przyznaje Monika Pawlak z biura prasowego magistratu. - Nie wiem, ilu z psiarzy przekonała ona do sprzątania popupilach. Niestety, chyba niezbyt wielu, bo o tej porze roku stare i nowe kupy są nie doukrycia.

Natomiast strażniczka miejska Joanna Pracnowska przypomina, że mandatu za kupę nie uiszcza pupil, tylko jego pan, a wynosi on od 20 do 500 zł. Przyznaje, że 94 mandaty wlepiono za nieusunięcie odchodów, wręczono 11 pouczeń, a dwa wnioski o ukaranie skierowano do sądu. Zaś za brak torebki lub innego urządzeniabyły 103 mandaty, 15 pouczeń i 1 wniosek do sądu.

Po przechodzącym gruntowną rewitalizację parku im. Henryka Sienkiewicza, na lewo od wejścia z ul. Kilińskiego, harcuje spuszczony ze smyczy czarny jak smoła mieszaniec. Miejsce jest ustronne, odgrodzone od parkowej alejki ławkami. Przeprowadzająca roboty ekipa jeszcze tam nie weszła. Odwielu lat opiekunowie psów przyprowadzają tu swych pupili „za małą i dużą potrzebą”.

- Puzon do nogi! Już! - pogania pupila starszy mężczyzna. Pies przybiega lżejszy o ćwierć kilograma, bo tyle mniej więcej waży pozostałość o jakiej piszemy, pozostawiona przez niego w krzaczkach. Na wieczornym spacerze znów opiekun spuści go w tym samym miejscu ze smyczy.

W parku im. Staszica na zęby grabi pana Stanisława nadziewają się i stare, i nowe psie kupy.

- Pełno ich, trzeba uważać, żeby się na którejś nie poślizgnąć - posapuje. - Jak ta wczesna trawa ma odbić, kiedy mało który opiekun zbiera w torebkę gówna swojego psa? O młodych to już szkoda gadać. Rodzice nie uczą dziś dzieci porządku. Pies na środku skweru się załatwia, a gość niby liczy ptaszki na drzewie i chmurki. Niestety, tacy ludzie robią śmietnik, a my wszyscy w nim żyjemy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany