Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdego dnia kilka osób próbuje popełnić samobójstwo

(ew)
Instytut Medycyny Pracy
Instytut Medycyny Pracy Łukasz Kasprzak
Kilka osób w ciągu doby usiłuje popełnić samobójstwo, zażywając spore dawki leków i popijając je alkoholem.

Wśród nich jest wiele kobiet. Każdego dnia lekarze pogotowia ratunkowego jeżdżą do takich pacjentek. Niedoszli samobójcy trafiają na Oddział Toksykologii przy ul. św. Teresy.

- Wzrasta liczba osób, które trują się lekami - mówi dr Jacek Rzepecki z Oddziału Toksykologii IMP. - Rocznie mamy ponad 1500 takich pacjentów (łącznie wszystkich ok. 3 tys.), z tego 60 proc. chce w ten sposób popełnić samobójstwo - Trafiają do nas w różnym stanie, czasami dopiero po dobie od zażycia leków. Są nieprzytomni, odwodnieni, mają ciężkie zmiany elektrolitowe. Im wcześniej pacjent do nas dotrze, tym lepiej. Płukanie żołądka stosuje się tylko w ciągu godziny od zażycia leków. Chory przebywa na oddziale zwykle 3 - 4 dni.

- Nie ma dnia, by nie wzywano karetki do pacjentów, którzy targnęli się na swoje życie - mówią w centrum powiadamiania ratunkowego Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. - Kobiety często to czynią po domowej awanturze, z zazdrości lub na złość mężowi. Takich wizyt mamy coraz więcej.

Niedoszli samobójcy usiłują odebrać sobie życie, łykając duże dawki leków uspokajających lub nasennych, antydepresyjnych, groźnych dla życia i zdrowia. Często jest to relanium i jego pochodne. Na dodatek szkodliwa dawka leków zwykle popijana jest alkoholem, co jeszcze pogarsza stan pacjenta.

CZYTAJ TAKŻE:
"Skoczek na Widzewie. Chciał skoczyć z czwartego piętra"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany