Kary za niewłaściwe parkowanie za granicą

Regina Skibińska
Archiwum
Jeżeli za granicą zaparkujemy w niedozwolonym miejscu, nie liczmy na to, że nam się upiecze i nie poniesiemy kary.

Państwa unijne przeważnie są surowe w przypadku łamania przepisów przez kierowców i nie można liczyć na pobłażliwość w przypadku parkowania w niedozwolonym miejscu.

Każdy kraj sam ustala stawki mandatów i sposób karania za wykroczenia drogowe. W większości państw wysokość mandatu musi się mieścić w granicach określonych widełkami ustalonymi przez przepisy, ale w niektórych państwach (w Szwecji, Danii i Finlandii) kary za wiele wykroczeń są uzależnione od zarobków osoby łamiącej prawo. W przypadku nieprawidłowego parkowania na niskie mandaty można liczyć na Litwie i Łotwie, w Holandii, Czechach czy Hiszpanii zaś będzie to wydatek rzędu kilkuset złotych.

Regułą jest, że za parkowanie w miejscach do tego nieprzeznaczonych kierowca otrzyma mandat. Mandaty są najczęściej umieszczane za wycieraczką lub wręczane posiadaczowi samochodu, niekiedy odpowiednie służby mogą odholować pojazd lub nałożyć blokadę na jego koła. Niektórzy liczą na to, że nie poniosą konsekwencji po otrzymaniu mandatu w innym kraju,co jest najłatwiejsze wtedy, gdy mandat był pozostawiony za wycieraczką. Może zdarzyć się tak, że uda się wrócić do Polski nie płacąc mandatu, ale sprawiedliwość dopadnie kierowce, kiedy zechce ponownie odwiedzić kraj, w którym popełnił wykroczenie. Do tego trzeba pamiętać, że niektóre kary, np. nieuiszczenie opłaty parkingowej, nakładane są w trybie administracyjnym, co oznacza, że mogą być one egzekwowane w Polsce, gdyż są firmy, które przejmują na siebie ściganie należności i kierowca, który po wezwaniu nie uiści opłaty, musi się liczyć ze sprawą sądową przed polskim sądem.

Niekiedy w przypadku nieprawidłowego parkowania odpowiednie służby zadziałają natychmiast, pilnując, żeby kierowca nie wykręcił się od zapłacenia mandatu. Tak jest w Holandii, gdzie służby kontrolujące są bardzo sprawne: po stwierdzeniu braku opłaty nakładają na koło samochodu blokadę, którą zdejmują po zapłaceniu mandatu gotówką. Nie można uzyskać odroczenia terminu płatności mandatu na okres dłuższy niż 24 godziny. Po tym terminie służby porządkowe odholowują pojazd na parking policyjny. Aby go odebrać, należy zapłacić mandat oraz dodatkowo pokryć koszty holowania i parkowania.

W przypadku odmowy przyjęcia mandatu sprawa najczęściej kończy się w sądzie, co jest rozwiązaniem kosztownym, gdyż przydaje się tłumacz i pełnomocnik. Zdarza się też, że odmowa zapłaty mandatu wiąże się z zatrzymaniem posiadanych przez kierowcę pieniędzy na poczet ewentualnej kary i kosztów postępowania.

Wideo

Materiał oryginalny: Kary za niewłaściwe parkowanie za granicą - Polska Times

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bosch

Za niezapłacenie mandatu dostaje się blokadę, ale nie w momencie złego zaparkowania. 

H
Holender

Nie wiem skąd autor wziął te informacje ale w Holandii za nieprawidłowe parkowanie dostaje się wydrukowany mandat za wycieraczkę a nie blokadę na koło... Jest to kwota 40-60 euro w zależności od regionu... Jak się nie zapłaci to i tak po paru miesiącach przyjdzie do Polski na adres właściciela pojazdu...

L
Leon

Niemcy Frankfurt n/O cały dzień parkowania w miejscu niedozwolonym 15 EUR, proszę nie straszyć, mandaty w Polsce wcale nie są takie niskie jak się nas przekonuje (okłamuje).

Dodaj ogłoszenie