Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karty parkingowe dla niepełnosprawnych na ostatnią chwilę

(kz)
Ustawienie auta na takim miejscu bez karty parkingowej grozi już mandatem wynoszącym 800 zł.
Ustawienie auta na takim miejscu bez karty parkingowej grozi już mandatem wynoszącym 800 zł. Krzysztof Zając
Karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych wydane przed 1 lipca 2014 roku zachowają ważność do 30 czerwca 2015 roku. Kto zatem jeszcze nie wystąpił o nową, powinien się pośpieszyć, bo biorąc pod uwagę procedury, jakie obowiązują przy ich przyznawaniu, to już ostatni dzwonek.

Wniosek

Aby złożyć wniosek o wydanie nowej karty, należy zgłosić się osobiście do Miejskiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności przy ul. Leczniczej 6, działającym przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łodzi. Pracuje on w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8.30 – 15 oraz we wtorki w godz. 9.30 – 16.30.
Opłata za wydanie nowej kart wynosi 21 zł

Dla kogo

Od 1 lipca zeszłego roku zmieniono zasady wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych, ale także dla placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją niepełnosprawnych.
Karta ta wydawana jest wyłącznie:

  • x osobie niepełnosprawnej ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;   
  • x osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16. roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Uwaga!

Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym kartę parkingową dostaną na podstawie wydanego po 1 lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo na podstawie orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień, zawierającego wskazanie w zakresie karty parkingowej.

Wyjątek dotyczy osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym, posiadających orzeczenia wydane przed 1 lipca 2014 r. wraz z symbolem przyczyny niepełnosprawności 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna). Posiadacze tego rodzaju orzeczeń uzyskają kartę parkingową bez konieczności ponownego orzekania. Zostanie ona wydana na podstawie dotychczasowego orzeczenia, jeżeli jest w nim wskazanie do karty parkingowej.
Umiarkowanie niepełnosprawni

Należy pamiętać, że wskazanie do karty parkingowej w orzeczeniu o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności jest uzależnione od symbolu przyczyny niepełnosprawności oraz tego, że osoba niepełnosprawna ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Dlatego uzyskać ją będą mogły wyłącznie osoby mające zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).

Dla dzieci

Osoby niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia, uzyskają kartę parkingową na podstawie wydanego od 1 lipca 2014 r. orzeczenia o niepełnosprawności, zawierającego wskazanie w zakresie karty parkingowej. Decyzja w tym przypadku zależy wyłącznie od tego, czy dziecko ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, co ustala się po uwzględnieniu m.in. wieku dziecka, a nie od symbolu niepełnosprawności. Jeżeli to sam wiek dziecka w chwili orzekania powoduje, że ma trudności w poruszaniu się, nie uzyska ono wskazania do karty parkingowej.

Na czas ograniczony

Karta parkingowa wydawana jest wyłącznie na czas określony, tj. na czas ważności orzeczenia, ale nie dłużej niż na 5 lat. Także w przypadkach, gdy orzeczenie uprawniające do karty parkingowej zostało wydane na czas nieokreślony, tj. bezterminowo, lub na dłużej niż 5 lat, karta parkingowa zostanie wydana wyłącznie na 5 lat, licząc od dnia jej wydania. Aby uzyskać kolejną kartę, wystarczy złożyć wniosek o jej wydanie, nie będzie potrzebne nowe orzeczenie.

Składamy wniosek

Osoba niepełnosprawna składa wniosek osobiście z wyjątkiem:

  • osoby, która nie ukończyła 18. roku życia – za nią wniosek składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jeden z rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów;
  • osoby ubezwłasnowolnionej, całkowicie pozostającej pod władzą rodzicielską, za którą wniosek składa jeden z rodziców;
  • osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie, niepozostającej pod władzą rodzicielską lub osoby ubezwłasnowolnionej częściowo, za którą wniosek składa opiekun lub kurator ustanowiony przez sąd.

Rabarbar Na co szkodzi? Na co pomaga?

Do wniosku osoby niepełnosprawnej dołącza się:

  • jedną fotografię o wymiarach 35 mm x 45 mm, odzwierciedlającą aktualny wizerunek osoby, której wniosek dotyczy, przedstawiającą tę osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami;
  • dowód uiszczenia opłaty za wydanie karty parkingowej.

UWAGA: Składając wniosek przedstawia się – do wglądu – oryginał prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności albo o wskazaniach do ulg i uprawnień wraz ze wskazaniem do karty parkingowej.

Trzeba czekać

W przypadku spełnienia warunków do otrzymania karty parkingowej, przewodniczący zespołu w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku spełniającego wymogi formalne, poinformuje osobę niepełnosprawną lub placówkę o terminie i miejscu odbioru karty. Ale, uwaga, w terminie 30 dni musimy być poinformowani o dacie wydania karty, a niekoniecznie otrzymać kartę w tym terminie.

Życzenia urodzinowe

Osoba niepełnosprawna odbiera kartę parkingową osobiście, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość albo przez ustanowionego pełnomocnika po okazaniu przez niego dokumentu potwierdzającego jego tożsamość oraz pisemnego pełnomocnictwa do odbioru karty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany