Kapusta z grochem, karp w galarecie, pierogi i śledzie czyli... zdrowa wigilijna uczta

(jed)
Przed nami Boże Narodzenie, dla wielu osób niekończące się biesiadowanie. Niestety, w naszej tradycji stoły świąteczne muszą się uginać od potraw, które do najlżejszych nie należą.

Potrawy bez mięsa

Najzdrowszym i najbardziej korzystnym dla naszego zdrowia posiłkiem w tym okresie jest wigilijna wieczerza. Szczególnie po długim poście dania w ten wieczór są również lekkie i delikatne w porównaniu z typowymi świątecznymi potrawami. Niestety problem w tym, że zjadamy wszystkiego za dużo i potem źle się czujemy. Jeśli uda nam się zachować umiar i wszystkich dań skosztować tylko odrobinę, nasz organizm z pewnością nie ucierpi.

Karp na wigilię, śledzie

Zaletą wigilijnych potraw jest to, że są one postne. Nie wykorzystuje się do nich tłuszczu zwierzęcego ani mięsa. Za to na stole pojawia się bogactwo ryb, z karpiem i śledziem na czele. Te dwie ryby to prawdziwy skarb. Wysoka zawartość łatwo przyswajalnego białka, a do tego zawartość kwasów omega-3. Zupa grzybowa czy tradycyjny czerwony barszcz to lekkie i smaczne zupy pełne odżywczych składników.

Potrawy z grzybami, burakami

Grzyby leśne, choć mogą być ciężkostrawne, zawierają dużo białka i składników mineralnych. Buraki czerwone to z kolei bomba witaminowa podnosząca odporność. Suszone owoce, miód, które się dodaje do dań wigilijnych, to także samo zdrowie. Niestety to, co dobrego zjadamy w wigilię, o wiele gorzej wygląda w kolejne dni świąteczne. Wtedy na stoły wjeżdżają mięsiwa: szynki, kiełbasy, pasztety, kotlety i wiele innych, które zjedzone w nadmiarze mogą nam poważnie zaszkodzić.

Warto więc pomyśleć o konsekwencjach i odejść od stołu choćby na chwilę, żeby pospacerować.

[ZOBACZ TEZ FILM Zakopali żywcem przedsiębiorcę, aby przejąć jego majątek (autorTVN24/x-news)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEZ FILM Zakopali żywcem przedsiębiorcę, aby przejąć jego majątek (autorTVN24/x-news)