Kapusta kiszona ma więcej witaminy C niż surowa! Sprawdź, jak wspomaga zdrowie. Polecamy przepis na kapustę kwaszoną i kiszony sok

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Kapusta kiszona jest najzdrowsza na surowo. By przygotować z niej pyszną surówkę, wystarczy ją pokroić, dodać starte jabłko, olej rzepakowy i pieprz.
Kapusta kiszona jest najzdrowsza na surowo. By przygotować z niej pyszną surówkę, wystarczy ją pokroić, dodać starte jabłko, olej rzepakowy i pieprz. bhofack2/123RF
Udostępnij:
Kapusta kiszona należy do najzdrowszych tradycyjnych produktów. Dzięki fermentacji zachowuje właściwości świeżego warzywa, zyskując trwałość i jeszcze lepsze działanie prozdrowotne. Wyjaśniamy, dlaczego kapusta kiszona, nazywana też kwaszoną, jest tak korzystna dla organizmu i jakie ma właściwości. Podpowiadamy, jak kisić kapustę i ile soli dodawać. A także, jak często ją jeść i kiedy ograniczać. Podajemy sprawdzone przepisy na tę kiszonkę oraz szybki kiszony sok z kapusty.

Spis treści

Kiszenie kapusty jako metoda konserwacji

Kiszenie kapusty to naturalny sposób utrwalania warzywa, który ma wielowiekową tradycję w naszym kraju. Polska jest wiodącym producentem kapusty kiszonej na świecie, przy czym zjadamy średnio ok. 3 kg tego produktu rocznie na osobę.

Kapusta kiszona powstaje w procesie spontanicznej fermentacji, która zachodzi po zasoleniu rozdrobnionego produktu.

Odpowiadają za nią rodzime bakterie kwasu mlekowego, które znajdują się na liściach. Przekształcają one zawarte w soku cukry proste w kwas mlekowy. Jego stężenie osiąga 1-1,8 proc., przez co znacznie wzrasta kwasowość – w gotowym produkcie pH wynosi ok. 4, co ma działanie konserwujące.

Kapusta kwaszona czy kiszona?

Kapusta kwaszona i kiszona to nazwa tego samego produktu, choć w praktyce bywa inaczej. Jeżeli produkt nie jest w pełni fermentowany i zawiera dodatki zakwaszające takie jak ocet, nie stanowi pełnowartościowej kiszonki. Tańsza namiastka bywa nazywana przez producentów kapustą kwaszoną, jednak stanowi to działanie wprowadzające klienta w błąd.

Kapusta kiszona czy też kwaszona dostępna jest w sklepach w ladach chłodniczych. Jeśli jest pakowana w słoiki, które stoją normalnie na półkach, jest to produkt pasteryzowany. Choć ma długą trwałość i pewne korzystne cechy, nie jest tak wartościowa, jak kiszona kapusta surowa.

Ile soli do kiszenia kapusty?

Kapusta kiszona musi mieć odpowiedni poziom soli, która stymuluje wzrost bakterii kwasu mlekowego i fermentację z ich udziałem. Powinien on wynosić 2,25-2,5 proc., czyli do 2,5 g soli na 100 g (i 25 g na 1 kg).

W praktyce kuchennej najczęściej stosuje się proporcję: ok. 1 łyżki soli (20 g) na 1 kg kapusty.

Przy zbyt niskim stężeniu soli kapusta może być zbyt miękka, ponieważ składnik ten blokuje działanie enzymów rozkładających związki błonnikowe w postaci pektyn.

Jeżeli dodatek soli jest zbyt duży, tj. przekracza 3 proc., może pojawić się różowy kolor kiszonej kapusty – to także efekt działalności niechcianych drożdży, a dokładniej wytwarzanych przez nie, niepożądanych w tym przypadku barwników karotenowych.

Do kiszenia kapusty i innych warzyw należy używać soli niejodowanej i wolnej od dodatków przeciwzbrylających, co należy sprawdzić w składzie produktu. Można kupić ją w sklepach z tzw. zdrową żywnością, natomiast rzadko jest dostępna w supermarketach. Polecana jest zwłaszcza naturalna, rodzima sól kłodawska.

Jak kisić kapustę? Kiszenie kapusty w słoikach i beczkach

Kiszenie kapusty nie jest trudne, ważne jednak, by stworzyć właściwe warunki do tego, by prowadzące fermentację bakterie rozwijały się w odpowiedniej sekwencji – to niezbędne, by produkt był naprawdę smaczny.

Przygotowanie kiszonki wymaga rozdrobnienia kapusty i jej zasolenia, dzięki któremu fermentacja rusza już w ciągu kilku godzin. Przez pierwsze 2-3 dni przebiega ona burzliwie, następuje produkcja gazów i spienienie na powierzchni kiszonki. Gdy wyczerpie się tlen, następuje właściwa fermentacja mlekowa z udziałem bakterii Lactobacillus brevis, L. plantarum i Pediococcus, która kończy się po 10-16 dniach, przy czym po ok. 2 tygodniach mówi się o dojrzewaniu kiszonki. Proces ten decyduje o cechach gotowego produktu.

Obok kwasu mlekowego w kiszonej kapuście powstają też inne kwasy organiczne oraz związki takie jak dwutlenek węgla, mannitol (odpowiada za gazotwórcze właściwości produktu), niewielkie ilości alkoholu etylowego oraz inne związki odpowiadające za smak i zapach gotowego produktu.

Może też jednak dojść do namnażania się drożdży, które „kradną” pożywienie bakteriom mlekowym i prowadzą do powstawania niekorzystnych, a wręcz dyskwalifikujących cech – zapachu, smaku, konsystencji, a także nadmiaru gazów. Jeżeli zachowany będzie dostęp tlenu, mogą wykorzystywać kwas mlekowy, sprzyjając procesom gnilnym.

Kapustę najlepiej kisić w pojemnikach wykonanych z obojętnego chemicznie tworzywa, tj. ceramicznych albo szklanych, ew. w specjalnej drewnianej beczce – ale nie tej plastikowej. Chociaż stosowane tworzywa sztuczne są dopuszczone do kontaktu z żywnością, mogą nie być odpowiednie do kontaktu z produktami o wysokiej kwasowości.

Przepis na kapustę kiszoną i sok z kiszonej kapusty

Przepis na kiszoną kapustę nie jest skomplikowany. Ważne jednak, by poszatkowane warzywo dokładnie ubić, uwalniając sok i pozbywając się pęcherzyków powietrza, a następnie dobrze obciążyć i przykryć naczynie, by je osłonić, umożliwiając jednocześnie wydobywanie się powstających gazów.

Przepis na kapustę kiszoną

 1. Odrzuć zewnętrzne liście kapusty i zważ główkę, następnie przekrój ją wzdłuż na ćwiartki i poszatkuj. Liście uszkodzone pozostaw, ew. odłóż kilka przed krojeniem
 2. Odważ sól – 20 g na każdy kilogram warzywa (w mniej słonej wersji może to być 15 g).
 3. Wyłóż dno naczynia, najlepiej glinianego, kawałkami liści, a następnie nakładaj warstwy poszatkowanej kapusty, przesypuj je solą i dokładnie ubijaj np. pięścią lub drewnianym tłuczkiem, pozostawiając ostatnią porcję soli do posypania z wierzchu.
 4. Dokładnie dociśnij kapustę, by pozbyć się powietrza i sprawić, że zostanie przykryta sokiem.
 5. Połóż na wierzchu talerz, który zakryje kapustę, i obciąż go np. słoikiem napełnionym wodą, przykryj całość czystą ściereczką i odstaw do kiszenia.
 6. Zaglądaj do kapusty i pilnuj, by była przykryta sokiem, a gdy zmieni zapach na przyjemny, zacznij próbować. W temp. 18 stopni fermentacja trwa ok. 18 dni, w wyższej przebiega znacznie szybciej. Gdy kapusta osiągnie odpowiednią kwasowość, przełóż ją do lodówki.

Można też łatwo i szybko przygotować sam kiszony sok kapuściany – przepis na ten specjał pochodzi z książki „Sztuka fermentacji” Felixa Szandora Katza.

Przepis na kiszony sok z kapusty

 1. Wypełnij blender poszatkowaną kapustą i dolej wody do 2/3 jego wysokości, po czym zmiksuj na papkę.
 2. Wlej mieszankę do naczynia, dodaj sól, wymieszaj, przykryj i odstaw do fermentacji na kilka dni, sprawdzając codziennie smak kiszonki.
 3. Gdy będzie gotowa, odcedź sok i przelej do czystej butelki.

Optymalna ilość soli to ok. 2 procent. Można więc dodać 2,25-2,5 g na każde 100 ml płynu, choć najlepiej zważyć płyn przed kiszeniem i dodać 2 g na każde 100 g, czyli np. 20 g (łyżka) na 1 kg.

Kapusta kiszona – kalorie i wartość odżywcza

Zakwaszenie warzywa zapewnia jego wydłużoną trwałość przy zachowaniu cennych związków, szczególnie wit. C oraz składników mineralnych.

Co istotne, kiszenie kapusty nie tylko chroni przed rozpadem witaminę C, której zawartość w surowych liściach wynosi ok. 38 mg/100 g, bo powoduje wręcz wzrost tego poziomu. Wykazano, że przy zachowaniu optymalnych warunków kiszenia poziom witaminy C w kapuście kiszonej może być nawet o połowę większy niż w surowcu.

W jednym z badań zawartość wit. C w kapuście kiszonej sięgała ok. 45 mg, choć źródła podają też inne wartości (16-36 mg). Poziom tego składnika jest zależny od wielu czynników, nie tylko surowca, ale warunków kiszenia i przechowywania. Spada m.in. w kontakcie z metalem, dlatego najlepsze do rozdrabniania są noże i szatkownice ceramiczne.

Porcja 100 g kiszonej kapusty zapewnia:

 • energia – 12 kcal,
 • białko – 1,1 g,
 • tłuszcz – 0,2 g,
 • węglowodany – 3,4 g, w tym
 • błonnik – 2,1 g,
 • sód – 260 mg,
 • potas – 211 mg,
 • wapń – 36 mg,
 • magnez – 7 mg,
 • żelazo – 0,5 mg,
 • cynk – 0,24 mg,
 • miedź – 40 mcg,
 • mangan – 0,14 mg,
 • niacyna – 1 mg,
 • witamina B6 – 0,17 mg,
 • foliany – 16 mcg.

Właściwości prozdrowotne kiszonej kapusty

Kapusta kiszona to produkt, który zachowuje cechy warzywa świeżego (wraz z zawartymi w nim witaminami), a dodatkowo w procesie fermentacji zyskuje nowe prozdrowotne związki.

Kiszonki są też źródłem korzystnych mikroorganizmów oraz produktów ich działalności, które wpływają korzystnie na równowagę mikroflory jelitowej w organizmie. Z tego powodu najbardziej polecane są produkty niepasteryzowane oraz jedzone bez obróbki kulinarnej – zwłaszcza w surówkach.

Kiszonki są idealnym produktem na jesień, zimę i wiosnę – dostarczają cenne składniki mineralne, witaminy i antyoksydanty, których brakuje poza sezonem.

Do cennych antyoksydantów w kapuście należą m.in. glukozynolany. Choć związki te są uznawane za składniki antyodżywcze (wiążą jod), mają jednocześnie silne działanie antynowotworowe, dlatego warto spożywać je w umiarkowanych ilościach. To także skarbnica błonnika, w tym związków odżywczych dla pożądanej mikroflory przewodu pokarmowego.

Dzięki wysokiej zawartości błonnika i kwasu mlekowego kwaszona kapusta pobudza perystaltykę jelit, przeciwdziałając zaparciom. Korzystne działanie mają w tym przypadku również zawarte w niej dobroczynne bakterie o działaniu probiotycznym. Ich obecność wspiera układ odpornościowy i ochronę przed rakiem.

Jedzenie świeżej i kiszonej kapusty 1-3 razy w tygodniu może zmniejszyć ryzyko rozwoju raka jelita grubego o 30-40 procent. Zawarte w niej związki mają też udowodnione działanie ochronne przed rakiem piersi, płuc, wątroby, trzustki, prostaty, a także białaczką i glejakiem.

Choć kapusta kiszona jest zdrowa, z uwagi na wysoką zawartość soli powinna być spożywana tylko w niewielkich ilościach przez osoby z nadciśnieniem, chorobami układu krążenia i nerek. Nie jest odpowiednia na diecie lekkostrawnej, stosowanej w schorzeniach układu pokarmowego. Produkty zawierające żywe bakterie, takie jak kiszona kapusta, nie powinny być spożywane przez osoby przyjmujące leki immunosupresyjne i przeciwnowotworowe, a także z ostrym zapaleniem trzustki i niektórymi chorobami jelit.

Dania z kapusty kiszonej. Co można z niej zrobić?

Kapusta kiszona jest podstawą wielu tradycyjnych dań, które cieszą się popularnością nie tylko w okresie bożonarodzeniowym.

Do najbardziej lubianych potraw z tym składnikiem należą:

 • pierogi z kapustą i grzybami,
 • surówka z kiszonej kapusty,
 • kapusta z grochem,
 • bigos z kiszonej kapusty,
 • kapusta z grzybami,
 • kapuśniak z kiszonej kapusty,
 • krokiety z kapustą i grzybami,
 • kapusta kiszona zasmażana,
 • paszteciki z kapustą i grzybami,
 • żeberka w kapuście kiszonej,
 • łazanki z kapustą kiszoną,
 • kotlety z kapusty kiszonej,
 • karkówka w kapuście kiszonej,
 • schab w kapuście kiszonej,
 • zapiekanka z kapustą kiszoną.
Probiotyki to drobnoustroje o korzystnym działaniu na zdrowie. Należą do nich przede wszystkim bakterie kwasu mlekowego, choć również niektóre gatunki drożdży. Mikroorganizmy z tej grupy wspierają zdrowie na różne sposoby, m.in. kształtując odporność organizmu. Ich źródłem są fermentowane napoje mleczne, kiszonki warzywne i tradycyjne przetwory azjatyckie. Sprawdź 10 produktów probiotycznych, które warto wybierać najczęściej! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Naturalne probiotyki – 10 produktów, które hamują stan zapal...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Xenico Pharma

Visionex Duo na oczy z luteiną 30 kaps.

19,90 zł5,99 zł-70%
miejsce #2

Aflofarm

Iladian 10 kapsułek

30,00 zł12,30 zł-59%
miejsce #3

GSK

Centrum On 50+ 30 tabletek

38,99 zł23,63 zł-39%
miejsce #4

Farmacia Verde

Lorem Vit Libido Zmysły I Siła 50g

49,99 zł39,99 zł-20%
miejsce #5

Establo Pharma

Diaberol Control 30 kapsułek

24,70 zł20,34 zł-18%
Materiały promocyjne partnera

Jak żołnierz dawca ratuje ludzkie życie

Materiał oryginalny: Kapusta kiszona ma więcej witaminy C niż surowa! Sprawdź, jak wspomaga zdrowie. Polecamy przepis na kapustę kwaszoną i kiszony sok - Strona Zdrowia

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie