Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienica przy ul. Kilińskiego 49 do wyburzenia czy ocalenia? Kiedy wróci ruch na ul. Kilińskiego?

Anna Janiszewska
Anna Janiszewska
Grzegorz Gałasiński
Czy kamienicę przy ul. Kilińskiego 49 trzeba wyburzyć? Miasto nie widzi innego wyjścia, gdyż obiekt w każdej chwili może się zawalić. Jest jednak szansa na jego odbudowę. Z powodu częściowego zawalenia się kamienicy wciąż zamknięta jest ul. Kilińskiego

Spór dotyczący zabytkowej kamienicy przy ul. Kilińskiego 49 wydaje się nie mieć końca. Obiekt latami popadał w ruinę. Byky plany jego rewitalizacji, ale zanim wysiedlono ostatnich lokatorów, stan techniczny kamienicy coraz bardziej pogarszał się.

20 maja po inspekcji magistratu i Państwowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego w Łodzi okazało się, że przy ul. Kilińskiego 49 doszło do katastrofy budowlanej – zawaliła się część oficyny. Wstrzymano ruch samochodów i tramwajów na ul. Kilińskiego od ul. Jaracza do ul. Narutowicza. Minęło już 1,5 miesiąca i wciąż nie został on przywrócony.

Urząd Miasta w Łodzi powtarza, że ruch wstrzymano dla bezpieczeństwa mieszkańców i nie wiadomo, kiedy otwarta zostanie ul. Kilińskiego. Czeka na decyzje Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Tuż po zawaleniu decyzją PINB kamienica częściowo została rozebrana. Miasto wykonało specjalistyczną ekspertyzę obiektu, z której wynika, że będąca w fatalnym stanie konstrukcja kamienicy zagraża bezpieczeństwu.

Urząd Miasta Łodzi, który jest właścicielem budynku, ocalić chce jedynie zabytkowe elementy kamienicy, a następnie wyburzyć kamienicę i odbudować.

- Jeśli zostanie zburzona, już jej nie zobaczymy. Urzędnicy mówią jak ważna jest rewitalizacja, a chcą wyburzać kamienicę. Przeciwstawiamy się temu oraz wykreśleniu jej z rejestru zabytków. Zaapelowaliśmy do pani prezydent Hanny Zdanowskiej, aby nie wykonywano żadnych ruchów - podkreśla Radosław Marzec, przewodniczący klubu PiS i radny miejski.

Z kolei WKZ chroni budynek przed rozbiórką. Na razie zlecił zabezpieczenie frontu budynku przed zawaleniem, przykrycie zdemontowanego dachu i demontaż oryginalnego wyposażenie frontu – sztukaterii, stolarki drzwiowej, okiennej, balustrad klatek schodowych. Termin ważności decyzji nakazującej zabezpieczenie upłynie 31 lipca.

- Po tym dniu wyznaczony zostanie termin przeprowadzenia kontroli, która odbędzie się w sierpniu. Ze względu na to, że ŁWKZ nie jest władny do wydawania pozwoleń na rozbiórki obiektów wpisanych do rejestru zabytków, decyzję tę wyda Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, do którego przekazano wniosek właściciela kamienicy. Po rozpatrzeniu go będzie można określić jaki los czeka kamienicę - podkreśla Daria Frączkowska, specjalista ds. komunikacji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany