Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium ogrodnika na listopad. Zakręć wodę w ogrodzie, zabezpiecz wodomierze przed mrozem

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Zabezpiecznie hydrauliki ochroni ją przed zniszczeniami zimą.
Zabezpiecznie hydrauliki ochroni ją przed zniszczeniami zimą. Agnieszka Jedlińska
Choć zima w ostatnich latach to raczej łagodny okres, w naszym klimacie mogą się zdarzać przymrozki, a nawet większe mrozy. W takich momentach nie tylko rośliny mogą przemarzać. Nawet niewielki mróz może wyrządzić szkodę ogrodowej hydraulice.

Mróz jest bezlitosny dla ogrodowej hydrauliki. Temperatury poniżej zera mogą zniszczyć nawet najdroższą instalację. A jej naprawa to nie tylko koszt nowych urządzeń, ale również rozkopane rabaty, zniszczony trawnik, czy krzewy.

Jak zabezpieczyć hydraulikę w ogrodzie?

W Rodzinnych Ogrodach Działkowych główny zawór z dopływem wody do poszczególnych działek zakręca się już w październiku, nim nadejdą pierwsze przymrozki. O tym samym musimy pamiętać w przydomowych ogrodach. Wprawdzie jesienią, zimą i wczesną wiosną ogród wymaga często podlewania, ale wodę warto zabezpieczyć w inny sposób. Najlepiej rozstawiając w spokojnych miejscach wiadra na wodę, które będzie napełniał deszcz lub śnieg.

Po zakręceniu wody warto odkręcić kran i spuścić z rury resztę wody. żeby dokładnie opróżnić wszystkie urządzenia z resztek wody trzeba odkręcić wszystkie zawory, szczególnie te znajdujące się najniżej, by woda grawitacyjnie wyleciała ze wszystkich urządzeń.

Jak ogrzać krany w ogrodzie?

Najważniejszym urządzeniem, które powinniśmy chronić jest licznik na wodę. Należy go odpowiednio opakować. Można w tym celu wykorzystać gruby ręcznik, gąbkę oraz ogrodową flizelinę, a nawet kartony. W podobny sposób zabezpieczamy krany hydrantów. Tam, gdzie ciągną się zraszacze kropelkowe warto położyć grubszą warstwę kory, co dodatkowo zapewni komfort roślinom zimującym w ziemi.

Co zrobić z wodą w zbiornikach na deszczówkę?

Ogromne amfory i inne zbiorniki na wodę deszczową również należy zabezpieczyć. Wodę warto zlać, a rynny odłączyć. Jeżeli w zbiorniku zostanie woda, po zamarznięciu może ona po prostu rozsadzić zbiornik. Lepiej wodę przelać do dużych kanistrów lub butelek po wodzie mineralnej (5 litrowych), ale nie więcej niż 3/4 całego zbiornika. Jeśli zawartość zamarznie to dzięki wolnej przestrzeni nie rozsadzi pojemnika, Wodę warto schować w osłonięte od wiatru, cieplejsze miejsce lub w domu. Przyda się w okresie zimowej suszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany