Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium ogrodnika na 1 marca. Przed nami najbardziej pracowity miesiąc tej wiosny. Trzeba zakasać rękawy

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Kto jeszcze nie przygotował własnych siewek to najwyższa pora zabrać się za to.
Kto jeszcze nie przygotował własnych siewek to najwyższa pora zabrać się za to. Agnieszka Jedlińska
W marcu wreszcie warto ruszyć do ogrodu. Ziemia powoli odmięka, słońce świeci coraz mocniej. Kolejne rośliny wychylają swoje głowy z ziemi. To ten moment, by zaplanować nowe grządki, pomyśleć o nowych nasadzeniach bylin, drzew i krzewów oraz zaprojektować rośliny jednoroczne. Zaczynamy też wiosenne porządki.

Początek marca zwiastuje w ogrodzie wiosenne prace, pierwsze wysiewy do gruntu, planowanie rabat, porządkowanie starych grządek, nowe nasadzenia, cięcie i nawożenie. Oto jak zaplanować marzec w ogrodzie. Najlepiej z ołówkiem i kalendarzem w ręku zaplanować dzień po dniu. Nie wszystko zdążymy zrobić w weekend.

  • Zaplanujmy cięcie drzew i krzewów. Wymagają go przede wszystkim budleje, hortensje bukietowe, krzewuszki, tawuły, pęcherznice, berberysy, bukszpany, ligustry.
  • Nie tniemy krzewów i drzew, które kwitną wiosną. W tym przypadku przycinamy po przekwitnięciu.
  • Zaczekajmy z odsłanianiem zakrytych na zimę roślin. Warto śledzić pogodę, jeśli zapowiadane będą jeszcze mrozy lepiej poczekać.
  • Przygotujmy nowe wiązki świeżej trzciny dla pszczół samotnic.
  • Warto zebrać gałęzie, które postrącał i połamał wiatr. Nie wyrzucajmy ich. Można je wrzucić na dno nowych skrzynek. To naturalny nawóz.
  • Jeżeli mamy jedynie lekkie przymrozki, a w dzień ziemia jest miękka możemy już sadzić nowe byliny lub drzewa i krzewy.
  • Jeśli mamy przygotowane rabaty możemy już wysiać pierwsze nasiona: chabry, aksamitki, onętki, maki oraz roszponkę i rukolę.
  • Wiele bylin wychodzi bardzo późno np. funkie mogą się pojawić dopiero w maju. Jeśli nie pamiętamy gdzie rosną z nowymi nasadzeniami lepiej poczekać.
  • Jeśli nie wysialiśmy pomidorów, ogórków, czy cukini to ostatni moment, by to zrobić. Im później to zrobimy tym zbiory są późniejsze, a tym samym mniej obfite,
  • Pilnujemy siewek. Regularnie je podlewamy, jeśli w mieszkaniu jest zbyt ciepło dobrze jest przykryć je folia spożywczą tworząc mini szklarnie. Wtedy utrzymujemy stałą wilgotność.
  • Wysiew do rolek po papierze toaletowym sprawia, że możemy roślinę wsadzić do ziemi z doniczką. Nie niszczymy wtedy korzeni, a papier to naturalny wzbogacacz gleby.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany