OPRAC.:
Mateusz Pietras
Kobieca czwórka z kwalifikacją olimpijską podczas MŚ w kajakarstwie
Kobieca czwórka z kwalifikacją olimpijską podczas MŚ w kajakarstwie FACEBOOK/KAROLINA NAJA
Kajakarki w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Dominika Putto oraz Adrianna Kąkol wygrały przedbieg w konkurencji K4 500 m w mistrzostwach świata w Duisburgu i awansowały do finału. A to oznacza, że Polki zapewniły sobie prawo startu na igrzyskach w Paryżu. Kajakowy czempionat potrwa do niedzieli.

Igrzyska olimpijskie dla K4 500 m

Rozpoczęte w środę regaty w Duisburgu są główną kwalifikacją olimpijską. Zawodnicy rywalizujący na jedynkach czy dwójkach będą mieli jeszcze możliwość rywalizacji o przepustki do Paryża w przyszłorocznych kontynentalnych regatach kwalifikacyjnych, ale dla czwórek to jedyna szansa. Prawo startu na igrzyskach zapewni sobie 10 najlepszych załóg, a więc wszyscy uczestnicy finału A plus zwycięzca finału B.

Mistrzynie IE Karolina Naja, Anna Puławska, Dominika Putto i Adrianna Kąkol znów pokazały klasę. W swoim wyścigu eliminacyjnym pokonały Dunki o ponad dwie i pół sekundy, trzecie były Meksykanki. Inne przedbiegi wygrały Chinki oraz Hiszpanki i te dwie reprezentacje także są pewne startu w Paryżu.

– Chciałyśmy bardzo mocno popłynąć ten przedbieg i bezpośrednio awansować do finału. Skoro była tak możliwość, to nie chciałyśmy się +bawić+ w półfinały. Mamy spokojniejszą głowę, a w półfinale różnie bywa, nawet jeśli jest się faworytem, to różne rzeczy mogą się przytrafić – powiedziała PAP szlakowa osady Naja.

Jeden wyścig od powtórzenia wyczynu kajakarek

O takim samym sukcesie marzą polscy kajakarze. Czwórka w składzie: Jakub Stepun, Przemysław Korsak, Wiktor Leszczyński i Sławomir Witczak zajęła drugie miejsce w swoim biegu eliminacyjnym. W męskiej rywalizacji czwórek ze względu na większą liczbę zgłoszonych osad nie było możliwości bezpośredniego awansu do finału. W piątek przed południem Biało-Czerwonych czeka więc start w półfinale, który dla nich może być najważniejszym wyścigiem w tym roku.

Pozytywne występy pozostałych reprezentantów Polski

Kanadyjkarka Dorota Borowska wygrała swój przedbieg w olimpijskiej konkurencji C1 200 m i w piątek wystąpi w półfinale.

Pozostali polscy reprezentanci startowali w eliminacjach konkurencji nieolimpijskich. Kajakarki Martyna Klatt i Helena Wiśniewska w dwójce na 200 m były drugie i awansowały do finału. Tę osadę czeka jednak trudniejsze zadanie, jakim jest wywalczenie przepustki olimpijskiej na dystansie 500 m. W rywalizacji kanadyjkarzy Oleksii Koliadych wygrał przedbieg na 200 m i awansował do półfinału, podobnie jak Dominik Nowacki, który był trzeci na dystansie 500 m.

Natomiast Amelia Braun i Magda Stanny w dwójce na 200 m uplasowały się na szóstej pozycji, co zapewniło im udział w półfinale.

Mistrzostwa świata w Duisburgu potrwają do niedzieli. (PAP)