Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Już po waloryzacji emerytalnej w ZUS. Jednak nie dostaniesz informacji rocznej o stanie kont Jak sprawdzić prognozę emerytury

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
W czerwcu ZUS tradycyjnie dokonuje rocznej waloryzacji kont i subkont ubezpieczonego. Polega ona na pomnożeniu kwoty zgromadzonej na koncie w ostatnim dniu poprzedniego roku o wskaźnik waloryzacji.
W czerwcu ZUS tradycyjnie dokonuje rocznej waloryzacji kont i subkont ubezpieczonego. Polega ona na pomnożeniu kwoty zgromadzonej na koncie w ostatnim dniu poprzedniego roku o wskaźnik waloryzacji. Piotr Krzyżanowski / Polska Press
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca do sprawdzenia, ile pieniędzy ze składek mamy na koncie i ile wyniesie nasza hipotetyczna emerytura. Przed pandemią ZUS informował o tym każdego ubezpieczonego wysyłając imienne listy. Ograniczenia związane z COVID-19 sprawiły, że instytucja zaprzestała wysyłki takich listów a dane zamieszcza na internetowych kontach, które zostały udostępnione wszystkim zainteresowanym. Jednak by te informacje poznać, trzeba najpierw uzyskać dostęp do niego, logując się i ustanawiając hasło. Warto pamiętać, że jest to najprostsza i nie wymagająca specjalnych starań metoda, by sprawdzić nie tylko stan środków na koncie lub kontach, z których będziemy w przyszłości otrzymywali emeryturę, ale i skontrolowania czy składki na ubezpieczenie emerytalne od płatników, którzy są zobowiązani je pobierać i odprowadzą do ZUS są na bieżąco regulowane.

Spis treści

Oczywiście nie dotyczy to osób, które już z ZUS kontaktują się przez Internet i w związku z tym założyły wcześniej konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). I jedni i drudzy po zalogowaniu się na konto w PUE informację o stanie swojego konta na PUE znajdą, wchodząc w „Panel ubezpieczonego”, wybierając zakładkę „Informacje o stanie konta”, a następnie opcję „Informacja za 2021 r.”

Nie zmienił się przy tym standard Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego (IoSKU) – wygląda on dokładnie tak jak ten znany nam z listów, które raz w roku znajdowaliśmy w swoich skrzynkach pocztowych.

Co to jest Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego: dlaczego ważne jest kontrolowanie stanu konta w ZUS

Informacja ta zawiera kilka niezwykle ważnych danych dla przyszłych emerytów:

  • Stan konta emerytalnego po rocznej waloryzacji;
  • Kwotę zgromadzoną na dziedziczonym subkoncie ZUS;
  • Kwotę jaka trafiła do OFE;
  • Wysokość składek jakie trafiły w poszczególnych miesiącach 2021 r. na konto ubezpieczonego;
  • Wyliczenia wysokości hipotetycznej emerytury w kilku wariantach.

Roczna waloryzacja konta i subkonta w ZUS: ile wynosi wskaźnik waloryzacji w 2022 r.

W czerwcu ZUS tradycyjnie dokonuje rocznej waloryzacji kont i subkont ubezpieczonego. Polega ona na pomnożeniu kwoty zgromadzonej na koncie w ostatnim dniu poprzedniego roku o wskaźnik waloryzacji.

W 2022 r. waloryzacja konta wyniosła 5,41%, a subkont 5,23%.

W poprzednich latach: 9,20% za 2019 r. i 8,94% za 2020 r. Była dużo wyższa bo szybko rosły płace i wpływy składek. Na osłabienie dynamiki w br. Wpływ miał, jak wyjaśniał ZUS, niższy wpływ składek emerytalnych w pierwszym roku pandemii.

Zakupy na zapas wymagają zaangażowania większej niż zwykle gotówki, ale jeśli mamy nadwyżki i biorąc pod uwagę, że nawet coraz ciekawsza oferta lokat czy oszczędnościowych obligacji skarbowych nie niweluje utraty wartości pieniądza, nie ma co żałować na wydatki na zapas.Przejdź dalej --->

Cukier i ocet wróciły do sklepów, co z masłem, chlebem i mle...

Subkonta funkcjonują w ZUS od maja 2011 roku. Powstały one w konsekwencji obniżenia składki przekazywanej do OFE. W 2011 r. rząd zmniejszył składkę dotychczas przekazywaną do funduszy emerytalnych z 7,3 proc. do 2,92 proc.

Różnica to 4,38% i składka tej wysokości trafia do subkonta w ZUS. Natomiast, w przypadku nieodprowadzania lub zaprzestania odprowadzania składki do OFE (2,92 %), na subkonto ZUS trafia 7,3%.

Składki gromadzone w OFE i na subkoncie są dziedziczone. Jeśli przed przejściem na emeryturę ubezpieczony umiera w pierwszej kolejności przekazywane są małżonkowi – w ZUS na jego subkonto.

Informacja ile składek wpłynęło w 2021 r. na konto ubezpieczonego w ZUS: w sumie i w podziale na miesiące

Te informacje – rozpisane na poszczególne miesiące roku – są bardzo ważne dla kontroli opłacania składek przez pracodawców czy zleceniodawców. Zdarza się bowiem, że potrącają oni z naszego wynagrodzenia składki na ubezpieczenie emerytalne, ale ich nie odprowadzają na konto w ZUS – podobnie jak tej części składek, które płatnik ma obowiązek zapłacić za zatrudnionego czy zleceniobiorcę ze swoich środków.

Dane zawarte w IoSKU pozwolą nam to sprawdzić, a w razie konieczności – podjąć interwencję u płatnika. Podobnie rzecz się ma ze środkami (częścią składki), która w poszczególnych miesiącach 2021 r. trafiła do OFE.

Hipotetyczna emerytura: sprawdź, ile by wyniosła gdybyś przeszedł na emeryturę już teraz, a ile po latach

Osoby, które ukończyły 35 lat w IoSKU znajdą też wyliczenia hipotetycznej emerytury – w kilku wariantach:

  • Ile wyniosłaby emerytura gdybyśmy płacenie składek zaprzestali na koniec 2021 r. i przeszli na emeryturę – emerytura wyliczona byłaby wedle stanu kont na 31 grudnia 2021 r.;
  • Ile wyniosłaby emerytura gdybyśmy przechodzili na nią od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego a do tego czasu składki do ZUS wpływałyby w takiej wysokości jak w ubiegłym roku;
  • Ile wyniosłaby emerytura na podobnych zasadach gdybyśmy jednak po osiągnięciu wieku emerytalnego pracowali jeszcze rok lub dłużej.

Oczywiście dane, w oparciu o które dokonane są wyliczenia zmieniają się praktycznie z każdym miesiącem, dlatego wyliczenia mają charakter wyłącznie orientacyjny, a ich efekt określany jest mianem hipotetycznej emerytury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany