Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już po egzaminach klas VIII. W Łodzi zdawało go ok. 5 tysięcy uczniów. Co z maturami?

(MJ)
Egzamin VIII klas w SP 141
Egzamin VIII klas w SP 141 Grzegorz Gałasiński
Testem z języków obcych zakończył się wczoraj egzamin ósmoklasistów. W Łodzi zdawało go ok. 5 tysięcy uczniów. Pierwszy, w zreformowanej podstawówce, egzamin przejdzie do historii również dlatego, że odbywa się w 10 dniu generalnego strajku nauczycieli. Mimo problemów organizacyjnych udało się zebrać zespoły nadzorujące, by uczniowie mogli do egzaminu przystąpić.

Według zapewnień samorządu oraz Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej – przebiegł on bez zakłóceń. Zatrudnieni przy egzaminach niestrajkujący przedstawiciele instytucji oświatowych wykonywali pracę w ramach oddelegowania do innych niż zwykle obowiązków służbowych nie otrzymają za to dodatkowego wynagrodzenia. Natomiast osoby spoza systemu edukacji z wykształceniem pedagogicznym, będą mieć wypłacone 40 zł brutto za każdą godzinę pracy. Ile osób zostało zatrudnionych i jakie kwoty wchodzą w grę? Tego na razie nie policzono. Pieniądze te wypłaci miasto, choć – jak zapowiedział wiceprezydent Tomasz Trela – miasto będzie ubiegać się o ich zwrot w ministerstwie.

Uczniowie podeszli do egzaminów z dużym zaangażowaniem, bo zależy im na jak najlepszych wynikach. Od nich zależy, czy dostaną się do szkół średnich.

Jeden z chłopców z klasy VIIIa w poniedziałek na popołudniowym treningu piłki nożnej doznał urazu śródstopia, ale mimo to o kulach przyszedł na pozostałe egzaminy – opowiada Michał Różański, dyrektor SP 26. - Na szczęście mamy w budynku windę, więc mógł wjechać na górę do sali.

Większość młodzieży uznała wczorajszy egzamin za najprzyjemniejszy ze wszystkich trzech. Z języka angielskiego, który zdawało najwięcej osób oprócz rozwiązywania zadań testowych do wysłuchanych nagrań i przeczytanych tekstów, należało jeszcze napisać maila z zaproszeniem do przyjazdu z polskie góry.
Po egzaminach w gimnazjach i podstawówkach, które w warunkach strajku udało się przeprowadzić, największym wyzwaniem jest matura. Strajkujący nauczyciele nie mogą wystawić uczniom ocen, nie mogą też wziąć udziału w radach pedagogicznych. Tymczasem bez ocen i świadectw ukończenia szkoły, nikt do matury nie przystąpi.

- Zaprosiłem dyrektorów liceów i techników na środę na spotkanie do urzędu miasta mając nadzieję, że dyrektorzy będą mieli obraz sytuacji, jak to wygląda u nich w szkołach – czy rady pedagogiczne się mogą odbyć czy nie i jaki jest alternatywny scenariusz – mówi Tomasz Trela. - Nie tracę jednak nadziei, że może do tej środy rząd dojdzie do porozumienia ze związkami zawodowymi i żadnych nadzwyczajnych decyzji nie trzeba będzie podejmować.

Od dziś w szkołach rozpoczyna się przerwa świąteczna, która potrwa do wtorku 23 kwietnia. Nauczyciele jednak zapowiadają, że strajk będzie kontynuowany. W tej chwili w Łodzi strajkują 123 przedszkola, wszystkie szkoły podstawowe, wszystkie ponadgimnazjalne oraz 31 gimnazjów. Również dziś rząd ma przedstawić swoje propozycje do negocjacji ze związkami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany