Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już dziś rusza plebiscyt „Expressu Ilustrowanego” – „Nasze Zdrowie”

(mj)
Zgłoś swojego lekarza i poradnię Na co dzień każdy z nas potrzebuje podstawowej i specjalistycznej opieki medycznej.

Choć narzekamy na system, nie podoba nam się, że na wizyty u lekarzy czy zabiegi w szpitalu musimy czekać tygodniami, na swojej drodze spotykamy ludzi, którzy potrafią skutecznie pomóc, wzbudzają zaufanie i z sercem wspierają chorych w cierpieniu. Właśnie takie osoby i miejsca chcemy poznać i wyróżnić w nowym plebiscycie „Expressu Ilustrowanego” pod hasłem „Nasze Zdrowie”.

Będziemy go prowadzić na naszych łamach i na stronie internetowej www.expressilustrowany.pl. Już od dziś czekamy na waszych kandydatów. Zgłaszajcie ich mailowo pod adres: [email protected] w temacie wpisując: „Zgłoszenie Nasze Zdrowie”. Plebiscyt rozgrywany jest w pięciu kategoriach: – najlepszy lekarz – najlepszy stomatolog – najlepsza pielęgniarka/położna – najlepszy fizjoterapeuta/rehabilitant – najlepsza poradnia/przychodnia Na zgłoszenia kandydatów czekamy do 22 października br. Ich listę opublikujemy 25 października br. i wtedy rozpocznie się głosowanie. Głos na swojego kandydata oddawać będzie można poprzez wysłanie SMS–a.

Zwyciężą osoby i poradnia, które uzyskają najwięcej głosów. Dla zwycięzców przygotowaliśmy bardzo atrakcyjne nagrody! W kategoriach indywidualnych laureaci I miejsca otrzymają Telewizor TV 50’ SAMSUNG 50F6500, II miejsca – tablet z prenumeratą „Expressu Ilustrowanego”, III – torbę nagród rzeczowych. Trzy najlepsze przychodnie uhonorujemy specjalnymi artykułami na naszych łamach. Uwaga! Regulamin plebiscytu „Nasze Zdrowie” oraz formularz zgody na udział w plebiscycie jest dostępny na www.expressilustrowany.pl. Wypełniony formularz prosimy przesłać na adres: [email protected].

@@@
Jak zdrowo przetrwać jesień i zimę? Broń się przed przeziębieniem! Rozmawiamy z dr Beatą Szadkowską–Opasiak, lekarzem rodzinnym w poradni przy ul. Karpia w Łodzi

– Czy już zaczął się okres jesiennych infekcji?
– O tak! Od dwóch tygodni przyjmuję pacjentów z przeziębieniami, infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi.

– Dlaczego już teraz ludzie chorują?
– To reakcja organizmu na różnice temperatur – w dzień jeszcze nie jest tak zimno, jak już bywa wcześnie rano i wieczorem. No i dzieci wróciły do przedszkoli, szkół, a przebywanie w skupiskach sprzyja przenoszeniu infekcji. Chorują też starsi, których odporność jest słabsza.

– Jak skutecznie bronić się przed przeziębieniem jesienią i zimą?
– Naszym sprzymierzeńcem jest dieta. Należy jeść pięć posiłków dziennie z warzywami i owocami sezonowymi, mogą to być np. jabłka, śliwki, winogrona, banany, cytryna, papryka, marchew, rzodkiewka, naturalne soki, sałatki... Zimą sięgajmy po mrożonki. Druga ważna sprawa to strój. Powinniśmy ubierać się warstwowo, bo poranki są już bardzo zimne. Gdy w ciągu dnia się ociepli, można coś zdjąć. Przegrzewanie organizmu jest niewskazane. Należy pamiętać już o nakryciu głowy i nieprzemakalnych butach. Aura jesienią bywa zmienna, ale nie unikajmy spacerów. Aktywność na świeżym powietrzu potrzebna jest każdemu. Można wyjść do parku, np. z kijkami do nordic walking, pojeździć na rowerze, pobiegać – wszystko zależy od możliwości i tego, co komu sprawia przyjemność. Trzeba się ruszać, by nie doprowadzić do zastoju w stawach, mięśniach, co jest ważne u seniorów w rodzinie. Dbajmy także o odpowiednią dawkę snu, by zregenerować siły. No i jeszcze jedna istotna rzecz – wietrzenie pomieszczeń. Cyrkulacja powietrza jest konieczna, by nie dopuścić do zagnieżdżania się i namnażania bakterii.

– Czym jeszcze można się wesprzeć?
– Październik jest dobrym miesiącem na szczepienia ochronne, m.in. przeciwko grypie. Uważam, że są skuteczne. Oczywiście należy się skonsultować z lekarzem. Podobnie jak przy stosowaniu suplementów i farmakologicznych preparatów wzmacniających.

– Często łapiąc katar czy kaszel staramy się poradzić sobie z nimi samodzielnie. Kiedy powinniśmy się zgłosić do lekarza?
– To sprawa indywidualna, zależy od wieku i ogólnego stanu zdrowia. Jeśli u generalnie zdrowego człowieka po trzech dniach temperatura, dreszcze nie ustępują – trzeba iść się zbadać. Chodzenie z infekcją do pracy przedłuża chorobę i grozi powikłaniami. Z wizytą u lekarza nie wolno zwlekać w przypadku małych dzieci i osób starszych, u których stan zdrowia może w krótkim czasie gwałtownie się pogorszyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany