Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już dziś najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca. Sprawdź, gdzie i o której spojrzeć w niebo

MR
Teleskopy Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego przy ul. Pomorskiej i Planetarium w EC1 już są skierowane w niebo, gdzie dzisiaj odbędzie się niezwykły spektakl - całkowite zaćmienie Księżyca. Miłośnicy różnych wydarzeń, które dzieją się w kosmosie, żyją dzisiejszym zjawiskiem od dawna.

- Rzeczywiście, nie zdarza się ono często, raz, dwa, trzy razy w roku, do tego nie każde jest u nas widoczne - mówi Tomasz Kisiel, kierownik planetarium w EC1.
Warto więc spojrzeć w okno czy wyjść na balkon, najlepiej wychodzące na wschód lub południowy-wschód. Do obserwowania tego zjawiska teleskopy nie są tak bardzo potrzebne, będzie widoczne gołym okiem.
Zaćmienie najlepiej zacząć oglądać po godz. 20. Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem, który nie będzie mógł odbijać światła słonecznego i znajdzie się w cieniu Ziemi. Niezwykłość tego zjawiska polega też na tym, że będzie najdłuższe. Potrwa godzinę 43 minuty i 47 sekund. Jego maksimum, czyli całkowite schowanie się Księżyca w cieniu Ziemi, wypadnie o godz. 22.21, potem zacznie z niego wychodzić, a wszystko skończy się ok. 1 w nocy. Wyjątkowość tego zaćmienia polega też na tym, że ma miejsce w apogeum, czyli w momencie, w którym Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi.

Gdzie oglądać nocne niebo w Polsce? Tu zanieczyszczenie świa...

- Może zdarzyć się tak, że popielato-szara tarcza Księżyca przybierze kolor jasno- albo ciemnoczerwony. Będzie to zależało od stanu atmosfery - dodaje Tomasz Kisiel.
Ostatnie zaćmienie Księżyca wydarzyło się 31 stycznia tego roku, jednak nie było widoczne w Europie. Na następne nie trzeba zbyt długo czekać, bo do 21 stycznia przyszłego roku, ale ma trwać krócej - godzinę i dwie minuty. Ktoś obliczył, że w tym stuleciu srebrny glob zanurzy się w cieniu Ziemi aż 143 razy, w tym 85 razy całkowicie. Następne, tak atrakcyjne, czyli długie jak dzisiaj, wydarzy się dopiero w XXII wieku.
Ci łodzianie, którzy chcą „profesjonalnie” obserwować zniknięcie Księżyca, mogą przyjść o godz. 20 do obserwatorium przy ul. Pomorskiej, gdzie zostaną im udostępnione teleskopy. Taki sprzęt stanie także przed EC1, które zaprasza na obserwacje, nie tylko Księżyca, ale i Marsa, który jest teraz w opozycji do Słońca.
ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA LIPIEC 2018

To nie wszystkie atrakcje na letnim, a następnie jesiennym niebie. 11 sierpnia będzie częściowe zaćmienie Słońca, w tym miesiącu będzie spadać z nieba rój perseidów, a w listopadzie deszcz leonidów.
Ale najpierw dzisiejsze całkowite zaćmienie Księżyca. Trzymajmy kciuki, by pogoda dopisała i niebo było czyste.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany