Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz UKS SMS. Wychowali jedenastu reprezentantów Polski. Dwadzieścia lat minęło!

Jan Hofman
Jan Hofman
Trenerzy, zawodnicy, działacze, pracownicy i sympatycy klubu spotkali się wczoraj nauroczystości uświetniającej obchody dwudziestej rocznicy powstania Uczniowskiego Klubu Sportowego Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza Górskiego.

Jak podkreślił Janusz Matusiak, prezes z dwudziestoletnim doświadczeniem, było to spotkanie z kolegami i przyjaciółmi, które uroczyście podsumowało dwie dekady działania na rzecz nie tylko sportu. - Kosztowało to wiele pracy, wysiłku i zaangażowania, ale wszyscy wiemy, że było warto - mówił wyraźnie wzruszony Matusiak. - Sportowy sukces smakuje wyjątkowo. A w trakcie minionych dwudziestu lat nie brakowało ich nam.

Wielogodzinne rozmowy

Pomysł na połączenie nauki ze sportem w ośrodku przy ul. Milionowej 12 zrodził się z wielogodzinnych rozmów Romana Stępnia, Małgorzaty Jałkiewicz-Hoffmann i Janusza Matusiaka z mającym znakomite wyniki w pracy z młodzieżą trenerem Mirosławem Dawidowskim (z Michałem Globiszem poprowadził reprezentację Polski U-16 do wicemistrzostwa Europy podczas turnieju w Czechach w 1999 roku, a następnie w 2001 roku zdobył z kadrą U-19 mistrzostwo Europy, wygrana z Czechami 3:1).

W trakcie dwudziestu lat Uczniowski Klub Sportowy ukształtował wielu zawodników, w tym także jedenastu reprezentantów Polski oraz wielu piłkarzy, którzy biegają poboiskach nie tylko naszej ekstraklasy, ale także zagranicznych lig. Pierwszym wychowankiem UKS SMS, który zagrał w seniorskiej kadrze Polski, był Łukasz Madej (14 lutego 2003 r., Macedonia - Polska 0:3). W pierwszej drużynie narodowej grali m.in.: Dawid Nowak, Mateusz Cetnarski, Marcin Kowalczyk, Tomasz Jodłowiec, Radosław Matusiak, Maciej Makuszewski.

- Symbioza szkoły i klubu pokazała w praktyce jak ważne jest połączenie nauki ze sportem w życiu młodego człowieka - podkreślał Roman Stępień. - Sport jest nieodłączną częścią jego życia i dzięki tej pasji realizuje swoje marzenia. Nauka pozwala odnaleźć się w realiach życia codziennego - obowiązek szkolny, obowiązek nauki - zakończone maturą i studiami wyższymi.

UKS działa na zasadach profesjonalnego klubu. Dzięki temu może przekazywać zawodników, pozyskiwać do współpracy sponsorów, prowadzi działalność marketingową i stał się podmiotem w rozgrywkach na wielu szczeblach. Utworzenie UKS umożliwiło w legalny sposób transferowanie wychowanków do innych klubów. UKS umożliwia grę zawodników, m.in. w Anglii, trafili tam Błażej Augustyn i Artur Krysiak. Pierwszym transferem zagranicznym SMS było jednak przejście Pawła Hajduczka do Auxerre w 1999 roku.

Wiek trampkarza

- Było mi niezwykle miło, że wspólnie mogliśmy świętować dwudzieste urodziny Uczniowskiego Klubu Sportowego działającego przy Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza Górskiego - dodał Matusiak. - Choć w porównaniu z wielkimi łódzkimi klubami, Widzewem czy ŁKS, jesteśmy dopiero w wieku trampkarza, to jednak już teraz mocno zaznaczyliśmy swoje miejsce nasportowej mapie miasta, a nie wolno zapominać, że konkurencja i rywalizacja jest szalenie duża. Weszliśmy już w dorosłość, ale nie zamierzamy spoczywać na laurach i dalej chcemy się uczyć - w myśl słów Demostenesa: „Małe szanse są często początkiem wielkich osiągnięć

Na zasłużonych dla UKS SMS czekały dwa złote i sześć srebrnych odznaczeń klubowych. Otrzymali je ci, którzy pracują w klubie najdłużej i swoją pracą przyczynili się do jego wielkich sukcesów.

Złotymi odznakami UKS SMS uhonorowani zostali: Teresa Zygmunt i Marcin Perliński, a srebrnymi: Maria Grzelak, Adrian Sokołowski, Tomasz Tomaszewski, Ryszard Olejnik, Andrzej Wojnowski i Mariusz Jabłoński.

Zarządu klubu wydał jubileuszowy folder, w którym zawarto piękną historię klubu. Znalazła się tam wszelka wiedza o sukcesach poszczególnych sekcji, jak również zdjęcia, które będą przypominać działaczom, trenerom i zawodnikom o pięknych chwilach z historii klubu.

22 drużyny

Minione dwudziestolecie to okres wytężonej pracy dużej grupy trenerów, działaczy, zawodników. Czas ten wiąże się również z ciągłym rozwojem klubu. Stosowana organizacja pracy szkoleniowej na wszystkich poziomach szkolenia była systematycznie doskonalona. Funkcjonowanie klubu rozpoczynało się od jednej drużyny, a obecnie zgłoszone są 22 drużyny dziewcząt i chłopców. Tak obszerny wymiar stawia przed działaczami ciągłe wyzwania w poszukiwaniu, doskonaleniu i realizowaniu celów, ażeby wejść w kolejne dwudziestolecie równie udanie, jak w minione.

UKS SMS współpracuje z poważnymi partnerami. Pierwszy z pomocą przyszedł związany z łódzką piłką brązowy medalista MŚ 1982, Włodzimierz Smolarek, który największe sukcesy święcił w Widzewie Łódź, a następnie wyjechał kontynuować karierę na Zachodzie. Dzięki niemu SMS nawiązał współpracę z Feyenoordem Rotterdam.

Ważnym sukcesem było pozyskanie do współpracy klubu z Wysp - Bolton Wanderers. Współdziałanie z tak znanymi klubami i francuską akademią z Clairefontaine przynosiła wymierne efekty. Oprócz wyszukiwania młodych talentów na własną rękę, do szkoły sami zgłaszają się młodzi adepci futbolowego rzemiosła.

Jubileuszowe życzenia sternikom klubu z ul. Milionowej, w imieniu prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, złożył dyrektor Wydziału Sportu UMŁ Marek Kondraciuk. Kolejnych wspaniały lat, usłanych wyłącznie sportowymi sukcesami, życzyli UKS SMS m.in.: kapelan łódzkiego sportu ksiądz Paweł Miziołek, Andrzej Padewski, wiceprezes PZPN do spraw zagranicznych i Adam Kaźmierczak prezes Łódzkiego Związku Piłki Nożnej.

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany