Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesienna dieta na dobry humor

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Jarosław Ziarek
Zbilansowana dieta wzmacnia układ odpornościowy. Dlatego, by ustrzec się przeziębień, należy dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki witamin i składników mineralnych oraz flawonoidów.

Największe znaczenie mają witaminy C i A oraz cynk, selen, żelazo, a także cała gama flawonoidów, zwłaszcza katechin. Aby dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę tych składników, dieta powinna być urozmaicona, obfitować w warzywa i owoce, produkty zbożowe pochodzące z mąk pełnego przemiału. Ważne jest także pokrycie zapotrzebowania na inne składniki odżywcze: białka, tłuszcze i węglowodany.

Najważniejszą zasadą diety jesiennej jest regularność jadania posiłków. Istotne jest nie tylko pokrycie zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze, ale również rozłożenie ich w taki sposób, aby wszystkie znalazły się w każdym posiłku. Najlepiej spożyć pięć posiłków umiarkowanej wielkości zamiast dwóch obfitych. Chodzenie przez cały ranek na czczo znacznie zmniejsza siły obronne naszego organizmu. Przed wyjściem z domu zawsze należy zjeść śniadanie. Po przerwie na sen zapasy energetyczne organizmu są znacznie uszczuplone i jesteśmy bardziej podatni na przeziębienia, zwłaszcza w chłodniejsze dni.

Wspomniane flawonoidy zawiera herbata. Zielona ma ich więcej niż czarna, co wiąże się z cyklem produkcyjnym. Herbata zielona nie jest poddawana procesom fermentacji. Flawonoidy wykazują działanie antyoksydacyjne (przeciwutleniajace), pomagające chronić organizm przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. W herbacie większość flawonoidów stanowią związki zwane katechinami, które należą do najsilniejszych naturalnych antyoksydantów. Przypisuje się im także działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Badania wykazują, iż przeciwdziałają one szybkiemu rozkładowi witaminy C w organizmie.

Niektóre dodatki aromatyzujące herbatę poprawiają nastrój. Aaromat cytrusowy powoduje, że ulatniają się olejki eteryczne o miłym zapachu, dające poczucie obecności słońca w pochmurny dzień. Natomiast herbata z dodatkiem malin szybciej nas rozgrzeje, zwłaszcza w przypadku początków przeziębienia. Wówczas ważne jest uzupełnianie płynów i składników mineralnych, które tracimy z potem, kiedy dopada nas gorączka. Herbata jest źródłem niewielkich ilości potasu i sodu, które wówczas tracimy.

Nadchodzące dni zimne, ale dość pogodne. Temperatura niewiele powyżej zera [x-news]:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany