Jerzy Kwieciński: Absolutnym priorytetem dla Polski i Europy będzie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego

Materiał informacyjny Kongresu 590
Materiały prasowe Kongres 590
Materiały prasowe Kongres 590
Jednym z gości studia i.pl, podczas Kongresu 590, był Jerzy Kwieciński. Wiceprezes zarządu Banku Pekao SA tłumaczył, że dla Polski i Europy absolutnym priorytetem jest dziś przetrwanie zimy. Aby to było możliwe, musimy zadbać o bezpieczeństwo energetyczne, także w kontekście energii cieplnej. Jednak zdaniem Kwiecińskiego obecna sytuacja przyspieszy osiągniecie niezależności energetycznej od Rosji.

Jerzy Kwieciński, wiceprezes zarządu Pekao SA pytany był m.in. o to, czy koszty jakie będzie musiała ponieść Polska i Europa w związku z transformacją energetyczną są wymierne.

W odpowiedzi podkreślił, że transformacja energetyczna nie tylko jest związaną z samą polityką klimatyczną, która jest tak ważna w UE. - Ale również dlatego, że musimy zapewnić bezpieczeństwo dla naszego społeczeństwa […] Absolutnym priorytetem dla Europy w tym roku i na początku przyszłego roku będzie, przetrwać zimę. Dlatego musimy zapewnić dostawy energii elektrycznej i cieplnej – mówił.

Kwieciński dodał, że w UE ten czynnik bezpieczeństwa w dłuższej perspektywie, to absolutne zrezygnowanie z surowców energetycznych podchodzących z Rosji. - To uzależnienie było olbrzymie. Mniej więcej 15 proc. węgla, 30 proc. ropy naftowej, prawie 50 proc. gazu pochodziło z Rosji – wyliczał.

Na uwagę, że będą to ogromne wydatki, wiceprezes zarządu Banku Pekao SA stwierdził, że obecne ceny, które wzrosły „całkowicie zmieniły obraz sytuacji”. - Bo inna jest ekonomika tych przedsięwzięć, kiedy ceny surowców są bardzo niskie i kilka, kilkanaście lat temu te inwestycje w odnawialne źródła energii musiały być dofinansowane ze środków publicznych. Dzisiaj przy tego typu cenach, one są absolutnie samowystarczalne, spinają się – tłumaczył Kwieciński.

Gość i.pl podkreślił, że przy wykorzystywaniu energii odnawialnej, jak energia wiatrowa, czy słoneczna, pamiętać należy, że są to niestabilne źródła energii. – Z drugiej strony musimy zapewnić tę bazę, czyli stabilne źródła energii. Stąd ponowne zainteresowanie energetyką jądrową. I słuszne decyzje w Polsce, żebyśmy zarówno mieli u nas te duże instalacje energetyki jądrowej, jak i również te średnie i małe, które są jeszcze na etapie prac prototypowych – skwitował.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jerzy Kwieciński: Absolutnym priorytetem dla Polski i Europy będzie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego - Dziennik Polski

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie