Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedyny w Polsce super robot zoperuje raka, chory po tygodniu będzie mógł wrócić do pracy i normalnych czynności. Pierwsze zabiegi w tym roku

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Centrum Medyczne Salve kupiło robota chirurgicznego Versius. To najnowocześniejsza technologia. Łódzki nabytek jest jedynym w Polsce i Europie Środkowo-wschodniej. Dwa egzemplarze znajdują się we Francji. Cena robota to tajemnica handlowa firmy, wiadomo jednak, że kształtuje się ona na poziomie kilku milionów złotych. Nim robot zacznie operować lekarze muszą przejść odpowiednie przeszkolenie. Pierwsze zabiegi z jego wykorzystaniem planowane są pod koniec tego roku.

Innowacyjny robot chirurgiczny Versius składa się z konsoli chirurga (przypominającej joysticki do gier komputerowych), mobilnej kolumny endoskopowej z kamerą oraz maksymalnie trzech mobilnych kolumn narzędziowych. Ramiona robota są zbudowane jak ludzka ręka, z tą różnicą, że ręka robota ma szerszy zakres ruchu niż dłoń chirurga co pozwala na bardziej precyzyjny zabieg, przy minimalnym uszkodzeniu zdrowych tkanek. Ramieniem operuje chirurg, ale komputer niweluje wszelkie zakłócenia jak drżenie ręki w trakcie zabiegu, czy zbyt gwałtowny ruch operatora. Dzięki temu nie ma ryzyka popełnienia błędu człowieka. Wprowadzona do niewielkiego otworu (zaledwie 6 mm) kamera z narzędziem chirurgicznym pokazuje obraz z wnętrza, a komputer przetwarza go w powiększony obraz 3D, dzięki czemu chirurg doskonale widzi jak operować. Technika zabiegu przypomina laparoskopię, ale w tym przypadku kamerę i narzędzie chirurgiczne do wnętrza człowieka wprowadza lekarz, który ma ograniczenia w ruchu swoich dłoni. W przypadku Versiusa to robot prowadzi narzędzia, którymi za pomocą komputera steruje lekarz.

Teraz świętujemy zakup robota, a przed nami cykl szkoleń lekarzy, który pozwoli nam zastosować robota w praktyce - mówi Ewelina Barylska, dyrektor Szpitala Salve Medica.

Za pomocą robota planowane są operacje urologiczne i ginekologiczne. Wykorzystanie robota chirurgicznego pozwala na wyjątkowo precyzyjne usuwanie jedynie chorych tkanek, dzięki czemu rana jest mniejsza, pacjent mniej krwawi, nie odczuwa dużych dolegliwości bólowych, maleje ryzyko infekcji, a w większości przypadków po 8-10 dniach od zabiegu wraca do normalnego życia. Zabieg z użyciem robota to także ułatwienie dla chirurga, który nie przebywa na sali operacyjnej, może zmieniać pozycję (stać lub siedzieć)., jest mniej zmęczony, a przez to ryzyko popełnienia błędu maleje. Zabieg trwa też krócej.

Bardzo powoli rośnie świadomość pacjentów na temat operacji z wykorzystaniem robota, ale coraz więcej osób chce się poddać takiej formie leczenia. Niestety jest to zabieg w 100 procentach komercyjny, bo NFZ nie pokrywa kosztów takich operacji - dodaje Ewelina Barylska.

Versius pasuje do każdej sali operacyjnej, bezproblemowo integrując się z istniejącą infrastrukturą szpitala. W sali operacyjnej sama konfiguracja systemu zajmuje średnio 15 minut, co pozwala na jego częste wykorzystanie, a zespół chirurgiczny przy wykorzystaniu jednego robota, jest w stanie wykonać setki operacji rocznie. W placówce Salve Medica od 2019 roku głównie do operacji usunięcia raka prostaty (także zabiegi przy nietrzymaniu moczu lub problemach z płodnością) jest używany robot Da Vinci. Z jego pomocą zoperowano już ponad 100 osób, najmłodszy pacjent miał 39 lat. Koszt operacji z udziałem robota to 35 tysięcy zł.
Po zakupie robota łódzkie Salve Medica stanie się centrum referencyjnym, w którym będą prowadzone szkolenia dla operatorów robotów, czyli chirurgów, którzy chcą operować w ten sposób.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany