Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Borysewicz kończy 68 lat - wokalista, wybitny gitarzysta, kompozytor hitów, autor tekstów i skandalista ZDJĘCIA

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Jan Borysewicz - gwiazda polskiej muzyki, jeden z najwybitniejszych gitarzystów, kojarzony jest przede wszystkim z grupą Lady Pank, choć grał i współpracował z wieloma zespołami i muzykami, w poniedziałek 17 kwietnia obchodzi 68 urodziny. Jest wciąż aktywny i nie schodzi ze sceny.

Jan Borysewicz skończył 68 lat
Jan Borysewicz skończył 68 lat i wciąż jest aktywnym muzykiem, koncertuje i tworzy. Na scenie od ponad 50 lat!
To niewątpliwie jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów i legenda polskiego rocka.

Jan Borysewicz, ps. Jan Bo  - urodził się  17 kwietnia 1955 we Wrocławiu. Jest artystą wszechstronnym - wokalistą, multiinstrumentalistą, kompozytorem, wirtuozem gitary, a także autorem tekstów piosenek.
To lider i współzałożyciel zespołu Lady Pank. Stworzył też solowy projekt Jan Bo.
Grał z innymi wybitnymi wykonawcami, m.in. z Grzegorzem Ciechowskim, Jackiem Skubikowskim, Urszulą i Ewą Bem. Jest też twórcą warsztatów muzycznych Fundacja Akademia Jana Borysewicza.

Jan Borysewicz - początki kariery
Jan Borysewicz urodził się we Wrocławiu, a dorastał na wrocławskim Sępolnie. Początkowo planował zostać perkusistą, jak jego ojciec – Michał Borysewicz. Grą na gitarze zainteresował go brat Andrzej, który nauczył go akordów utworu „Dom wschodzącego słońca”. Gdy miał 17 lat, podczas jednego występów we wrocławskim domu kultury został dostrzeżony przez Jacka Barana, ówczesnego wokalistę zespołu Nurt, który zaoferował mu dołączenie do grupy. Oficjalnie zadebiutował w formacji w 1972, zastępując Aleksandra Mrożka podczas koncertu zespołu, na którym zagrał bez wcześniejszej próby. W tym czasie doskonalił swoją grę pod okiem Jerzego Kaczmarka. Po kilku miesiącach odszedł z zespołu i został gitarzystą Super Pakt.
W latach 1975–1977 grał w zespole Ireneusza Dudka Apokalipsa. Po dwóch latach grania w zespole otrzymał propozycję współpracy z Budką Suflera, której został gitarzystą w 1978. Z zespołem koncertował po Polsce, a także po Holandii i Niemczech Zachodnich, poza tym nagrał trzy albumy studyjne: Na brzegu światła, Ona przyszła prosto z chmur, Za ostatni grosz i skomponował dla grupy utwory: „Nie wierz nigdy kobiecie”, „Nie ma końca tej podróży” i „Bez satysfakcji”. Piosenki zwiastowały przyszły styl Lady Pank, którego koncepcja rodziła się podczas ostatnich miesięcy gry Borysewicza w Budce

Lider Lady Pank
Zaraz po odejściu z Budki Suflera dostał propozycję grania w zespole Perfect, ale ją odrzucił, bo zamierzał założyć własny zespół
W grudniu 1981 podczas sesji nagraniowej płyty Układy Izabeli Trojanowskiej nagrał piosenkę „Mała Lady Punk”, w którym wykonał m.in. partie wokalne. Piosenka stała się przebojem radiowym, co zmotywowało Borysewicza do uformowania zespołu. W 1982, za namową Mogielnickiego, obsadził Janusza Panasewicza jako wokalistę w swoje kapeli. Pozostałych muzyków sprowadził m.in. z Oddziału Zamkniętego, a cały skład kompletował przez rok. Ostatecznie uformował zespół Lady Pank (nazwę zainspirował tytuł piosenki „Mała Lady Punk”), z którym w 1983 wydał pierwszy album, nazwany tak samo jak zespół. Album osiągnął ogromny sukces komercyjny, a większość umieszczonych na nim utworów zajęła wysokie miejsca na listach przebojów.
Jan Borysewicz, grając w Lady Punk, niejeden raz przed laty "podpadał", stając się bohaterem skandali. Używki, nieobyczajne zachowanie sprawiły, że przylgnęło do niego określenie "naczelnego skandalisty polskiego show biznesu".

Problemy zdrowotne, które zaczęły doskwierać artyście, zmusiły go do zmiany trybu życia.

Kultowe hity nie tylko Lady Pank
Jan Borysewicz zapisał się w historii polskiej muzyki rockowej piosenkami, które zyskały miano kultowych. Nagrywał je i komponował to nie tylko z zespołem Lady Pank,choć to oczywiście z tą swoją kapelą odnosił największe sukcesy. Hit Budki Suflera "Nie wierz nigdy kobiecie" jest jego autorstwa. W październiku 2021 r. wydał płytę "Wszystkie oblicza Jana Borysewicza", którą podsumował 50-lecie aktywności kompozytorskiej. Wyselekcjonował utwory, z którymi jest najbardziej związany i zaprosił do współpracy artystów, czego efektem są nowe aranżacje kompozycji, które znamy doskonale.
A oto kilka największych przybojów, stworzonych przez Borysewicza

  • Mniej niż zero
  • Zawsze tam, gdzie ty
  • Zamki na piasku
  • Wciąż bardziej obcy
  • Sztuki latania
  • Tańcz, głupia, tańcz
  • Bo tutaj jest jak jest (z Pawłem Kukizem)
  • Anny Wyszkoni "Nie chcę cię obchodzić"
  • tekst piosenki "Daj mi żyć" Piotra Cugowskiego

Autoryzowana biografia Jana Borysewicza
"Mniej obcy" to pierwsza autoryzowana biografia Jana Borysewicza w formie wywiadu- rzeki, który z legendą polskiej sceny muzycznej, poprowadził Marcin Prokop.
Marcin Prokop w szczerej rozmowie z artystą dotyka spraw, o których opinia publiczna i fani wcześniej nie mieli szansy usłyszeć. Jak sam mówi, warunkiem powstania tej książki była obietnica 100% otwartości ze strony Borysewicza.
W książce znalazło się wiele do tej pory niepublikowanych materiałów fotograficznych, które wraz z poruszającym tekstem tworzą dogłębny obraz życia najsłynniejszego polskiego gitarzysty ostatniego półwiecza. Mniej obcy to opowieść o życiu Jana Borysewicza, zmianie priorytetów, wzlotach i upadkach.

"Tamto dawne życie było naprawdę bardzo bogate, balangowe, wesołe, czasami człowiekowi noga się powinęła i musiał swoje wycierpieć, ale ja to moje życie naprawdę uwielbiałem. (…) Teraz jadę na koncert, potem grzecznie wracam do domu, siadam w studiu, mam czas na wszystko. A wtedy mi tego czasu brakowało. Teraz mogę przestrzegać młodych ludzi, żeby bardziej się kontrolowali, bo naprawdę lot bez trzymanki, bez żadnych hamulców, nigdy się dobrze nie kończy - powiedział Jan Borysewicz"

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany