Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jakie są opłaty w USC? Za odpis metryki lub aktu zgonu nadal płacimy

(ew)
Fot. Pawel Lacheta/Polskapresse
Średnio dziennie do USC po odpis aktu zawarcia małżeństwa, urodzenia, zgonu, a także różne inne ważne dokumenty, np. zezwolenia na skrócenie terminu oczekiwania na ślub lub zaświadczenie uprawniające do zawarcia ślubu za granicą, zgłasza się 100 - 150 osób.

Ale bywa, że jest ich nawet ponad 200. Rocznie w USC wydawanych jest łącznie 180 tys. odpisów akt stanu cywilnego z tego w archiwum ponad 60 tysięcy aktów urodzenia, małżeństw i zgonów. Łodzianie w ubiegłym roku uzyskali około 1500 zaświadczeń uprawniających do zawarcia ślubu konkordatowego i ponad 210 umożliwiających zawarcie ślubu za granicą.

Za wydanie dokumentów w USC trzeba płacić. - Najwięcej, bo tysiąc złotych dodatkowo wynosi, oprócz wymaganych 84 zł, opłata za ślub poza USC - mówi Edyta Dobrowolska, kierownik USC. - Miejsce musi być godne takiej ceremonii.

Jakie są opłaty w USC?

- Zawarcie związku małżeńskiego - 84 zł

- Zawarcie związku małżeńskiego poza USC - 1000 zł

- Skrócony odpis aktu urodzenia, małżeństwa, zgonu - 22 zł

- Zupełny odpis aktu urodzenia, małżeństwa, zgonu - 33 zł.

- Zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą - 38 zł.

[ZOBACZ TEŻ FILM Michael Biegler przed meczem z Chorwacją: Liczę, że kibice zrobią prawdziwy kocioł (autor Agencja TVN/x-news)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Michael Biegler przed meczem z Chorwacją: Liczę, że kibice zrobią prawdziwy kocioł (autor Agencja TVN/x-news)