Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie maseczki trzeba nosić? Nowe wytyczne MZ od 27 lutego. Jakie maski rekomenduje minister zdrowia?

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Od soboty 27 lutego 2021 w Polsce wprowadzony zostaje bezwzględny nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Zapowiedział to minister zdrowia Adam Niedzielski w związku z nadejściem trzeciej fali pandemii oraz coraz większą liczbą mutacji koronawirusa, które są bardziej zakaźne.Czytaj dalej na kolejnych slajdach
Od soboty 27 lutego 2021 w Polsce wprowadzony zostaje bezwzględny nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Zapowiedział to minister zdrowia Adam Niedzielski w związku z nadejściem trzeciej fali pandemii oraz coraz większą liczbą mutacji koronawirusa, które są bardziej zakaźne.Czytaj dalej na kolejnych slajdach fot. grzegorrz olkowski / polska press
Od soboty 27 lutego 2021 w Polsce wprowadzony zostaje bezwzględny nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Zapowiedział to minister zdrowia Adam Niedzielski w związku z nadejściem trzeciej fali pandemii oraz coraz większą liczbą mutacji koronawirusa, które są bardziej zakaźne. Nie wystarczy zasłonięcie twarzy chustką, szalem czy przyłbicą.

Minister zdrowia rekomenduje chirurgiczne i powyżej (np. FFP2)

Od soboty 27 lutego – tylko w maseczce

Od soboty 27 lutego 2021 w Polsce wprowadzony zostaje bezwzględny nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Zapowiedział to minister zdrowia Adam Niedzielski w związku z nadejściem trzeciej fali pandemii oraz coraz większą liczbą mutacji koronawirusa, które są bardziej zakaźne.

Szal czy przyłbica to za mało
Nie wystarczy zasłonięcie twarzy chustką, szalem czy przyłbicą. Oczywiście można je nosić – ale jedynie jako uzupełnienie maski, która ma zakrywać nos i usta. Dlaczego? Bo - jak tłumaczyła prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy ds. epidemiologii - przyłbica nie zasłania szczelnie twarzy, patogeny takie jak wirus SARS-CoV-2 mogą się więc dostawać przez szczeliny.

- Na podstawie ponad 200 badań wykazano, że prawidłowo noszone maseczki, zasłaniające nos i usta, chronią nas najlepiej. Takie zamienniki jak chusty, szaliki czy przyłbice są nieskuteczne – podkreśliła. Zaznaczyła także, że dopuszczalne są wszystkie rodzaje maseczek - ważne, aby były noszone prawidłowo, czyli muszą zasłaniać usta i nos, przylegać do twarzy. Dopuszczalne są wszystkie rodzaje maseczek - ważne, aby były noszone prawidłowo.
- Maseczki, które szczelnie osłaniają usta i nos są w stanie ograniczyć transmisję patogenów o nawet 90 procent – dodała prof. Paradowska-Stankiewicz. - Niezależnie od tego, jaka to maseczka, to bardzo dobra osłona i ochrona przed inhalacją koronawirusa.

Rekomendowane przez Radę Medyczną przy premierze są maseczki chirurgiczne i powyżej, a więc np. FFP2. Nie znaczy to, że są nakazane i obowiązkowe, a za noszenie innych, zwykłych jednorazowych czy np. bawełnianych grozi mandat.
Na jaką maseczkę się zdecydować, by zapewnić sobie maksymalną ochronę? Oferta różnego rodzaju masek jest ogromna.

Oto wybrane, dostępne w sprzedaży maski - oglądaj je w naszej galerii zdjęć.

Maseczki chirurgiczne jednorazowe
Na sali operacyjnej najczęściej stosowane są jednorazowe maski chirurgiczne typu II z trzech warstw włókniny polipropylenowej. Ich stopień filtracji bakteryjnej (współczynnik BFE) wynosi przynajmniej 98%. Zapewniają skuteczną ochronę zarówno dla lekarza, jak i pacjenta, a zarazem umożliwiają swobodne oddychanie. Są to maseczki jednorazowego użytku, do stosowania w ograniczonym czasie.
Norma europejska EN 14683 dzieli maski chirurgiczne na cztery rodzaje: Typ I, Typ IR, Typ II, Typ IIR.
Cena za 10 sztuk – ok. 5 zł

Maska FFP2 z grafenem
Warstwa z grafenem odpowiedzialna jest za czterokrotnie zwiększoną ochronę, efektywne blokowanie zanieczyszczeń i bakterii. Grafen posiada silne działanie bakteriostatyczne, samoczyszczące, utrzymujące wnętrze maski w czystości przez długi czas użytkowania. Innowacyjne zastosowanie grafenu do filtracji wielowarstwowej. Skuteczność filtracji cząstek stałych do 95%.
Cena: od 9,55 zł/szt.

Maska FFP3 z certyfikatami ISO
Półmaska przeciwpyłowa, przeciwwirusowa FFP3 z zaworem wydechowym chroniąca przed cząstkami i oparami generowanymi mechanicznie i termicznie. Skuteczność filtracji:> 99%
Cena: od 129 zł za 5 sztuk (25,8 zł/szt)

Półmaska filtrująca z zaworem FFP3
Półmaska RD co oznacza, że jest wielokrotnego użytku. Nie posiada wymiennych filtrów. Producent deklaruje, iż może być użyta ponownie (dłużej niż 8-godzin) przez tego samego użytkownika, pod warunkiem, że nie jest zużyta lub uszkodzona, oraz po dezynfekcji.
Cena: 29,55 zł/szt.

Maseczka antywirusowa Fine Guard Comfort
W jej produkcji zastosowano unikalną, szwajcarską technologię Livinguard, dzięki której materiał działa na zasadzie „samoodkażacza” i neutralizuje wirusy i bakterie w momencie kontaktu – jak czytamy z opisie. Można jej używać wielokrotnie.
Cena: od 110 zł/szt.

Maski bawełniane
Najpopularniejsze są maseczki bawełniane, które można kupić lub wykonać samodzielnie. WHO zaleca, aby tego rodzaju maseczki były trójwarstwowe: 1 - warstwa wewnętrzna – powinien ją tworzyć materiał hydrofilowy (łatwo chłonący wilgoć), np. bawełna; dobrym pomysłem jest bawełna w jasnym kolorze, co pozwoli na łatwe rozpoznanie, gdy maseczka antywirusowa zabrudzi się lub stanie się wilgotna;
2 - warstwa środkowa – dodatkowa warstwa materiałowa lub wkładka (najlepiej z tkaniny polipropylenowej), która ma odgrywać rolę filtra;
3 - warstwa zewnętrzna – zalecane jest wykorzystanie tkaniny hydrofobowej, która odpycha kropelki i ogranicza przenikanie wilgoci; tę warstwę może tworzyć materiał syntetyczny taki jak poliester lub mieszanka poliestru i bawełny.
Maseczki bawełniane stanowią fizyczną barierę między błonami śluzowymi a czynnikami zewnętrznymi. Tego rodzaju maseczki są środkiem ochrony wielokrotnego użytku. Przed kolejnym zastosowaniem powinny być prane w ciepłej lub gorącej wodzie (min. 60 st. C) z dodatkiem mydła lub detergentu do prania.
Cena: od 5 zł/szt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany