Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zrobić doskonały domowy chleb na zakwasie? Oto przepis z łódzkiego Gastronomika [PRZEPIS NA CHLEB NA ZAKWASIE dzień po dniu]

(MJ)
Edyta Szewczy, technolog, nauczycielka w ZSG Gastronomik. PRZEPISY NA ZAKWAS, NA CHLEB - KLIKNIJ NA KOLEJNE ZDJĘCIE
Edyta Szewczy, technolog, nauczycielka w ZSG Gastronomik. PRZEPISY NA ZAKWAS, NA CHLEB - KLIKNIJ NA KOLEJNE ZDJĘCIE arch. ZSG Gastronomik Łódź

Czy wypiek chleba w domu się opłaca, podczas gdy rynek oferuje nam różnorodne pieczywo?

- Jeżeli chcemy odżywiać się zdrowo, to odpowiedź brzmi – tak - przekonuje Edyta Szewczyk, technolog, nauczycielka w Zespole Szkół Gastronomicznych Gastronomik, przy ul. Sienkiewicza 88 w Łodzi. - Wypiekając chleb samodzielnie, nie dodajemy polepszaczy ani konserwantów. Mało tego, możemy użyć takiego rodzaju mąki, jaki nam się podoba, czy to ze względów zdrowotnych czy dietetycznych. Świadomość konsumentów co do rodzaju zbóż dostępnych na rynku jest uboga. Wszyscy słyszeli o pszenicy, życie, orkiszu, ale ile osób wie, co to jest płaskurka albo samopsza? Otóż samopsza i płaskurka to pradawne gatunki pszenicy uprawiane już 7000 lat temu. Są bogate w błonnik, białko, magnez oraz witaminy i minerały. Samopsza obfituje w białko, które ma bardzo bogaty skład aminokwasów. W wielu publikacjach naukowych zaznacza się, że zboża pradawne są doskonałą alternatywą dla osób nietolerujących glutenu.
PRZEPIS - KLIKNIJ W GALERIĘ ZDJĘĆ
Posiadając podstawową wiedzę na temat wypieku chleba możemy upiec wyrób, który będzie odpowiadał naszym wymaganiom smakowym i zdrowotnym. Chleb wypiekany na zakwasie wymaga dłuższego przygotowania niż ten na samych drożdżach, ale efekt jest wart zachodu. W chlebie pieczonym z dodatkiem zakwasu gromadzą się substancje smakowo-zapachowe, gdyż ciasto fermentuje przez dłuższy czas. Pieczywo takie ma niepowtarzalny smak , wilgotność oraz długo utrzymuje świeżość.
PRZEPIS - KLIKNIJ W GALERIĘ ZDJĘĆ
Pogłębiając swoją wiedzę na temat wypieku chleba, wzięłam udział w szkoleniu dotyczącym wytwarzania pieczywa ze zbóż EKO, które było zorganizowane w Instytucie Sadkiewicza w Bydgoszczy. Instytut jest wyposażony w profesjonalne laboratorium, w którym można zbadać kwasowość zakwasu, ciasta na chleb, a także upieczonego bochenka. Szkolenie było nagrodą , którą zdobyły moje uczennice Karina i Katarzyna, biorące udział w konkursie „Zboża najwyższej jakości – Powrót do zbóż pradawnych”. Udział w szkoleniu pozwolił mi rozwinąć umiejętności prawidłowego prowadzenia ciasta oraz wykonania zakwasu.

Aby upiec własny chleb na samodzielnie wykonanym zakwasie, musimy zaopatrzyć się w naczynie, które da się szczelnie zamknąć, a równocześnie dające możliwość odprowadzenia nadmiaru gazów powstających w wyniku fermentacji. Ja kupiłam szklany pojemnik z drewnianym korkiem, w którym umieściłam rurkę fermentacyjną. Dodatkowo musimy zagwarantować zakwasowi temperaturę około 30 stopni. Należy również pamiętać, aby zakwas od czasu do czasu mieszać.

PRZEPIS - KLIKNIJ W GALERIĘ ZDJĘĆ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany