Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zredukować emisję gazów cieplarnianych? Zainaugurowano II Panel Obywatelski w Łodzi

Magdalena Jach
Magdalena Jach
W sobotę 11 marca w Fabryce Aktywności Miejskiej odbyło się pierwsze z serii spotkań II Łódzkiego Panelu Obywatelskiego.
W sobotę 11 marca w Fabryce Aktywności Miejskiej odbyło się pierwsze z serii spotkań II Łódzkiego Panelu Obywatelskiego. Magdalena Jach
W sobotę 11 marca w Fabryce Aktywności Miejskiej odbyły się pierwsze z serii spotkań II Łódzkiego Panelu Obywatelskiego. Ponad 60 panelistów, stanowiących grupę reprezentatywną dla Łodzi, poszukiwało odpowiedzi na pytanie w jaki sposób do 2030 roku zredukować o 55 procent szkodliwą emisję gazów cieplarnianych w Łodzi. Wypracowywali też rozwiązania dla neutralności klimatycznej miasta.

Rozpoczęły się spotkania w ramach II Łódzkiego Panelu Obywatelskiego

W sobotę 11 marca w Fabryce Aktywności Miejskiej odbyło się pierwsze z serii spotkań II Łódzkiego Panelu Obywatelskiego. Ponad 60 panelistów poszukiwało odpowiedzi na pytanie w jaki sposób do 2030 roku zredukować o 55 procent szkodliwą emisję gazów cieplarnianych w Łodzi. Wypracowywali też rozwiązania dla neutralności klimatycznej miasta.

Panel Obywatelski jest formą demokracji deliberacyjnej. To sposób podejmowania ważnych dla miasta decyzji przez losowo wyłonioną grupę mieszkanek i mieszkańców, która pod względem płci, wieku, wykształcenia czy dzielnicy zamieszkania, odzwierciedla populację miasta. Celem jest wspólne wypracowanie rekomendacji, wskazujących w jaki sposób miasto powinno rozwiązać omawiane problemy czy zaspokajać potrzeby mieszkających w nim ludzi.

Podczas pierwszego spotkania II Łódzkiego Panelu Obywatelskiego uczestnicy panelu zapoznawali się z dwoma tematami:

· Gazy cieplarniane - diagnoza stanu i rozpoznanie problemu w Łodzi – ekspert: prof. dr hab. Krzysztof Fortuniak, Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, moderacja dr hab. Tomasz Jurczak (prof. UŁ), Wydział Biologii i Ochrony Środowiska i dr Agnieszka Rzeńca, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

· Emisja gazów cieplarnianych – konsekwencje dla miasta, jego mieszkańców i jakości życia w mieście - eksperci: lek. med. Tomasz Karauda, Szpital im. Barlickiego w Łodzi, dr K. Krauze, Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN.

II Łódzki Panel Obywatelski został przygotowany przez zespół Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z wydziałami UMŁ i łódzkimi organizacjami pozarządowymi.
Spotkania są transmitowane na żywo, jednocześnie tłumaczone na język migowy. Po spotkaniach, zapis video zostanie wzbogacony o transkrypcję i udostępniony w sieci dla mieszkańców i mieszkanek Łodzi.

Oto harmonogram kolejnych spotkań II Łódzkiego Panelu Obywatelskiego

  • · 18 marca 2023 r. - Ograniczanie emisji gazów cieplarnianych: w kierunku miasta neutralnego klimatycznie. Transport w mieście. Gospodarka odpadami w mieście
  • · 25 marca 2023 r. - Ograniczanie emisji gazów cieplarnianych: w kierunku miasta neutralnego klimatycznie. Budownictwo w mieście. Energetyka w mieście
  • · 15 kwietnia 2023 r. - Wypracowanie rozwiązań
  • · 22 kwietnia 2023 r. - Dyskusja i głosowanie nad rekomendacjami

Spotkania będą miały dwojaką formę:
– edukacyjną - w formie wykładu, podczas której eksperci i ekspertki w swoich dziedzinach przekażą panelistom wiedzę niezbędną do wypracowania rekomendacji. W tej części przewidziany jest także udział interesariuszy, którzy będą mieli możliwość zaprezentowania swojego stanowiska, a także będą udzielać odpowiedzi na pytania zadawane przez panelistów.
– deliberacyjną - podczas których paneliści będą pracować w grupach, celem wypracowania rekomendacji. Podczas pracy grupowej zostaną zastosowane metody pracy warsztatowej, by jak najpełniej wykorzystać potencjał panelistów.

Więcej informacji na stronie: https://uml.lodz.pl/panel-obywatelski/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany