Stare zdjęcia Łodzi w latach '80
1 października 1984 roku uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Zdrowia Matki-Polki. Na tę uroczystość przyjechał generał Jaruzelski. Akt erekcyjny włożono do metalowej tuby, którą zrobiła załoga zakładów „Elta” w Łodzi. Budowa ruszyła już 21 października.
Postanowiono, że szpital powstanie na Chojnach, przy drodze wylotowej z Łodzi. W tym miejscu, miał według wcześniejszych planów powstać łódzki szpital pediatryczny. Było to miejsce mające dodatkowe zasilanie elektryczne, ciepłownicze. O lokalizacji zadecydowały warunki techniczne
DAWNA ŁÓDŹ
Życie mieszkańców Łodzi na z czasów PRL
W grudniu 1988 roku urodziło się w tym szpitalu pierwsze dziecko – mówił nam nieżyjący już Józef Niewiadomski, były prezydent Łodzi.
Szpital odwiedzały wycieczki, które podziwiały wyposażenie, komfort czekający na pacjentów. Fotografowali się przy stojącej w hallu pomniku Matki – Polki. Wydano znaczki, widokówki z budynkiem, wybijano monety upamiętniające Centrum Zdrowia Matki Polki.
Jak wyglądała Łódź w czasach PRL?
Generał Wojciech Jaruzelski nie był na otwarciu szpitala – pomnika. Przyjechał tu tylko raz, kiedy był prezydentem RP.
Kto pamięta, że kiedyś podstawowy tabor łódzkiej komunikacji miejskiej stanowiły jelcze nazywane „ogórkami”. Potem ich miejsce zastąpiły węgierskie ikarusy. Były to też czasy, gdy na ul. Piotrkowskiej i innych ulicach w centrum Łodzi można było kupić jajka, pietruszkę, a nawet sznurowadła o uliczny handlarzy. A pragnienie gasiło się wodą z saturatora.
HISTORIA ŁODZI
Debata Harris-Trump. Kto wygrał przedwyborcze starcie?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?