Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności

(kz)
Orzeczenie o odpowiednim stopniu niepełnosprawności daje m.in. prawo do korzystania z tak oznaczonych miejsc parkingowych.
Orzeczenie o odpowiednim stopniu niepełnosprawności daje m.in. prawo do korzystania z tak oznaczonych miejsc parkingowych. Krzysztof Zając
Coraz trudniej o rentę, bo orzecznicy ZUS przyznają ją tylko w wyjątkowych sytuacjach. Łatwiej jest uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności. Nie zapewnia ono wprawdzie stałego świadczenia, ale daje szansę na znalezienie pracy, korzystniejsze warunki jej wykonywania, a także inne przywileje.

Stopnie niepełnosprawności

Do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności zalicza się:

  • osoby niezdolne do pracy i wymagające stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych w celu pełnienia ról społecznych w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji
  • osoby zdolne do pracy w warunkach pracy chronionej i wymagające stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych w celu pełnienia ról społecznych w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Niezdolność do samodzielnej egzystencji oznacza naruszenie sprawności organizmu, uniemożliwiające zaspokajanie bez pomocy innych osób podstawowych potrzeb życiowych, za które uważa się przede wszystkim: samoobsługę, poruszanie się i komunikację.
Uwaga!
Zaliczenie do grupy osób o znacznym stopniu niepełnosprawności nie wyklucza możliwości zatrudnienia u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej w przypadkach:
– przystosowania przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej
– zatrudnienia w formie telepracy.

Do osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą być zaliczone trzy grupy osób z naruszoną sprawnością organizmu:

  • niezdolne do pracy
  • zdolne do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej
  • wymagające czasowej albo częściowej pomocy innych w celu pełnienia ról społecznych.

Do osób o lekkim stopniu niepełnosprawności zalicza się:

  • osoby o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną
  • osoby o naruszonej sprawności organizmu, mające ograniczenia w pełnieniu ról społecznych, dające się kompensować za pomocą wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.

Uwaga! Wystarczy spełnić jedno z wymienionych kryteriów.

Składamy wniosek

Druk wniosku o wydanie orzeczenia osoba zainteresowana otrzymuje w siedzibie właściwego miejscowo powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Można zazwyczaj pobrać go także przez internet.

Do wniosku dołącza się:
W przypadku wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności:

  • dokumentację medyczną: karty informacyjne leczenia szpitalnego, dokumentację medyczną z przebiegu leczenia ambulatoryjnego, wyniki dodatkowych badań diagnostycznych, konsultacje specjalistyczne itp.
  • zaświadczenie lekarskie – zawierające opis stanu zdrowia, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób współistniejących potwierdzone aktualnymi wynikami badań diagnostycznych, wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się osoba zainteresowana – zaświadczenie takie ważne jest miesiąc od daty wydania i w tym czasie należy złożyć wniosek.

W przypadku wydania orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień:

  • dokumentację medyczną
  • orzeczenie o inwalidztwie lub niezdolności do pracy.

Ważne
Dokumentacja medyczna dostarczona przez zainteresowanego stanowi materiał dowodowy poddawany weryfikacji przez lekarzy – członków zespołu orzekającego. Znaczenie posiada zatem zawartość merytoryczna dokumentacji wskazująca na naruszenie sprawności organizmu, a nie np. jej obszerność.

Uwaga!
W przypadku starania się o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności w okresie ważności posiadanego orzeczenia wniosek powinien być składany nie wcześniej niż trzydzieści dni przed upływem ważności dotychczasowego orzeczenia.

Jak wygląda orzekanie o niepełnosprawności

Wnioskodawca bierze udział w posiedzeniu składu orzekającego. Podczas posiedzenia przeprowadza się badanie – ocenę stanu zdrowia osoby zainteresowanej oraz dokonuje się oceny funkcjonowania osoby, przede wszystkim w sferze fizycznej, psychicznej i społecznej.

Jeżeli osoba zainteresowana nie może uczestniczyć w posiedzeniu składu orzekającego z powodu długotrwałej i nierokującej poprawy choroby, uniemożliwiającej osobiste stawiennictwo (potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim), a lekarz – przewodniczący składu orzekającego – uzna dokumentację medyczną za wystarczającą do wydania oceny stanu zdrowia, może być ona przeprowadzona bez badania, a orzeczenie wydane bez stawiennictwa osoby zainteresowanej.
Natomiast jeżeli osoba zainteresowana nie może uczestniczyć w posiedzeniu składu orzekającego z powodu długotrwałej i nierokującej poprawy choroby, uniemożliwiającej osobiste stawiennictwo (potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim), a załączona dokumentacja medyczna jest niewystarczająca, badanie może być przeprowadzone w miejscu pobytu osoby zainteresowanej.

Odwołanie

Jeżeli orzeczenie wydane przez powiatowy zespół jest niekorzystne, możemy ciągu czternastu dni od dnia jego otrzymania złożyć odwołanie do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Robimy to za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał orzeczenie. Powiatowy zespół przesyła takie odwołanie wraz z aktami sprawy w ciągu siedmiu dni od dnia jego otrzymania. W ciągu tego terminu powiatowy zespół ma prawo do dobrowolnej zmiany wydanego orzeczenia, jeżeli sam uzna, iż zasługuje ono na uwzględnienie.

Od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności służy odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia orzeczenia.

Orzeczenia o niezdolności do pracy

Wydane przez lekarza orzecznika ZUS:

  • orzeczenie ZUS o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
  • orzeczenie ZUS o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub o zaliczeniu do I grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy lub o zaliczeniu do II grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
  • orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy oraz celowości przekwalifikowania lub o zaliczeniu do III grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności.

Jakie korzyści

Posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności pozwala korzystać (po spełnieniu określonych warunków) z szeregu form pomocy, do których należą m.in.:

  • uzyskanie odpowiedniego zatrudnienia, m.in. w zakładach aktywności zawodowej i zakładach pracy chronionej
  • uczestnictwo w szkoleniach
  • korzystanie z określonych przywilejów pracowniczych: prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, dłuższej przerwy w pracy, krótszego wymiaru czasu pracy
  • uzyskanie dotacji na uruchomienie działalności gospodarczej
  • uczestniczenie w terapii zajęciowej realizowanej w warsztatach terapii zajęciowej oraz w turnusach rehabilitacyjnych
  • dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby
  • ulgi w podatkach, zniżki w komunikacji, zwolnienie z opłat radiowo-telewizyjnych (abonamentu)
  • usługi socjalne, opiekuńcze, terapeutyczne i rehabilitacyjne świadczone przez instytucje pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki
  • uprawnienia do zasiłku pielęgnacyjnego i innych świadczeń rodzinnych (np. dodatków do zasiłku rodzinnego, związanych z niepełnosprawnością) oraz do zasiłku stałego z opieki społecznej.

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany