Jak uczniowie zdają maturę w czasie pandemii

Materiał informacyjny Buki

Pandemia koronawirusa niewątpliwa wywróciła życie wszystkich ludzi do góry nogami. Ciężko znaleźć dziedzinę działalności gospodarczej i społecznej, która funkcjonuje obecnie w ten sam sposób jak przed pojawieniem jej się i zaostrzeniem. Począwszy od służby zdrowia, przez branżę IT, a skończywszy na edukacji, wszyscy musieli się dostosować w bardzo krótkim czasie do nowych warunków. W szczególności pochwały i szczere gratulacje kierować należy do sektora edukacji – niejedno dziecko szczególnie w młodszych klasach, mogło mieć uzasadnione problemy z przystosowaniem się do lekcji online. Podobnie Zresztą nauczyciele. Z pomocą rodziców udało się jednak zrealizować cel działalności szkół i przekazać młodym pokoleniom niezbędną do zdobycia wykształcenia wiedzę. Wielu zadaje sobie z pewnością pytanie – w jaki sposób odbywały się matury? Właśnie tę kwestię postaramy się poruszyć w niniejszym artykule, przedstawiając również sposoby przygotowania do egzaminów końcowych ułatwiające zdanie najważniejszego egzaminu w życiu każdego człowieka.

Jak wyglądają matury w dobie pandemii?

Organizacja egzaminów maturalnych w dobie pandemii i wynikających z niej zakazów i ograniczeń nie jest łatwa i prosta. Całość zasad przeprowadzenia matury została uregulowana specjalnym rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki. Przede wszystkim egzamin pisemny obejmował wyłącznie trzy przedmioty – matematykę, język polski oraz język obcy na poziomie podstawowym. Zrezygnowano z obowiązku zdawania co najmniej 1 przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Dużą modyfikację stanowiło jednak odwołanie egzaminów ustnych, z wyjątkiem osób, dla których uzyskanie oceny z tegoż egzaminu stanowiło warunek konieczny do uzyskania wpisu na listę studentów uczelni zagranicznej. Organizacja egzaminu dojrzałości wiązała się również z koniecznością powzięcia przez organizatorów specjalnych środków ostrożności – abiturientom mierzono temperaturę, wchodzili oni do Sali egzaminacyjnej w maseczkach i byli zobowiązani do zdezynfekowania dłoni. Odstępy pomiędzy stolikami każdego roku są na tyle duże, aby uniemożliwić jakiekolwiek ściąganie. Stąd wymagana odległość 1,5 m została bez problemu zachowana. Z pewnością wielu maturzystów skorzystało z serwisu BUKI, na którym niejeden znalazł dobrego korepetytora udzielającego lekcji w każdym miejscu naszego kraju.

Przygotowania do matury w trakcie pandemii

Ciężkim orzechem do zgryzienia dla maturzystów było z pewnością przygotowanie się w sposób należyty do egzaminów. Nie jest przecież żadną tajemnicą, że aby dostać się na oblegane kierunki i tak trzeba było zdawać dane przedmioty na poziomie rozszerzonym. Co równie istotne, uczniom z pewnością brakowało bezpośredniego kontaktu z nauczycielami, zaś w szczególności na początku nauka zdalna nie pozwalała sprostać wymaganiom podstawy programowej. W przypadku niektórych przedmiotów, na przykład fizyki, egzamin maturalny polega na rozwiązywaniu zadań. Te zaś najlepiej się przyswaja siedząc w szkolnej ławce i rozwiązując je na tablicy na bieżąco. Uczniowie zostali postawieni w sytuacji, w której praktycznie samodzielnie – nabywszy szczątkową wiedzę z danego zagadnienia i poznawszy stosowane wzory – musieli nauczyć się praktycznego ich zastosowania. Stąd rozwój zanotował sektor korepetycji – rodzice zatrwożeni przyszłością swych pociech masowo zaczęli zapisywać je na korepetycje. Pomocne okazały się serwisy takie jak BUKI, na których można łatwo i szybko znaleźć korepetytora. Dla wszystkich osób, które chcą poznać sposoby na przygotowanie się do matury, polecamy artykuł poświęcony temu zagadnieniu.

Podsumowanie

Matura w dobie pandemii koronawirusa jest nie lada wyzwaniem zarówno dla organizatorów, jak i przede wszystkim dla uczniów. Mamy jednak nadzieję, że abiturienci pokonają wszelkie przeciwności losu i zdobędą doskonałe wyniki na dyplomach. Trzeba wiedzieć, że są one przepustką na wymarzone studia, a te z kolei determinują przyszłą pracę zawodową. Stąd warto się postarać i zrobić wszystko co w mocy, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki!

Dodaj ogłoszenie