reklama

Jak smakuje tzw. tabletka gwałtu? Czy można ją wyczuć w drinku?

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Zaktualizowano 
Wprowadzonym przez łódzką prokuraturę śledztwie policji udało się przejąć 1,2 tony substancji odurzającej GBL, z której wytwarza się „tabletki gwałtu”. Z tej ilości można by wytworzyć ponad milion takich pigułek. Transport GBL miał trafić na południe i zachód Europy. Grupa przestępcza, jak wynika ze zgromadzonych w śledztwie materiałów, miała przemycić aż 333 tony GBL.

GBL (gamma butyrolakton) jest pochodną GHB (kwasu gamma-hydroksymasłowe-go), który występuje w postaci tabletek, proszku lub płynu. Wystarczy jeden gram tej substancji dodać do drinka, aby osoba, która go wypije, stała się senna i bezwolna.

Jak smakuje tzw. tabletka gwałtu?

- GBL ma lekko słony smak, który jest niewyczuwalny w alkoholowym napoju, a GHB jest bezsmakowe - mówi toksykolog. - Pierwsza z tych substancji działa krócej i gwałtowniej niż druga. Jeśli podana jest w zbyt dużej dawce, może spowodować zaburzenia oddychania, spadek ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci.

W celach przestępczych te substancje podawane są w takich ilościach, aby osoba, która je spożyje, była senna, ale się nie przewracała. Po wypiciu drinka z „tabletką gwałtu” kobieta staje się bezwolna, ma osłabione napięcie mięśniowe, można ją namówić do zrobienia rzeczy, których przed wypiciem drinka z dodatkiem GBL/GHB by nie zrobiła - zgodziła się na przygodny seks, podała PIN do komórki, hasło do konta lub bankomatu. Charakterystyczne jest to, że osoba, która wypije takiego drinka, nie pamięta, co się z nią potem działo.

Jak działa tabletka gwałtu?

- Substancja szybko się metabolizuje w organizmie i po kilku godzinach od spożycia jest nie do wykrycia - dodaje toksykolog.

Z doświadczeń lekarzy wynika, że jeśli ktoś podejrzewa, że na imprezie w klubie czy na dyskotece podano im tabletkę gwałtu, to najczęściej zgłasza się na toksykologię. Dzieje się to po kilkunastu godzinach od zdarzenia, zwykle w sobotę lub niedzielę po godz. 16. Tacy pacjenci opowiadają, że wrócili do domu po imprezie, przespali się i dopiero po przebudzeniu, gdy uświadomili sobie, że nie pamiętają nic z określonego przedziału czasowego, postanowili się przebadać, aby mieć pewność, czy ktoś nie podał im tabletki. Na toksykologii takich badań się nie wykonuje. Nawet jeśli by je wykonywano, to po takim czasie testy nic by nie wykazały.

Profesor Jacek Jassem: Czy istnieje dieta antynowotworowa?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie