Jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy

(łb)
Najważniejszym elementem poprzedzającym rozpoczęcie działań ratowniczych jest własne bezpieczeństwo. Zawsze należy sprawdzić, czy otoczenie, w jakim przyjdzie nam udzielać pierwszej pomocy, jest dla nas i dla ofiary wypadku bezpieczne. Przed udzieleniem pierwszej pomocy istotne jest zapytanie osoby poszkodowanej, czy można jej pomóc.

Jeśli osoba reaguje przed jej dotknięciem – przedstaw się jako osoba udzielająca pierwszej pomocy. Spytaj, czy możesz jej pomóc.

Jeśli poszkodowany wyrazi zgodę, możesz udzielać pierwszej pomocy. Jeśli osoba odrzuci twoją pomoc, zadzwoń po pogotowie ratunkowe i pozostań z nią do chwili przybycia personelu medycznego. Jeśli osoba jest zdezorientowana lub nie może odpowiedzieć – załóż, że chce twojej pomocy.

– W każdym przypadku po sprawdzeniu bezpieczeństwa i uzyskaniu zgody poszkodowanego na udzielenie pierwszej pomocy oraz szybkim zorientowaniu się w sytuacji, należy zadzwonić pod numer alarmowy celem wezwania odpowiednich służb na miejsce zdarzenia – radzi Ireneusz Urbanke, przedstawiciel firmy Medicover.

W zależności od rodzaju urazu wstępne czynności powinny być uzupełnione o dalsze, adekwatne do przypadku działania. I tak w poniższych przypadkach powinno się:

* upadek – sprawdzić, czy poszkodowany jest przytomny i czy oddycha, następnie sprawdzić, czy nie ma krwawień i krwotoków;
* skaleczenie – wykonać dezynfekcję (wodą utlenioną lub Octeniseptem), a następnie założyć opatrunek na ranę.
Podejrzenie skręcenia/złamania kończyny – unieruchomić kończynę,
* zderzenie z/uderzenie w obiekt ruchomy/nieruchomy – sprawdzić czy poszkodowany jest przytomny i czy oddycha, następnie sprawdzić, czy nie ma krwawień i krwotoków.
* porażenie prądem – sprawdzić, czy poszkodowany jest przytomny i czy oddycha.
W każdym przypadku, gdy stwierdzamy, że poszkodowany jest nieprzytomny (nie reaguje na głos i poklepywanie po ramionach), a także gdy nie oddycha (nie widzimy ruchów klatki piersiowej) – należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową w stosunku 30 uciśnięć i 2 wdechy oraz poprosić o przyniesienie automatycznego zewnętrznego defibrylatora, jeśli jest dostępny.

ILE KAWY DZIENNIE MOŻNA WYPIĆ?

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie