Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak się leczy koronawirusa? Tłumaczy profesor Krzysztof Simon

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Profesor Krzysztof Simon
Profesor Krzysztof Simon Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
- Nie ma szansy na szybki przełom w leczeniu koronawirusa, na żaden lek, który sprawi że przestaniemy się go bać - nie pozostawia złudzeń profesor Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu przy ulicy Koszarowej. To pod jego okiem z zakażeniem walczą ci, którzy przechodzą je najciężej. - Wielu osobom uratowaliśmy życie. Ale skuteczność terapii jest ograniczona - mówi Simon.

Choć leku na koronawirusa nie ma, nie oznacza to że lekarze są bezbronni - mówi Simon. Od początku pandemii profesor, razem ze swoim zespołem, stosuje różne leki na inne choroby. Część z nich osłabia koronawirusa. To właśnie profesor Simon jak pierwszy w Polsce podawał pacjentom amerykański remdesivir, którym dziś leczy się pacjentów w całym kraju. We Wrocławiu wykorzystywane są też leki na HIV i – z dużym powodzeniem – na reumatoidalne zapalenie stawów.

Wreszcie także we Wrocławiu – m. in. w szpitalu na Koszarowej – trwają kliniczne badania, które mają sprawdzić przydatność osocza ozdrowieńców w leczeniu koronawirusa. Pierwsze doniesienia były obiecujące.

W szpitalu przy Koszarowej testowane są też zupełnie nowe leki. - Mamy różne granty badawcze – mówi profesor Krzysztof Simon. - To bardzo ciekawe projekty. Może wreszcie uda się trafić na lek albo kombinację leków, które okażą się skuteczne - dodaje z nadzieją. Testowane są m. in. wykorzystywane w innych zakażeniach leki przeciwwirusowe.

Od wielu miesięcy nad substancjami, które mogą pokonać koronawirusa, pracuje także zespół profesora Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej. Nasi naukowcy dokonali przełomowych ustaleń dotyczących składu chemicznego wirusa SARS – COV 2. Potem szukali substancji bezpiecznych dla ludzkiego organizmu, które można wykorzystać do walki z wirusem. Odkryli już takie substancje i teraz badają je, przy współpracy z grupami naukowymi z innych krajów.

Jeśli liczba zakażeń koronawirusem w Polsce nie zacznie znów rosnąć, zaraz po świętach rząd może zdecydować się na przeniesienie części powiatów do strefy żółtej. Mogłyby tam znów działać restauracje, baseny czy kina, zniesione zostałyby także limity klientów w sklepach. Tak wynika z przedstawionego przez premiera Mateusza Morawieckiego scenariusza "etapu stabilizacji", który może rozpocząć się już 28 grudnia. Które dolnośląskie powiaty mają szansę na powrót do strefy żółtej od tego dnia? Gdzie współczynnik zakażeń jest obecnie najniższy? Sprawdź na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Te dolnośląskie miasta i powiaty mogą jeszcze w grudniu wróc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak się leczy koronawirusa? Tłumaczy profesor Krzysztof Simon - Gazeta Wrocławska

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany