Jak przygotować domek letniskowy do zimy?

(izj)
MARIUSZ KAPAŁA
Wraz z początkiem jesieni coraz częściej spędza się weekendy w zaciszu mieszkań, a wypady na działki odkłada do kolejnego sezonu letniego. Warto pamiętać, że to właśnie w okresie jesienno-zimowym na działkach najchętniej grasują złodzieje, którzy wykorzystują wielotygodniową nieobecność właścicieli. Jak warto zabezpieczyć domek letniskowy przed kradzieżą, radzi Ilona Tomaszewska, ekspert Liberty Ubezpieczenia:

KSW 32 TRANSMISJA NA ŻYWO STREAM [GDZIE OBEJRZEĆ]

1. Zabierz wartościowe rzeczy
Właściciele domków letniskowych, którzy wiedzą, że przez dłuższy czas nie będą odwiedzać działek, powinni zabrać z domków wartościowe przedmioty. Chodzi głównie o sprzęt elektroniczny oraz narzędzia ogrodowe, np. kosiarkę czy piłę spalinową. Jeśli jednak nie ma innej możliwości i trzeba pozostawić sprzęt na miejscu, warto pamiętać o spisaniu numerów seryjnych każdego urządzenia. W ten sposób zwiększa się szanse na ich odzyskanie.

2. Sprawdź zabezpieczenie
Kolejną ważną kwestią jest dokładne sprawdzenie zabezpieczeń. Przed dłuższą nieobecnością warto zweryfikować szczelność okien oraz ocenić stan zamków i kłódek. Dodatkowym zabezpieczeniem może być zamontowanie w oknach krat lub rolet antywłamaniowych. Niektórzy decydują się także na zainstalowanie monitoringu i systemu alarmowego.

3. Poproś sąsiadów o nadzór
Jeśli działka jest położona daleko od miejsca zamieszkania i nie ma możliwości jej regularnego odwiedzania, warto poprosić o pomoc sąsiadów. Jeśli ktoś nawet raz na jakiś czas pojawi się na posesji, będzie to sygnał dla potencjalnych złodziei, że domek jest pod stałym nadzorem. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na nieznajome osoby na terenie działek. Złodzieje bardzo często z dużym wyprzedzeniem obserwują nieruchomość.

[ZOBACZ TEŻ FILM Znane osoby żyjące w cieniu swoich drugich połówek (autorDzień Dobry TVN/x-news)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Znane osoby żyjące w cieniu swoich drugich połówek (autorDzień Dobry TVN/x-news)