Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak powinno być oznakowane pieczywo

(ij)
PIOTR KRZYŻANOWSKI/POLSKAPRESSE
W ubiegłym roku Inspekcja Handlowa skontrolowała ponad 2,8 tys. partii pieczywa – informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Miała zastrzeżenia do ponad połowy.

Najwięcej uwag dotyczyło oznakowania pieczywa sprzedawanego luzem. Nieprawidłowości polegały m.in. na braku informacji o masie jednostkowej pieczywa oraz niepodawaniu pełnej nazwy produktu i danych identyfikujących producenta.

Gdzie szukać informacji
Informacje o pieczywie sprzedawanym luzem trzeba podawać w miejscu sprzedaży, np. na wywieszce dotyczącej danego rodzaju pieczywa, naklejce na chlebie lub w inny sposób, w miejscu dostępnym bezpośrednio konsumentom. Informacje o pieczywie pakowanym powinny znaleźć się na opakowaniu.

Pieczywo sprzedawane luzem
Oznaczenie pieczywa sprzedawanego luzem musi zawierać:
– nazwę rodzajową, informującą o charakterze produktu – konieczne jest podawanie informacji, dzięki którym wiadomo, z czego wytworzono konkretny produkt, np. chleb wiejski żytni, bułka zwykła pszenno-żytnia;
– wykaz składników do produkcji
– nazwę producenta
– masę jednostkową
– informację o cieście – gdy pieczywo produkowane jest z ciasta głęboko mrożonego oferowanego m.in. w piekarniach hipermarketów.

Pieczywo sprzedawane w opakowaniu
Na pieczywie pakowanym, oprócz informacji obowiązkowych dla wypieków oferowanych luzem, dodatkowo powinny się znaleźć następujące dane:
– data minimalnej trwałości
– procentowa zawartość składników występujących w pieczywie
– zawartość netto lub liczba sztuk opakowanego pieczywa
– warunki przechowywania - jeśli jakość pieczywa zależy od takich warunków, np. na pieczywie z nietrwałymi mikrobiologicznie dodatkami;
– oznaczenie partii produkcyjnej – dane identyfikujące podmiot, który produkuje, wprowadza do obrotu lub paczkuje pieczywo.

Polepszacze
Podstawowe składniki pieczywa to mąka, woda, drożdże lub zakwas oraz sól. Jednak producenci pieczywa stosują także dodatki popularnie zwane polepszaczami, które skracają proces pieczenia oraz m.in. zwiększają objętość i poprawiają wygląd pieczywa.
Przykłady polepszaczy stosowanych przez piekarzy:
– karmel – jest zakazanym barwnikiem, dopuszczalny tylko w pieczywie słodowym (tj. chlebie z dodatkiem ekstraktu słodowego), nadaje pieczywu kolor brązowy, aby sprawiało wrażenie razowego, którym w rzeczywistości nie jest
– dioctan sodu (E262) – przedłuża świeżość pieczywa, stosowany jest do wyrobu tzw. pieczywa tostowego;
– kwas L-askorbinowy (E300) – pomaga zatrzymywać gaz w cieście, co powoduje, że optycznie zwiększa się objętość pieczywa;
– guma guar (E412) – jest stosowana jako stabilizator i środek zagęszczający.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany