Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pomóc psu przetrwać sylwestra i Nowy Rok? Należy o pupila zadbać już teraz, pomoże weterynarz i behawiorysta

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Grzegorz Gałasiński
Do sylwestra zostały trzy tygodnie to wystarczająco dużo czasu, żeby znaleźć najlepsze wsparcie dla swojego pupila - psa lub kota, który źle znosi wybuchy sylwestrowo-noworocznych wybuchów. Akcję "Pomóż psu przetrwać Sylwestra i Nowy Rok" zainicjowali: magazyn "Łączy nas pies", Kennel Club, "Straż dla Zwierząt w Polsce" i przychodnie weterynaryjne "Animal Łódź".

Bardzo cenna jest inicjatywa "Stop-nie strzelam w Sylwestra", ale trudno sobie wyobrazić, żeby wszyscy łodzianie zrezygnowali z tej oryginalnej rozrywki, bo niektórzy to po prostu lubią, dlatego lepiej jest zadbać o swojego pupila i zapewnić mu jak największy komfort tej jedynej nocy w roku - mówi Bartłomiej Juszczak z Magazynu „Łączy Nas Pies”.

Najważniejszym zabezpieczeniem jest czipowanie psa. Mikro znacznik z unikalnym numerem przypisanym na całym świecie do jednego tylko zwierzęcia pozwala znaleźć opiekuna psa, gdy ten przerażony wybuchami ucieknie. Wystarczy niewielki czytnik w jakie wyposażone są wszystkie lecznice weterynaryjne, schronisko, straż miejska oraz hodowcy psów. Trzeba jednak spełnić jeden zarejestrować czip w bazie danych, zwykle robi to weterynarz aplikujący czip. Niestety w Polsce ta kwestia nie jest ujednolicona i nie ma jednego systemu rejestracji, a tylko kilka prywatnych baz. Warto jednak z nich skorzystać, ponieważ dzięki temu można błyskawicznie znaleźć opiekuna czworonoga. Przed sylwestrem warto więc sprawdzić, czy w systemie jest nasz aktualny numer telefonu. Zdarza się, że pies rafia do schroniska, bo nie można się dodzwonić do jego właściciela, mimo że ma czip.

Jeżeli pupil reaguje lękiem na wybuchy petard i fajerwerków można wyciszyć go farmakologicznie. Metodę pomoże wybrać weterynarz. Do dyspozycji są specjalne karmy, które podaje się najpóźniej dwa tygodnie przed kocem roku lub silniejsze preparaty serwowane doraźnie.

Każdy pies jest inny i inaczej mogą podziałać tabletki, zdarza się, że po podaniu środka uspokajającego pies staje się bardziej agresywny, bo czuje, że coś się z nim dzieje i to wywołuje dodatkowy lęk. A są psy, które boją się tak bardzo, że w rachubę wchodzi jedynie narkoza w gabinecie weterynaryjnym - tłumaczy Konrad Kalisz z łódzkiej przychodni dla zwierząt "Animal".

W przypadku bardzo lękliwych psów warto też skorzystać z porad behawiorysty, który nauczy nas jak zadbać o pupila w ten najtrudniejszy dzień w roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany