Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak podwyższyć swoją emeryturę? Kiedy ZUS nam ją podwyższy? Sprawdź czy skorzystasz [EKSPERT RADZI]

Krzysztof Zając
Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
ZUS podwyższy nam emeryturę tylko wówczas, gdy sami złożymy w tej sprawie wniosek. Tylko w nielicznych przypadkach następuje to z urzędu. Warto składać wnioski dobrze uzasadnione, gdyż w przypadku odmowy możemy pójść z nimi do sądu.

Wiele osób uważa, że ich obecna emerytura jest za niska. Przepisy wprawdzie ciągle się zmieniają i można skorzystać na kolejnych nowelizacjach ustawy o emeryturach i rentach, ale niełatwo jest dojść, co nam się od ZUS-u należy. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie informuje indywidualnych osób o możliwości przeliczenia świadczenia na podstawie korzystnych, nowych rozstrzygnięć. Sami musimy dotrzeć do ważnych dla nas przepisów i złożyć wniosek o przeliczenie lub ponowne obliczenie świadczenia. Nie ma jednego przepisu, który będzie odpowiedni dla wszystkich. Między innymi z tego też powodu nie są wysyłane przez ZUS pisma o tym, jakie emerytowi przysługują możliwości przeliczenia świadczenia. Dlatego przypominamy o najważniejszych, korzystnych dla emerytów rozwiązaniach.

Szukamy dokumentów

Przede wszystkim nie możemy rezygnować z szukania dokumentów potwierdzających okres zatrudnienia oraz uzyskane wynagrodzenia - w przypadku świadczeń ustalonych według starych zasad. Może to spowodować doliczenie stażu pracy dotychczas nieuwzględnionego lub przeliczenie podstawy wymiaru świadczenia. Dokumenty potwierdzające staż ubezpieczeniowy i zarobki uzyskane do 31 grudnia 1998 r., które nie zostały złożone w ZUS, a zostały znalezione np. w archiwach, mają też istotne znaczenie przy emeryturach z nowego systemu. Dzięki nim można ponownie ustalić wysokość kapitału początkowego, który dzięki tym dokumentom może wzrosnąć.
Dla ZUS-u wiele dokumentów nie ma wartości, bo ZUS jest związany ustawą i rozporządzeniem określającymi, co może być dowodem wynagrodzenia i zatrudnienia. Takich ograniczeń nie ma sąd.

Warto dotrzeć do dawnych central związkowych, prywatnych archiwów i nie martwić się, że taki wniosek ZUS odrzuci, bo uzna, że dokumenty są niedopuszczalne. Sąd może zdecydować inaczej.

Dorabiamy
Osoby pracujące na emeryturze, niezależnie od tego, czy jest ona liczona w starym systemie, czy też już na nowych zasadach, mogą systematycznie podwyższać wysokość swojego świadczenia.

W przypadku „starych” emerytur zaświadczenie z zakładu pracy dostarczać do ZUS możemy co kwartał i wówczas rośnie nam staż pracy uwzględniany przy ustalaniu wysokości świadczenia.

Z kolei osoby będące emerytami już z nowego systemu, zaświadczenia o zarobkach mogą składać co rok, a jedynie w przypadku rozwiązania umowy o pracę, po jej zakończeniu. Ich składki są doliczane do kwoty kapitału emerytalnego, podwyższając świadczenie. W obu przypadkach uwzględniana jest tylko ta praca, od której są odprowadzane składki.
Dla kobiet, które opiekowały się dzieckiem
To rozwiązanie dotyczy wyłącznie osób, których świadczenie jest obliczane na podstawie kapitału emerytalnego. Kobiety, które przed 1999 rokiem urodziły dziecko, przy obliczaniu kapitału początkowego, za każdy rok urlopu wychowawczego lub urlopu bezpłatnego miały przyjmowany wskaźnik 0,7 proc. podstawy wymiaru. Nowe przepisy podwyższają ten wskaźnik do 1,3 proc. W zależności od okresu opieki nad dziećmi, dzięki zmianie wskaźnika można mieć wyższy kapitał początkowy od 1,2 proc. do nawet 6 proc. A to przekłada się na wyższą emeryturę. Zmiany dotyczą zarówno kobiet, które jeszcze pracują, jak i tych, które już przeszły na emeryturę.

Kobiety jeszcze pracujące, które mają obliczony kapitał początkowy z uwzględnieniem w wyliczeniu okresów opieki nad dzieckiem, mogą zgłosić wniosek do ZUS o ponowne jego ustalenie. W razie niezgłoszenia takiego wniosku do czasu przejścia na emeryturę, ZUS powinien z urzędu przeliczyć kapitał początkowy przy obliczaniu wysokości jednego z tych świadczeń.

W przypadku osoby, której kapitał początkowy obliczony na wcześniejszych zasadach został już uwzględniony przy ustalaniu emerytury, powinna ona sama wystąpić z wnioskiem o ponowne obliczenie świadczenia z uwzględnieniem wyższego wskaźnika.

Emerytura w nowej wysokości przysługuje od początku miesiąca, w którym zostanie zgłoszony wniosek.

Od 1 października zeszłego roku zmieniły się zasady ustalania wysokości renty rodzinnej dla niektórych osób. Często, szczególnie w przypadku kobiet, które owdowiały, renta po mężu może być dużo wyższa niż własna emerytura. Zmiany dotyczą osoby, która zmarła po 30 września 2017 r. i była urodzona po 1948 r., ponadto osiągnęła podwyższony wiek emerytalny przed 1 października 2017 r. i:
przed tym dniem nie miała prawa do emerytury lub miała prawo do emerytury, ale nie złożyła wniosku, aby ją obliczyć, albo
miała prawo do emerytury z zastosowaniem możliwości wybierania tablic trwania życia, według przepisów obowiązujących przed 1 października br. Gdy członek rodziny złoży wniosek o rentę rodzinną po takiej osobie, ZUS obliczy emeryturę w trzech wariantach z zastosowaniem tablic trwania życia obowiązujących:
w dniu, w którym osiągnęła podwyższony wiek emerytalny,
w dniu, w którym skończyła 60 (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna),
w dniu jej śmierci lub w dniu złożenia wniosku o emeryturę (przy ustalaniu renty po zmarłym emerycie). To samo dotyczy renty rodzinnej po zmarłym ubezpieczonym/emerycie, mężczyźnie urodzonym w 1948 r. ZUS obliczy jego emeryturę, biorąc pod uwagę tablice z dnia zgonu, z dnia zgłoszenia wniosku o emeryturę, z następnego dnia po ukończeniu 65 lat albo dnia po osiągnięciu podwyższonego wieku emerytalnego. Warto sprawdzić, czy został wybrany wariant najbardziej dla zainteresowanych korzystny.

UWAGA!
W poniedziałkowym „Expressie Ilustrowanym” kolejne sposoby na podwyższenie emerytury w nowym i starym systemie

RAW AIR 2018 SKOKI NARCIARSKIE VIKERSUND 2018 [17.03.18]

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany