Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak oddać ważny głos w wyborach samorządowych

(MSM)
Wszystkie karty do głosowania będą mieć postać karty – nie będzie tzw. książeczek.
Wszystkie karty do głosowania będą mieć postać karty – nie będzie tzw. książeczek. Piotr Relikowski
W niedziele, 21 października w całej Polsce odbędą się wybory samorządowe, w których zostaną wyłonio-ne lokalne władze na kolejne 5 lat. Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7 – 21.

W Łodzi mieszkańcy wybiorą prezydenta miasta, radnych Rady Miejskiej, a w pobliskich miejscowościach również prezydentów, burmistrzów i wójtów, radnych miejskich, powiatowych i gminnych. Wszędzie też można będzie głosować na radnych do Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Wyborca w Łodzi otrzyma trzy karty do głosowania. Na tej z tłem w kolorze różowym znajdą się nazwiska kandydatów na prezydenta Łodzi. Karty do głosowania na radnych Rady Miejskiej w Łodzi i Sejmiku Województwa będą miały formę „płachty” i będą różniły się kolorem – ta z szarym tłem posłuży do głosowania na radnych Rady Miejskiej, a niebieska – na radnych sejmiku. W podłódzkich miejscowościach karty do głosowania będą aż cztery: te do głosowania na w burmistrzów i wójtów będą miały tło różowe; te do głosowania do rad gmin – szare, do rad powiatów – żółte, a do sejmiku – niebieskie.
Karty będą miały także otwory w prawym górnym rogu. Służą one do umieszania specjalnych nakładek przy głosowaniu przez osoby niewidome i słabowidzące. Otworów będzie 1, 2, 3 lub 4 – w zależności od tego do wyboru jakiego organu włądzy samorzadowej służy dana karta.

Jedna kartka jeden X

Aby głos był ważny, na każdej z kart należy postawić tylko jeden znak X. Musi się on znaleźć w kratce z lewej strony przy nazwisku wybranego kandydata.
Zgodnie z Kodeksem Wyborczym znak stawiany na karcie do głosowania, to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki – można też postawić większą liczbę krzyżujących się linii – taka zmiana ma być korzystna dla osób starszych, którym przy głosowaniu może drżeć ręka i mogą powstać więcej niż dwie linie. Zgodnie z kodeksem wszelkie dopiski na karcie nie wpływają na ważność głosy– byle nie doszło do sytuacji, że w wyniku dopisków, w innej z kratek będą także się krzyżować jakieś linie, bo wówczas głos będzie nieważny. Na każdej z kart lewym górym rogu będzie informacja jak należy oddać ważny głos. Informacje takie będą również wywieszone w lokalach wyborach oraz wydzielonych miejscach mających zapewnić tajność głosowania.
Postawienie znaku X w kratkach z lewej strony obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście lub niepostawienie znaku X w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.

O 100 komisji mniej

W Łodzi głosy będzie można oddawać w 317 obwodowych komisjach wyborczych – 283 stałych oraz 34 zamkniętych zlokalizowanych w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i areszcie śledczym. W porównaniu z 2014 r. liczba stałych obwodów głosowania zmniejszyła się o 100 – z 383 do 283. Wynika to ze zmiany Kodeksu Wyborczego, zgodnie z którym stały obwód głosowania może liczyć do 4 tys. mieszkańców. W efekcie połączono np. dwa obwody, znajdujące dotychczas w tej samej siedzibie. Siedem obwodowych komisji wyborczych ma zmienioną siedzibę głosowania z powodu likwidacji szkoły lub prowadzonego remontu obiektów, w których mieściły się lokale komisji. W siedzibie każdej z komisji obwodowych będą znajdowały się dwa składy osób tworzących dwie odrębne komisje – jeden do przeprowadzenia głosowania, a drugi do liczenia głosów. W sumie do przeprowadzenia wyborów w Łodzi potrzebnych było 3592 członków komisji wyborczych.

Dowiozą na wybory

Osoby niepełnosprawne, chcące wziąć udział w wyborach samorządowych mogą skorzystać z bezpłatnego transportu samochodami Zakładu Przewozu Osób Niepełnosprawnych MPK. Aby to zrobić można dziś w godz. 9 – 19, a jutro w godz. 6 – 21 zadzwonić pod numer (42) 196-23. Usługa obejmuje transport wraz z wniesieniem i zniesieniem na wózku inwalidzkim, z miejsca zamieszkania do siedziby komisji, czas oczekiwania na oddanie głosu oraz odwiezienie do miejsca zamieszkania.
Ponadto osoby nie w pełni sprawne lub mające problemy w poruszaniu się mogą skorzystać z bezpłatnego transportu Urzędu Miasta Łodzi. Aby zamówić go, należy dzwonić pod numer telefonu (42) 638-40-25. Dokonanie przewozu potwierdzi przewodniczący obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie. W poprzednich wyborach z takiej oferty korzystało każdorazowo 30 –40 osób. Łączny koszt przewozu osób niepełnosprawnych wyniósł kilkaset złotych.

Ilu kandydatów

O urząd prezydenta Łodzi ubiega się 9 kandydatów. Ich nazwiska są umieszczone na liście alfabetycznie. W całej Łodzi ta lista jest jednakowa. Podobnie jest w przypadku głosowania na radnych Sejmiku Województwa Łódzkiego – w Łodzi jest obsadzanych 9 mandatów radnych, a a cały sejmik liczy 33 radnych. O mandat w sejmiku ubiega się 478 kandydatów w całym województwie – 14,4 osób na jedno miejsce (w Łodzi o 9 miejsc stara się 127 osób)

Jeżeli chodzi o radnych Rady Miejskiej w Łodzi, to w różnych rejonach miasta listy kandydatów będą odmienne. Teren miasta został bowiem podzielony na 8 okręgów w których jest obsadzanych po 5 mandatów i dlatego w każdym z 8 okręgów listy będą różne. A radnych miejskich będzie łącznie 40. A ubiega się o nie aż 459 osób – ponad 11 osób na miejsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany