Spis treści
- Rozprawka na maturze 2023. Co się zmieniło?
- Co to jest rozprawka i jak się ją pisze?
- Jak napisać tezę w rozprawce?
- Jak napisać argumenty w rozprawce?
- Budowa rozprawki. Jak wygląda schemat wypracowania?
- Jak napisać dobrą rozprawkę? – krok po kroku
- Rozprawka – przydatne zwroty
- Przykłady rozprawek maturalnych
- Przykład rozprawki na egzamin ósmoklasisty
Rozprawka na maturze 2023. Co się zmieniło?
W 2023 uczniowie przystępować będą do matury w nowej formule. Inaczej ma wyglądać także dłuższa forma pisemna, a więc rozprawka. Zdający będą mieli większe pole do popisu, jednocześnie ich wypowiedź musi zawierać nie 250, ale 300 wyrazów. Ponadto piszący musi w swojej pracy odwołać się do minimum dwóch kontekstów.
Co to jest rozprawka i jak się ją pisze?
Rozprawka jest formą wypowiedzi, która najczęściej występuje na maturze. Ma ona ściśle określoną konstrukcję. Można przypuszczać, że ze względu na to, napisanie rozprawki nie jest trudne. Trzeba jednak pamiętać, że rozprawka to dłuższa wypowiedź pisemna, która wymaga od autora przemyślenia tematu, stworzenia planu, a także odpowiedniej argumentacji i głębszej refleksji.
Jak napisać tezę w rozprawce?
Autor rozprawki powinien przyjąć konkretne stanowisko wobec problemu, które może być wyrażone w formie tezy lub hipotezy. Czym jest teza, a czym hipoteza oraz jak ją formułować najlepiej pokazać na przykładzie. Temat wypracowania maturalnego z 2015 roku brzmiał: „Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne – co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury”.
W tym przypadku teza mogłaby brzmieć: „O losie człowieka decyduje przede wszystkim wolna wola człowieka”, a hipoteza: „Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy o ludzkim losie decyduje wolna wola człowieka, czy siły od niego niezależne”.
Na naszej stronie: https://t.co/OTubrBiJp3 zamieściliśmy kolejny (już 13.) materiał o #matura2023 z 👉j. polskiego.
— CKE (@CKE_PL) November 9, 2022
Tym razem: jak napisać dobrze skonstruowane, spójne wypracowanie. Troszkę informacji i dużo ćwiczeń.
Zapraszamy! 🙂@MEIN_GOV_PL
Podobnie wygląda to w przypadku rozprawki na egzaminie ósmoklasisty. Dla przykładu weźmy temat, który pojawił się w arkuszu: "Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność stwierdzenia, że w trudnej sytuacji człowiek poznaje samego siebie. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego". Teza mogłaby brzmieć: "W trudnej sytuacji człowiek poznaje siebie samego", zaś hipoteza: "Trudno stwierdzić, czy w trudnej sytuacji człowiek poznaje samego siebie".
Mówi się o tym, że rozprawka z tezą jest łatwiejsza do napisania. Poleca się więc ją osobom, które nie czują się pewnie w pisaniu.
Nie inaczej będzie w przypadku matury 2023. Uczniowie również będą musieli postawić tezę lub hipotezę, a następnie ją udowodnić przy pomocy minimum trzech argumentów. Rozprawka w przypadku nowej matury nie będzie się tak bardzo różniła od tej, która występowała w formule 2015.
Temat wypracowania, które zostało zawarte w arkuszu pokazowym brzmiał: "Miłość – inspiruje, ale czasem podcina skrzydła". W tym przypadku można by postawić np. tezę: "Miłość jest uczuciem, które głównie inspiruje nas do działania" lub hipotezę: "Miłość jest pięknym, choć trudnym uczuciem, niekiedy zachęca nas do działania, a czasami wręcz przeciwnie – podcina skrzydła".
Jak napisać argumenty w rozprawce?
Sporo osób nie wie, jak formułować argumenty w rozprawce. Tutaj również warto posłużyć się przykładem. Nie musi być on maturalny, ale wzięty z życia. Wyobraźmy sobie, że ktoś pyta nas, czy można przygotować się do matury w dwa miesiące. Jeśli stwierdzilibyśmy, że tak, to wówczas nasza teza brzmiałaby: "Można w dwa miesiące przygotować się do matury".
A jak wyglądałby argument w takiej rozprawce? Jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniają uczniowie jest mylenie argumentu z przykładem. Napisanie w wypracowaniu: "Argumentem, który chcę przytoczyć jest postać Stanisława Wokulskiego", będzie niepoprawne, ponieważ sama postać literacka i postawa, którą reprezentuje to przykład, a nie argument. Jak więc napisać argument w rozprawce?
Wracając do naszego przykładu argumentem do tezy ("Można w dwa miesiące przygotować się do matury"), będzie, np. "Do matury można przygotować się w dwa miesiące, jeśli odpowiednio rozplanuje się naukę". Z kolei przykładem popierającym argument będzie, np. przywołanie historii koleżanki, która dzięki dobremu planowaniu przygotowała się w tak krótkim czasie do matury. Jak widać tworzenie argumentu w rozprawce wcale nie jest takie trudne, warto jednak ćwiczyć tę umiejętność.
Budowa rozprawki. Jak wygląda schemat wypracowania?
Rozprawka powinna składać się z trzech części: wstępu, rozwinięcia i zakończenia. To schemat rozprawki, o którym warto pamiętać.
- Wstęp w rozprawce – w tej części zarysowujemy temat i określamy problematykę zagadnienia, o którym będziemy pisać. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie tezy lub hipotezy na końcu wstępu. Teza, tak jak to było widoczne na powyższych przykładach, powinna przyjąć formę stwierdzenia, a hipoteza – przypuszczenia.
- Rozwinięcie – to zasadnicza i najdłuższa część rozprawki. Mówi się o tym, że rozwinięcie powinno składać się z trzech akapitów, a w każdym z nich autor ma zawrzeć trzy argumenty i dwa lub trzy przykłady. Jeśli we wstępie postawiliśmy tezę, w rozwinięciu należałoby ją uzasadnić, przywołując odpowiednie argumenty i przykłady. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na rozprawkę z hipotezą, musimy rozważyć problem, przywołując argumenty za i przeciw. Pamiętajmy by odwołać się do tego, co zostało zawarte w poleceniu (np. lektury, teksty kultury, konteksty).
- Zakończenie – na końcu podsumowujemy temat, przypominając tezę zawartą we wstępie lub ustosunkowujemy się do postawionej wcześniej hipotezy (np. „Podsumowując rozważania, można dojść do wniosku, że człowiek poznaje samego siebie właśnie w trudnych, a niekiedy nawet tragicznych sytuacjach” lub: „Po przeanalizowaniu powyższych przykładów można dojść do wniosku, że człowiek poznaje sam siebie, kiedy doświadcza w życiu trudności”). Pamiętajmy jednak, że podsumowanie nie może być jednozdaniowe. Najlepiej, jeśli będzie skłaniało ono czytelnika do refleksji na dany temat. Można w tym miejscu zamieścić także stosowny cytat.
Jak napisać dobrą rozprawkę? – krok po kroku
Zasady, o których powinnyśmy pamiętać, pisząc rozprawkę, są bardzo ważne. Właśnie dlatego stworzyliśmy krótki poradnik, jak napisać rozprawkę krok po kroku: